جمعه ٤ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

معرفي زير شاخه ي جداسازي از رشته ي شيمي تجزيه


 با نام خدا 


در این مطلب مختصری در مورد رشته ی جداسازی صحبت خواهیم کرد. 


این رشته یکی از مهمترین زیر شاخه های شیمی تجزیه می باشد و تقریبآ بسیاری از پذیرفته شدگان در شیمی تجزیه به این زیر شاخه می گرایند. 

هدف اصلی در این زیر شاخه جداسازی مواد مورد نظر از ماتریس های پیچیده مثل نمونه های سلولی، گیاهی و بیولوژیکی است. همچنین این رشته در محیط زیست نیز کاربرد های فراوانی دارد. فارغ التحصیلان در این زیر شاخه موقعیت مناسبی برای کار در شرکت های داروسازی، شرکت های مواد شوینده، شرکت های مواد آرایشی و بهداشتی و صنایع مربوط به نفت و پالایشگاه ها دارند. 

در این زیر شاخه از دستگاه هایی مانند GC-MS , HPLC, HPLC-DAD, LC-MS, Electrophoresis, Flourescence  استفاده می شوند. به همین دلیل این فارغ التحصیلان از نظر شیمی عملی توانایی های بالایی را خواهند داشت. 

امروزه بیشتر مطالعات در این زمینه به توسعه ی جاذب های مواد به صورت خاص و گزینشی می پردازد. برای مثال جاذب هایی بر اساس پلیمر های هادی و جاذب هایی بر اساس مواد نانو و مواد مغناطیسی از عمده ی این روش ها می باشد. از گروه های فعال در ایران در این زمینه می توان به گروه دکتر یمینی در دانشگاه تربیت مدرس، گروه دکتر باقری در دانشگاه شریف، دکتر وثوق در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ، دکتر سرشتی در دانشگاه تهران نام برد. 

این رشته در دنیا نیز طرفداران زیادی دارد چون یک علم بین رشته ای است و در قسمت های عمده ی علم شیمی از آن استفاده می شود. در پژوهش هایی مانند پروتئومیکس، متابولومیکس و ترانسکریپتومیکس از آن استفاده ی روز افزونی می شود. معروفترین گروه در این زمینه در دنیا را شاید بتوان گروه دکتر پاولیژن در دانشگاه واترلو کانادا نام برد. ایشان اخیرآ به عنوان یکی از یازده شیمی دان برجسته ی دنیا شناخته شده اند. این موضوع اهمیت فوق العاده ی جداسازی را در شیمی نشان می دهد. 


به زودی مطالب بیشتری در این زمینه در وبسایت قرار خواهد گرفت. 


موفق باشید.  

مشاور شیمی


Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up