چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

برنامه ريزي


برنامه ریزی

فاکتورهای برنامه ریزی درست

چگونه باید برای مطالعه برنامه ریزی کرد ؟

 شاید این یکی از متداول ترین سوالاتی است که بارها از جانب شما عزیزان چه در طول دوره­ های کلاس­ های کنکور و چه از طریق سایت sanjeshserve و یا سمینارهای مختلفی که با همکاری تعاونی سازمان سنجش در شهرهای مختلف برگزار شده است از اینجانب پرسیده­ اید و به همین دلیل تصمیم گرفتم تا در این نوشتار به بررسی نحوه مطالعه و برنامه ریزی افراد موفق بپردازم تا شاید بتواند به عنوان شاخصی در اختیار همه­ ی شما عزیزان قرار گیرد.

  

 

1- پیش از هر چیز هدف خود را مشخص نمایید

 

شاید در جواب دانشجویانی که می­پرسند چطور باید درس خواند و یا چقدر باید درس خواند بهترین پاسخ این است: پیش از هر چیز باید پرسید هدف شما چیست آیا قبولی در بهترین دانشگاه را هدف خود قرار داده­اید یا به دلیل مسائل شخصی و کاری باید در شهرستان محل زندگی خود سکونت کنید و یا شاید هدف شما تنها اخذ مدرک باشد بنابراین پیش از هر چیز باید هدف خود را مشخص کنید سپس برای دست یافتن به آن هدف برنامه ریزی نمایید. بیشتر افراد از تعیین هدف واهمه دارند زیرا به رغم داشتن اهداف بزرگ، اعتماد و باور کافی برای دست یافتنی بودن آن را در خود نمی بینند به همین دلیل ترجیح می دهند هدف مشخصی را تعیین نکنند اما این اشتباه بزرگی است بنابراین قبل از هر چیز توصیه می­کنم با کمی تامل و براساس زندگی شخصی خود هدف خود را در کنکور تعیین کنید و برای دست یافتن به آن برنامه ریزی نمایید.

 

در اینجا نکته­ای وجود دارد که ذکر آن را لازم می دانم . در بسیاری از رشته ها و به خصوص رشته عمران بسیاری از دانشجویان علاقمندند هر چه زودتر به صورت حرفه ای کار خود را آغاز نمایند بنابراین پیش از پایان تحصیل وارد بازار کار می­ شوند گروه دیگری نیز با توجه به افزایش سن احساس نیاز بیشتری به کار و کسب در آمد دارند این مسئله به خودی خود بسیار عالی و پسندیده است اما حقیقتی وجود دارد و آن این است که در طول روز زمان محدود است و ما برحسب توانایی خود فعالیت­های مشخصی را می­ توانیم در یک روز انجام دهیم بنابراین اگر هدفی بزرگ را برای خود انتخاب کرده­ اید باید شرایط دستیافتن به آن هدف را نیز فراهم نمایید در غیر این صورت آن هدف تبدیل به رویایی دست­نیافتنی خواهد شد که، بر زندگی شخصی فرد اثرات نامناسبی به جای می­گذارد بنابراین اگر می­خواهید در روز انتخاب رشته بدون نگرانی و با خیالی راحت بتوانید رشته و دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب نمایید باید در سال کنکور به مقدار لازم از زمان کاری خود کاسته و به زمان مطالعه خود اضافه نمایید

 

 

2- برنامه ­ریزی انعطاف پذیر داشته باشید

 

برنامه ریزی ساعتی اگرچه مزایایی دارد اما در صورت اینکه به درستی اجرا نشود معمولا باعث دلزدگی و سردی شخص اجرا کننده ی آن خواهد شد بنابراین توصیه می کنم به صورت کلی برنامه­ ریزی نمایید مثلا در آغاز هر هفته مشخص کنید چه دروسی را می خواهید مطالعه کنید و از هر درس چه فصل هایی را قصد دارید مطالعه کنید. در ابتدای هر روز هم تعیین کنید که در آن روز باید چه مطالبی و به چه میزان مطالعه نمایید.

 

 

3- زمانی برای استراحت واقعی داشته باشید

 

ایراد بزرگی که در اکثر دانشجویان مشاهده می ­شود این است که در زمانی که در حال استراحتند بسیار نگران دروس خود هستند و به عبارت بهتر عذاب وجدان دارند و در زمان دیگری که در حال مطالعه می ­باشند برای انتهای کار خود لحظه شماری می­ نمایند به عبارت بهتر ، ما حتی استراحت خود را نیز به درستی انجام نمی دهیم بنابراین توصیه می کنم در طول هفته یک روز و یا اگر استرس شما بالاست حداقل نصف روز را به استراحت بپردازید ( البته استراحتی واقعی ) این کار به شما برای احیای مجدد نیرو و توانتان بسیار کمک خواهد کرد در طول زمان استراحت، شما دیگر کنکوری نیستید و مثل هر فرد غیر کنکوری با خیال راحت به امور مورد علاقه خود بپردازید.

