چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

گفتگو با دکتر گلابي


 دکتر سید مهدی گلابی چهره ماندگار علمی کشور در شیمی است. سال ها سابقه تدریس در دانشگاه تبریز و هم دوشی با آیت الله قاضی و دیگر مبارزان در سال های پیش از پیروزی انقلاب را در کارنامه خود دارد.

 گفتگوی شبکه اطلاع رسانی دانا با دکتر مهدی گلابی :

 

آقای دکتر راغباید "معلم" خطاب شوید یا "استاد"؟

به نظر من کلمه "معلم" فراگیر تر است، در معلم کلمه علم نهفته است؛ درست است که استاد نیز علم را در درون خود دارد اما گاهی تاثیر گذاری معلم از استاد بیشتر است. علی الخصوص معلمانی که در دوران کودکی با انسان سرو کار دارند. روانشناسان بر این عقیده اند که مشی انسان ها و راه و روش زندگیشان در دوران کودکی کلید می خورد، علی الخصوص وقتی که معلمی خوب بالای سر کودک بوده و روش درست زیستن، علم آموزی صحیح و اخلاق را به آنها بیاموزد. به عقیده بنده حتی در برخی موارد نقش معلم در تربیت کودک والاتر از نقش پدر و مادر است.

 

تحصیلات شما در دو رشته است؛ اول داروسازی و بعد شیمی تجزیه. چگونه شد که از داروسازی به شیمی روی آوردید؟

شیمی رشته ای فراگیر است. بنده داروسازی را در سال 1338 به پایان رساندم و با توفیق الهی جزو فارغ التحصیلان رتبه اول بودم. بنده حدود یک سال مشغول کار شدم تا اینکه از دانشگاه تبریز دعوت شدم و جزو هیئت علمی این دانشگاه شدم  و در دانشکده پزشکی در آزمایشگاه ایمنولوژی مشغول شدم . در سال 1341 از طرف وزارت آموزش و پرورش حکمی به من رسید مبنی بر اینکه دانشجویان رتبه اول برای ادامه تحصیل می توانند به خارج از کشور عزیمت کنند. چون آن زمان نیز زبان فرانسه اولویت داشت و بنده نیز زبان فرانسه می دانستم، بر آن شدم تا به پاریس عزیمت کنم. قصد من هنگام ورود به پاریس ادامه  تحصیل در رشته داروسازی بود، اما احساس کردم نقش شیمی بالاتر از داروزسازی است؛ کمتر درسی بود که در رشته دارو سازی مربوط به شیمی نباشد.

شما به زندگی به چه چشمی نگاه می کنید؟ با همان چشمی که به حالت گیری مولکول ها و اتم ها می نگرد؟

شاید نتیجه سن وسال باشد، اما بنده به هر چیزی که می نگرم خداوند تبارک و تعالی را می بینممولکولها با قدرت پروردگار در کنار هم ایستاده اند. هیچ چیزی به هم چسبیده نیست از لحاظ مولکولی که با انرژی خاصی کنار هم ایستاده اند در وقع ما توسط قدرت پروردگار احاطه شده ایم.

چند سال در عرصه تدریس فعالیت کرده اید؟

بنده حدود 42 سال در عرصه تدریس فعالیت کرده و سپس بازنشسته شده ام از 1 مهر 1340 تا مهر ماه 1382 مشغول به فعالیت بوده ام.

حضور و غیابتان مرتب بود؟

بنده با حضور غیاب میانه ای نداشتم، چرا باید حدود یک ربع وقت دانشجو را گرفت بعد به صورت وی نگاه کرد که مثلا حسن به جای حسین دست بالا نبرده باشد -با خنده- البته این گونه شیطنت ها ذاتا در دانشجو و دانش آموز وجود دارد.

 

در صورتی که شخصی ورقه امتحانی را مناسب نمی نوشت با وی چه می کردید؟ نمره اضافی یا ....؟

 

من در مورد نمره قاطعیت داشتم و هیچ گاه نمره اضافی نمیدادم اما این به منزله مزمت دانشجویی نیست که موفق به قبولی در درس نشده چرا که ما دانشجو یا دانش آموزان زیادی داشته ایم که شاغل بوده اند و کار می کردند.

 

http://chemna.ir

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up