دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

علل اضطراب


 عوامل ایجاد اضطراب دو نوع هستند. اول عوامل بیرونی هستند، مانند انچه اطرافیان می گویند که ایجاد اضطراب می کند. دوم عوامل درونی هستند مانند انچه که خود داوطلب در مورد کنکور فکر می کند که باعث ایجاد اضطراب می شود.

داوطلب باید عوامل بیرونی را تجزیه و تحلیل کند و صحت انها را بررسی نموده و در صورت لزوم انها را نادیده بگیرد. اما مشکل اصلی کنترل عوامل درونی می باشد. اگر داوطلب اعتقاد داشته باشد که نمی تواند موفق شود و خود را کوچک و ناتوان بشمارد این موضوع باعث ایجاد اضطراب در او می شود.

هر داوطلب توان خاص خود را در یادگیری دارد. هر چند با به کارگیری روش های گفته شده می توان توان خود را افزایش داد ولی ان هم حدی دارد. پس باید قبول کرد که من سعی می کنم تا حداکثر توان خود را در کنکور به کارگیرم تا موفق شوم و بیشتر از ان هم نباید از خود انتظار داشت و به نتیجه به دست امده رضایت داد.

از هم اکنون نباید نتیجه کنکور را پیش بینی کرد بلکه باید روش های صحیح مطالعه و یادگیری را انجام دهید تا در حد توانتان در کنکور ظاهر شوید. یکی از افات پیش بینی نتیجه کنکور ان است که با پیش بینی یک نتیجه خوب یک لحظه خوشحال می شویم و باپیش بینی نتیجه بعد یک لحظه ناراحت. این شرایط متغیر تاثیر منفی روی داوطلب می گذارد و برای او خوب نیست.

در ادامه به چند راهکار برای کاهش اضطراب اشاره می کنیم. قدم اول، خواست کاهش اضطراب در داوطلب می باشد. اگر تمام ابزار کاهش اضطراب برای شما فراهم شود ولی نخواهید در این مسیر گام بردارید هیچ راه حلی برای شما موثر نخواهد بود.

گام دوم شناخت عوامل اضطرس زا می باشد. ایا شما عمل گرا می باشید یا هیجانی. ایا عوامل بیرونی بر شما اثر می گذارد یا عوامل درونی. حتما ان عوامل را شناسایی کنید و از ان دوری کنید. اگر عوامل درونی وجود دارد که مربوط به طرز تفکر شما و یا عدم اعتماد به نفس است ان را یادداشت کنید و با کمک مشاور سعی در رفع و یا کم اثر کردن ان کنید.

گام سوم داشتن دفترچه یادداشت برای ثبت عوامل اضطراب اور و راه حل های به دست امده می باشد. گام چهارم صبور بودن است. تغییر ناگهان اتفاق نمی افتد و ناگهان نیز به وجود نیامده که ناگهان از بین برود. باید بردبار باشید و عوامل را یادداشت نموده و راه حل ان را نیز یادداشت کنید به تدریج و با مرور زمان متوجه ایجاد تغییر در خود خواهید شد.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up