چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

چگونه برای کارشناسی ارشد شیمی انتخاب رشته کنیم؟


 

چگونه برای کارشناسی ارشد شیمی انتخاب رشته کنیم؟

 

هر سال داوطلبان زیادی در آزمون ورودی کارشناسی ارشد دانشگاهها شرکت می کنند و بعد از حدود دو ماه کارنامه نتایج اولیه آزمون را دریافت می‌کنند. داوطلبان مجاز بعد از دریافت نتایج، با مساله انتخاب نوع گرایش و دانشگاه محل تحصیل روبرو هستند. با توجه به اینکه انتخاب گرایش و دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد دارای اهمیت و تا حدی سرنوشت‌ساز است، در ادامه بعضی نکات مهم در انتخاب نوع گرایش و دانشگاه محل تحصیل ذکر می‌شود.

عوامل موثر بر انتخاب رشته کارشناسی ارشد  

1- علاقه

 مهمترين معیار در انتخاب گرایش، علاقه فرد به گرایش مورد نظر است. ميل و علاقه در هر كار سبب مي شود شخص با انرژي بيشتري فعاليت كند. بسياري از دانشجويان به علت عدم علاقه به گرایش تحصيلي خود، نتوانسته‌اند در مسیر علمی خود انسان‌های موفقی باشند. حال این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توان علایق را شناسایی و در راستای درست استفاده کرد. یکی از مهمترین معیارها برای سنجش علایق نسبت به گرایش‌های مختلف، توجه به نمرات دروس مربوط به هر گرایش است. برای نمونه نمرات دروس شیمی‌فیزیک 1 و 2، شیمی کوانتومی و طیف‌سنجی معیار خوبی برای سنجش علاقه داوطلب نسبت به گرایش شیمی‌فیزیک است. البته باید تاثیر عوامل جانبی نظیر شرایط فردی دانشجو در زمان تحصیل این دروس، استاد مربوطه و ... را نیز در این سنجش لحاظ کرد.

2- شناخت نسبت به گرایش‌ها

گرایش‌های مختلف رشته شیمی عبارتند از: شیمی‌ آلی، شیمی‌فیزیک، شیمی معدنی، شیمی‌تجزیه و شیمی کاربردی. هر یک از این گرایش‌ها دارای ویژگی‌هایی مربوط به خود می‌باشند که توجه به آنها در انتخاب رشته ضروری است. در ادامه بعضی ویژگی‌های کلی مربوط به گرایش‌های مختلف ذکر می‌شود:

شیمی آلی

 شیمی آلی، شیمی مواد کربن‌دار است. شیمی آلی در دانشگاه‌های ایران به طور معمول در دو زمینه کار می‌شود: سنتز ترکیبات آلی و بررسی واکنش‌های آلی. بررسی واکنش‌های آلی می‌تواند بصورت تجربی (در آزمایشگاه) یا محاسباتی (با نرم‌افزارهایی نظیر گوسین) باشد. از جمله فرصت‌های شغلی ممکن می توان برای افراد متخصص در این گرایش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنتز ترکیبات آلی: کار در مراکز داروسازی برای سنتز دارو و مواد آرایشی- بهداشت.

طیف‌سنجی آلی: کار در آزمایشگاه‌های شناسایی مواد شیمیایی کنترل کیفی کارخانجات و شرکت‌های شیمیایی.

صنایع شیمی آلی و پلیمر: سنتز پلیمرهای جدید، اصلاح ساختار پلیمرها به منظور بهبود خواص آن‌ها و ایجاد خواص جدید برای کاربردهای خاص در کارخانجات.

سینتیک و مکانیزم واکنشهای آلی: بررسی مکانیسم واکنش‌ها و سنتیک آن‌ها در بسیاری از صنایع فعال شیمی بخصوص بخش‌های درگیر با پتروشیمی و نفت.

 

شیمی معدنی

 شاخه‌ای از علم شیمی است که خواص و واکنش‌های تمام عناصر و ترکیبات آنها به غیرکربنی را بررسی می‌کند. شیمی معدنی در دانشگاه‌های ایران به طور معمول در دو زمینه کار می‌شود: سنتز ترکیبات کمپلکس و بررسی واکنش‌های معدنی. فارغ‌التحصیلان این رشته در مراکز علمی و پژوهشی می‌توانند به بررسی کاتالیزگرهای آلی- فلزی، صنایع معدنیو همچنیم مطالعات الکتروشیمیایی  بری روی کمپلکس‌های معدنی و نانوذرات بپردازند. و همچنین در صنایعی نظیر استخراج مواد شیمیایی از منابع معدنی، تولید انواع مواد شوینده، ضدعفونی کننده، پاک کننده و مشغول به کار شوند.