 

 

4- روز خاصی را برای دوره اختصاص دهید ( زیبا ترین روز خود را مشخص کنید )

 

در طول هر هفته روزی را برای مرور خلاصه­ های خود مشخص کنید این روزی است که زیباترین روز شما در طول هفته خواهد بود زیرا بخش عظیمی از موفقیت شما در کنکور پیش رو در این روز بدست می آید در طول این روز به هیچ عنوان درس جدیدی را مطالعه نکرده و در تمام روز به مرور خلاصه های خود بپردازید. حتی اگر توانستید خلاصه ها را دو یا سه بار دوره نمایید.

 

 

5- برآوردی از میزان مطالعه خود پیش از شروع هر هفته داشته باشید

 

در یک برنامه اصولی تنها برنامه­ ریزی اهمیت ندارد بلکه پدید آوردن سیستم های نظارتی و فراهم نمودن بسترهای افزایش راندمان و کارایی، مسائلی هستند که معمولا افراد برجسته به آن توجه دارند. پیش از هر هفته مشخص کنید که تصمیم دارید چند ساعت درس بخوانید، چه فصل هایی را بخوانید چه تعداد تست در هر درس بزنید و ... ( البته لطفا براورد خود را واقع­گرایانه و با توجه به مسائل زندگی شخصی خود بیان کنید مثلا روزی 18 ساعت درس و هفته­ ای 2000 تست براوردی بی­ منطق است که طبعا با عدم اجرای آن دلسردی شما را به دنبال خواهد داشت ) توصیه می­ کنم با تعداد ساعات کم شروع کنید مثلا اگر کل روز شما خالی است 6 ساعت را برآورد کنید اما اگر بیش از آن نیز توانستید چه بهتر !

 

 

6- عملکرد خود را کنترل کنید

 

در انتهای هر هفته عملکرد هفته قبل خود را بررسی کنید و ببینید چقدر در اجرای برآورد مطالعه خود موفق بوده اید سعی کنید در هفته جدید اندکی بهتر عمل کنید ( تنها به صورت تدریجی می­توان میزان مطالعه را افزایش داد). همواره برای بهبود زمان و کیفیت مطالعه خود نسبت به هفته قبل تلاش کنید.

 

 

7- تعهد داشته باشید 

 

در انجام برنامه ای که میریزید متعهد باشید و سعی کنید آن را به درستی و به طور کامل انجام دهید بنابراین از امور غیر ضروری بپرهیزید و انجام برنامه درسی خود را در اولویت کارهای روزانه قرار دهید.

 

 

8- اولویت بندی داشته باشید

 

در برنامه روزانه خود بین دروس مختلف اولویت تعیین کنید این اولویت می تواند براساس علاقه، اهمیت و یا ضعف شما در درسی خاص باشد.

 

 

9- توزیع مناسب داشته باشید

 

سعی کنید در هر هفته و یا حداکثر هر 10 روز یکبار کلیه­ی دروسی را که دارید یکبار مطالعه کنید. البته منظور این نیست که کل یک درس را بخوانید بلکه کافی است از هر درس یک بخش یا یک فصل مطالعه شود تا شما در هر هفته با تمام دروس ارتباط داشته باشید.

 

 

10- علاقه خود را تقویت کنید 

 

بهتر است روز خود را با درسی که برای شما جذاب تر است و علاقه بیشتری به آن دارید شروع کنید و در ادامه روز که به مطالعه دروس دیگر بپردازید.  حتی اگر روزی خسته هستید و حوصله ندارید زمان را از دست ندهید تفاوت شما با سایرین در استفاده از همین روزهایی است که شما با بی­حوصلگی آنها را از دست می­دهید. در چنین روزی می­توان با تعیین اهداف کوچک مثلا مطالعه 1 صفحه کار را شروع کرد و سپس بعد از رسیدن به هدف به احتمال زیاد میل و علاقه شما برای ادامه مطالعه تقویت شده است.

 

 

11- انگیزه ایجاد کنید

 

سعی کنید با تجسم افکار مثبت انگیزه خود را تقویت نمایید همچنین به روز انتخاب رشته فکر کنید و اینکه دوست دارید در آن روز با چه نتیجه­ای مشغول انتخاب رشته باشید

 

 

12- تا می توانید تست بزنید

یکی از مشکلات دانشجویان در کنکور ترس از تست و آزمون تستی است و شاید یکی از اصلی ترین دلایل این موضوع نیز به این مطلب بر می گردد که در آزمون تستی باید مسئله در کمال صبر و دقت حل شده و به جواب نهایی درست منجر گردد، سعی کنید دروس را از طریق تست زدن تمرین کنید.

 

 

 

  با آرزوی موفقیت در زندگی برای همه ی شما عزیزان

  

 

                                                        مازیار فهیمی فرزام

                                                               مرداد 92

 

 

 

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up