جمعه ٣١ فروردین ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

معرفي ترميويناميک آماري و کاربرد هاي آن در شيمي فيزيک


 ترمودینامیک آماری یکی از شاخه‌های ترمودینامیک و یکی از کاربردهای دانش آمار در مکانیک و فیزیک به شمار می‌آید. با استفاده از ترمودینامیک آماری می‌توانیم کمیت‌های گوناگون ترمودینامیکی همچون کار، حرارت، و آنتروپی را در سطح و مقیاس مولکولی شرح و تفسیر نماییم.

ایده‌های اوّلیّه مربوط به نظریّهٔ جنبشی گازها به اواسط سدهٔ هجدهم میلادی و به انتشار رساله «هیدرودینامیکا» در سال ۱۷۳۸ م توسط ریاضی‌دان و فیزیک‌دان سویسی برنویی باز می‌گردد. او در آنجا مطرح نمود که گازها از تعداد خیلی زیادی ذرّات بسیار ریز تشکیل شده‌اند که به هر سو در حال حرکت و رفت و آمدند. همچنین مطرح شد که ضربهٔ (impact) برخورد این ذرّات بر یک سطح است که به صورت فشار ظاهر می‌شود، و نیز حرارت حاصله، ناشی از انرژی سینتیک آن ذرّات است. جالب توجّه‌است که همان تفسیرها و برداشت‌ها هنوز هم مورد قبول و استفادهٔ دانشمندان است.

 

مکانیک آماری توسط فیزیکدان اتریشی، لودویگ بولتسمن در 1870 م آغاز شد. ترکیب ترمودینامیک آماری برای اولین بار توسط گیبس در 1902 م مورد استفاده قرار گرفت.

 

 از ترمودینامیک آماری در شیمی فیزیک برای محاسبه ی پارامتر های فیزیکی سیستم های پر ذره استفاده می شود. برای مثال محاسبه ی آنتروپی یک پروتئین یا اینکه انرژی گیبس برهمکنش یک مولکول با یک پروتئین بسیار بزرگ. این قسمت هم اکنون به صورت یک زمینه ی تحقیقاتی و به عنوان زیر شاخه ی شیمی فیزیک برای بررسی سیستم های زیستی در کشور مطرح است. از طرفی می توان از ترمودینامیک آماری برای بررسی سیستم های نانو، شیمی سطح و طراحی دارو استفاده نمود. 

 

برای آموختم ترمودینامیک آماری می توانید با این وبسایت مراجعه نموده و بصورت آنلاین این درس را آموزش ببینید. 

ترمودینامیک آماری یکی از درش های اصلی شیمی فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد است. 

 

http://maktabkhooneh.org/video?v=rezakhani95-1

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up