جمعه ٧ اردیبهشت ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

نحوه يادگيري


 اگر یاد بگیریم که چگونه یاد بگیریم موفقیت را در کنکور تضمین کرده ایم.داوطلبان معمولا فقط مطالعه می کنند و نمی دانند درسی را یاد گرفته اند یا نه. چون روش ها و تکنیک های یادگیری را نمی دانند.

داستان جالبی از دانشمند بزرگ غزالی نقل می کند که روزی دزدان در بین راه جلوی او را گرفته و تمام اموال او را غارت می کنند غزالی از رییس دزدان درخواست می کند که کتاب های او را به او بازگرداند چون هر چه می دانم درون کتاب هاست. رییس دزدان می گوید این چه معلوماتی است که به جای اینکه در سینه تو باشد بر بار شتران سوار شده است. این جمله ان چنان غزالی را تکان می دهد که کتاب ها را در مغز خود جای دهد نه بر بار شتران. داوطلب عزیز باید معلومات را از کتاب ها یاد گرفت و در مغز جای داد و کتاب ها را از محفوظات به معلومات برسانیم.

در این مرحله باید در مورد مطالب خوانده شده عمیقا فکر کرد و سعی کنید ان ها را بیان نموده و به مطالب یاد گرفته شده عمق ببخشید. کسی را پیدا کرده و مطالب را برای او تدریس کنیم. مسائل جدید و یا سوالات دیگری را جواب دهیم. خود برای مطالب یاد گرفته شده سوال مطرح کنیم.

اگر نتوانستیم مطالب را بیان کنیم و یا به سوالات پاسخ دهیم مجددا قسمتی یا تمام فصل را مطالعه کرده و باز هم به سوالات جدیدی پاسخ می دهیم.

برای به خاطر سپردن مطالب روش های مختلفی وجود دارد. تصاویر ذهنی ابزار بسیار خوبی برای به خاطر سپردن مطالب است.

تصاویر کلامی هم در این راستا کمک می کند.از حروف اول تعدادی از کلمات به هم مربوط یک کلمه ساخته می شود.این کلمه معنی خاصی ندارد ولی با توجه به ان می توان کلمه مورد نظر را پیدا کرد. این کار و تصاویر ذهنی باعث شوق و اشتیاق را افزایش داده و یادگیری را خسته کننده و کسالت بار نمی کند.

به جایی رسیده اید که یادگیری را انجام داده اید و برای مرور درس ها یاید برنامه ریزی کرد. مسلما می دانید که دروس را به زودی فراموش می کنید لذا با توجه به نوع درس مرور درس ها را برنامه ریزی کنید. این فراموشی طبیعی است.

در بعضی دروس بهتر است بعد از یک هفته مطالب یادگرفته را مرور کنیم و بعد هم قبل از ازمون. در بعضی از دروس یک ماه بعد زمان مناسبی برای مرور می باشد.باید هر فرد برنامه ریزی خاص خود را برای مرور داشته باشد و در این باره از افراد اگاه مشورت بگیرد.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up