 

شیمی‌فیزیک

بخشی از علم شیمی است که در آن از اصول و قوانین فیزیکی برای حل مسائل شیمیایی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر ، هدف شیمی‌فیزیک، فراگیری اصول نظری فیزیک در توجیه پدیده‌های شیمیایی است. این گرایش در دانشگاه‌های ایران به طور معمول در سه زمینه بررسی می‌شود: تجربی (برای نمونه سنتیک شیمیایی)، نظری ( برای نمونه در زمینه ترمودینامیک آماری یا شیمی کوانتومی)، محاسباتی ( برای نمونه در زمینه ترمودینامیک آماری نرم‌افزارهایی نظیر MD یا شیمی کوانتومی با نرم‌افزارهایی نظیر گوسین). در کشور ما بیشتر فرصت‌های شغلی مربوط به این گرایش در مراکز پژوهشی و علمی است. باید دقت شود بویژه در زمینه‌های نظری این گرایش بدست آوردن فرصت شغلی ساده نیست.

 

شیمی تجزیه

شاخه‌ای از علم شیمی است که به مطالعه روش‌های جداسازی، شناسایی و بررسی کمی اجزای طبیعی یا مصنوعی یک ماده می‌پردازد. . این گرایش در دانشگاه‌های ایران به طور معمول در سه زمینه بررسی می‌شود: تجزیه کلاسیک (تجزیه و جداسازی مواد در آزمایشگاه)، تجزیه دستگاهی (تجزیه و جداسازی با استفاده از دستگاه‌هایی نظیر GC) و زمینه محاسباتی که شاخه‌هایی نظیر کمومتریکس را در بر می‌گیرد است. به طور کلی این گرایش نسبت به گرایش‌های دیگر، امکان فرصت‌های شغلی بیشتری دارد.  

 

نکته: در سال‌های اخیر، در تمام گرایش‌ها بر روی ترکیبات نانو کار انجام می‌شود.

 

3- شناخت نسبت به دانشگاه‌ها

دانشگاه‌های مختلف از نظر اعتبار، امکانات، سطح اساتید و ... متفاوت هستند، بنابراین باید در انتخاب دانشگاه برای دوره کارشناسی ارشد دقت شود. از نظر کلی دانشگاه‌های شهر تهران از نظر اعتبار، ، امکانات، سطح اساتید و ...   در اولویت هستند. بویژه برای داوطلبانی که تمایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور در دوره دکتری دارند، دانشگاه‌های مادر نظیر دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیر کبیر در اولویت هستند. البته بسیاری از دانشجویان دانشگاه‌های غیرمادر نیز در سال‌های اخیر از دانشگاه‌های خوب اروپا و آمریکا پذیرش گرفته‌اند.

البته نباید از دانشگاه‌های خوب شهرستان غافل شد. تجربه نگارنده که سابقه تحصیل در یک دانشگاه در یک شهرستان دور در مقطع کارشناسی و یکی از دانشگاه‌های تهران در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارد، نشان می‌دهد که بسیاری از اساتید شهرستان‌ها عملکرد آموزشی و پژوهشی بهتری از بسیاری از اساتید تهران دارند.

توجه‌: در همین سایت، به مرور زمان اطلاعات مربوط به دانشگاه‌های بزرگ کشور در رشته شیمی ارائه خواهد شد.

4- توان اقتصادی داوطلب

تحصيل در شهری بغیر از محل زندگی، تحصيل در رشته‌هاي رشته‌هاي شبانه و دانشگاه‌هاي غير انتفاعي نيازمند وضعيت اقتصادي مناسب خانواده‌ها است.

4- امکانات دانشگاه‌ها

علاوه بر امکانات معیشتی دانشگاه‌ها نظیر خوابگاه باید امکانات پژوهشی دانشگاه نیز مدنظر قرار گیرد. در سال‌های اخیر بعلت پاره‌ای مشکلات، دانشکده‌های شیمی از نظر تهیه مواد در مضیقه قرار گرفته‌اند که داوطلبانی که تمایل به انجام کارهای آزمایشگاهی دارند باید این نکته را مد نظر قرار دهند.

 دقت کنید که در روند انتخاب گرایش و دانشگاه تعدادی انتخاب سطح بالا، تعدادی انتخاب سطح متوسط که بخش عمده انتخاب ها را تشکیل می دهد، و تعدادی انتخاب سطح پایین قرار دهید. تخمین های نوشته "تخمین رتبه های کارشناسی ارشد شیمی" در بخش بالا سمت جپ سایت به شما کمک می کنند که با توجه به رتبه خود، محل سطح متوسط خود را تشخیص دهید.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up