چهارشنبه ١ خرداد ١٣٩٨

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

چگونه زبان بخوانيم ويرايش جديد


داوطلبان عزیز

سلام

هدف از این نوشتار تسهیل خواندن درس زبان برای شما دانشجوی کوشا می باشد. لذا از شما دانشجوی عزیز خواهشمندم قدری وقت گرانبهای خود را به خواندن آن اختصاص دهید. امید است که مفید واقع گردد.

درس زبان از دروس نسبتا با اهمیت و احتمالا رتبه ساز رشته حسابداری است. علت آنکه از واژه احتمالا برای رتبه ساز بودن زبان استفاده می کنم این است که دانشجویان غالبا به درس ریاضی و آمار و درس زبان به چشم مکمل نگاه می کنند و تلاش می کنند یکی از این دو درس را با اختصاص وقت بیشتر در کنکور با درصد بالاتری بزنند. دانشجویان در این زمینه به چند گروه تقسیم می شوند. گروه اول ممکن است در درس ریاضی قوی بوده و با توجه به این که این درس در کنکور ضریب 3 دارد تمایل داشته باشند زمان مشترک دروس ریاضی و آمار و زبان که 90 دقیقه می باشد را به آن اختصاص داده و از وقت گذاشتن بر سوالات درس زبان بپرهیزند. گروه دوم ممکن است در دروس ریاضی و آمار آن چنان که در درس زبان قوی هستند، قوی نباشند و دقیقا عکس گروه اول فکر کنند. برخی دیگر نیز ترجیح می دهند برای هر دو درس زمان بگذارند و از توانایی خود در هر دو درس استفاده کنند. لذا دانشجویان از همان ابتدای درس خواندن برای این 90 دقیقه که به دروس عمومی در کنکور اختصاص داده می شود، برنامه ریزی می کنند و قطعا آن هایی موفق هستند که طبق برنامه ریزی خود پیش رفته و به توانایی های خود اعتماد کنند و سر جلسه امتحان نظر خود را تغییر ندهند. این مکمل بودن این دو درس آن قدر مشهود است که رتبه برترهای کنکور غالباً اذعان دارند که مجموع درصد آنها در این دو درس به 100 می رسد.  بنابراین کسی که نمی خواهد درس زبان بزند باید سعی کند که با زدن درس ریاضی با درصد بالاتر، سفید گذاشتن درس زبان را جبران کند. یک سوالی که اغلب دانشجویان می پرسند آیا می توان درس زبان را در کنکور حذف کرد؟ بله هستند دوستانی که اصلا این درس را نزدند و رتبه تک رقمی کسب کردند ولی قاعدتاً تلاش کردند که در درس ریاضی آن را جبران کنند.

اما با توجه به تمامی این صحبت ها من در مشاوره های خودم اغلب به دوستان عزیز داوطلب می گویم با توجه به اینکه دانشجویان از لحاظ زبان انگلیسی نسبت به گذشته ( حتی پنج- شش سال قبل) پیشرفت کرده اند ( به دلیل مسائلی مانند کلاس های آموزشی، سرو کار داشتن با موارد آموزشی به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه ها، برخورداری از مزیت تکنولوژی های روز و غیره)، بهتر است کمی همت کرده و این دو درس را با هم تقویت کنند و آن هایی که سردر گم هستند که کدام دو درس را انتخاب کنند، به هر دو درس توجه کرده و برای هر دو درس زمان بگذارند، زیرا اعتقاد من بر این است که با یک برنامه ریزی دقیق می توان هر دو را تقویت بخشید. آنهایی هم که درس ریاضی و آمار را انتخاب می کنند و تصمیم دارند که درس زبان را نزنند، به این توصیه من فکر کنند و این احتمال را بدهند که سوالات ریاضی و آمار در کنکور سخت تر از آن چیزی باشد که آنها انتظار دارند. شاید برخی بگویند که اگر این درس بر خلاف تصور دانشجو سخت تر باشد پس برای همه سخت است زیرا او از همان ابتدا برای این درس تلاش کرده است و آمادگی همه چیز را دارد، اما من در جواب می گویم بله اگر فرض کنیم او برای همه چیز خود را آماده کرده باز هم با خواندن زبان می تواند برای خود مزیت رقابتی ایجاد کند و اگر در کنکور از سوالات ریاضی غافلگیر شد بلافاصله به زبان رو آورده و آن را جبران کند. لذا نظر من این است که در صورتی که زمان کافی دارید هم به درس ریاضی و آمار و هم درس زبان توجه کنید و برای هر دو درس وقت گذاشته و آن گاه بر حسب توانایی و زمانی که برای خواندن گذاشتید 90 دقیقه را بین این دروس تقسیم کنید.

پس از مقدمه چینی فوق در ادامه به دو مطلب اشاره می کنم: منابع پیشنهادی و نحوه مطالعه.

منابع پیشنهادی

زبان عمومی

گرامر: زبان انگلیسی از دبیرستان تا دانشگاه: عباس فرزام

لغت: 504، 1100، واژگان ضروری برای تافل

کتاب زبان عمومی داور ونوس

زبان تخصصی

زبان تخصصی: عبدالرضا تالانه، انتشارات کیومرث

زبان تخصصی حسابداری: دکتر ایرج نورش، سید محمد رضا ناصرزاده، انتشارات نگاه دانش

نکات:

در درس زبان، 15 سوال عمومی و 15 سوال زبان تخصصی مطرح می گردد و ضریب این درس در کنکور 2 می باشد.

 از 15 سوال زبان عمومی 5 سوال آن مربوط به گرامر است که کتاب فوق برای آن کفایت می­کند (سوالات آسانی مطرح می­گردد). اما 10 سوال آن مربوط به لغت است که گاها بسیار دشوار است و خواندن کتاب­های متعددی پیشنهاد می­گردد. لازم است که داوطلب به این نکته توجه نماید که می­تواند با پاسخ­گویی به بخش تخصصی زبان، عدم پاسخ­گویی به قسمت لغات را جبران نماید. ( این امر بستگی به توانایی فرد دارد که خود می­بایست آن را ارزیابی کند).

15 سوال زبان تخصصی شامل 3 متن 5 سواله می باشد که اصطلاحا به این نحوه سوالات، سوالات درک مطلب گفته می شود. به منظور پاسخ گویی صحیح به سوالات تخصصی زبان می­بایست شیوه های پاسخ گویی به سوالات درک مطلب مورد مطالعه قرار گیرد. لذا مطالعه کتاب  Longman Complete Course for the TOEFL Test قسمت Reading که حاوی 14 مهارت (Skill) می­باشد، پیشنهاد می­گردد. البته آقای ناصرزاده در کتاب خود نیز به این مهارت ها اشاره داشته که می توانید به جای کتاب فوق الذکر از آن استفاده کنید.

نحوه مطالعه

لغات

همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره شد در میان سوالات زبان عمومی، 10 سوال مربوط به لغات زبان انگلیسی می باشد که نیاز به دامنه لغت بالایی دارد. لذا گاهاً به دانشجویان پیشنهاد می گردد که برای به خاطر سپردن و هم چنین داشتن اندوخته با ارزشی از لغات زبان انگلیسی یک مدت زمان نسبتا طولانی چند ماهه ( برای مثال از ابتدای تیرماه) در نظر داشته باشند و بتوانند واژه ها را مکررا تکرار و تکرار کنند. به این منظور به طور متوسط روزانه 10 تا 15 لغت را به خاطر سپارید و در روز بعد لغات روزهای قبلی را مرور کرده و 10 تا 15 کلمه جدید را حفظ کنید. پس از تقریبا تکرار 5 بار هر کلمه می توان تنها کلماتی را که هنوز به خاطر ندارید را هایلایت نموده تا مرور آن ادامه یابد. به منظور حفظ کلمات انگلیسی روشهایی اعم از جی 5 و جعبه لایتنر نیز وجود دارد که با تهیه این ابزارها به راحتی می­توانید روش استفاده از آنها را فرا گیرید.

روش دیگری که برای مرور لغات پیشنهاد می شود ضبط کردن صدا است. زمانی که لغات را می خوانید صدای خود را ضبط کرده و در زمان فراغت برای مثال کمی قبل از خوابیدن بارها به لغات گوش دهید تا به این ترتیب لغات برای شما بارهای تکرار شود.

گاهی دانشجویان این مسئله را مطرح می کنند که ما با توجه به اینکه تلفظ لغات را بلد نیستیم به خاطر سپردن لغات برای ما امکان پذیر نمی باشد، پیشنهاد من استفاده از دیکشنری است به طوری که آن را روی گوشی یا ابزار دیگری که بیشتر با آن سر و کار دارید نصب نموده و به تلفظ آن گوش داده و آن را چند بار تکرار کنید. این کار زمان زیادی نمی گیرد در عوض راحتتر می توان لغات را به خاطر سپرد.

گرامر

برای خواندن گرامر نیز بهتر است پس از خواندن هر گرامر بلافاصله چندین تست را مطالعه کرده تا خوب فراگیرید. هر گاه گرامر جدیدی می خوانید نکات گرامری درس قبلی را نیز مرور کنید.

یک نکته بسیار حائز اهمیت این است که مسائل و تستهایی که مطالعه می کنید به سه دسته تقسیم می­شوند:

·        تستها و مسائلی که آسان هستند و برای بار اول بدون نگاه کردن به پاسخ تشریحی قادر به حل آن خواهید بود،

·        تستها و مسائلی که نکات جالب توجهی دارند و شما به دلیل حضور ذهن و مطالعه دقیق توانسته اید در همان بار اول آن را حل کنید

·        تستها و مسائلی که دشوار هستند و شما بدون مطالعه پاسخ تشریحی قادر به حل آن نبوده اید.

درک مطلب- زبان تخصصی

به منظور پاسخ گویی به سوالات درک مطلب علاوه بر تسلط بر لغات تخصصی، می بایست از دانش کافی نسبت به تکنیک های خواندن متن و پاسخ گویی به سوالات درک مطلب برخوردار بود. لذا پیشنهاد می گردد در کنار مطالعه لغات تخصصی ابتدا مهارتهای مذکور را فرا گرفته و سپس متون تخصصی متنوعی مطالعه شود که هم کاربرد لغات را فرا گرفته باشید و هم بتوانید مهارتهای لازمه را برای آن به کار ببرید و سعی کنید با خواندن متون تخصصی به سوالاتی که پس از آن مطرح شده است نیز با استفاده از تکنیک های مذکور پاسخ دهید. برای فراگرفتن لغات تخصصی نیز می توان روشی که برای به خاطر سپردن لغات زبان عمومی مطرح گردید، به کار گرفت.

و همیشه به خاطر داشته باشید:

انسان برای پیروزی آفریده شده است، او را میتوان نابود کرد ولی نمیتوان شکست داد.

موفق و پیروز باشید

عالمه یزدانیان

 

  

 

 

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up