دوشنبه ٣ اردیبهشت ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

توانايي هاي لازم براي داوطلبان اين رشته


علاوه بر علاقه که عامل مهمی در موفقیت به حساب می­‌آید با توجه به تنوع دروس مجموعه مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو در هر گرایش احتیاج به توانایی­های خاصی دارد.

 

در زیر شاخه­ ماشین گرایش قدرت با وجود این که ریاضیات قوی مورد نیاز نیست، شخص علاوه بر فهم مفاهیم پایه الکترومغناطیس احتیاج به قدرت تجسم ذهنی بالا برای درک اصول کار ماشین‌های دوار و شار پیوندی دارد.

 

در زیر شاخه سیستم نیز نیاز به درک مسایل اقتصادی دیده می‌شود.

 

زیرشاخه مخابرات سیستم احتیاج به فهم ریاضیات قوی دارد که بیشتر در ارتباط با آمار واحتمال و تجزیه و تحلیل سیستم (درس سیگنال‌ها و سیستم‌ها) است. در بعضی از مباحث لایه فیزیکی مربوط به شبکه­ ها، تسلط بر فیزیک الکتریسیته برای دانشجو اهمیت دارد.

 

زیر شاخه مدار(circuit) گرایش الکترونیک، دید مداری قوی می­ طلبد.

 

در زیرشاخه ابزار (device ) تسلط بر مفاهیم فیزیک کوانتوم اهمیت دارد.

 

در دیجیتال برنامه نویسی قوی مورد نیاز است.

 

گرایش کنترل با توجه به کاربرد زیاد ریاضیات، تسلط بر ریاضیات و آمادگی ذهنی دانشجو را برای درگیر شدن با مباحث محض ریاضی می ­طلبد.

 

گرایش مهندسی پزشکی که بین رشته ­ای محسوب می­ شود، علاوه بر دید مداری قوی احتیاج به آشنایی با علم مواد و حرکت اجسام دارد.

 

با توجه به آن‌چه تا كنون گفته شد، کمبود توانایی‌های مذکور می ­تواند عاملی بازدارنده در ادامه تحصیل در هر گرایش شود. برای این منظور می ­توان میزان تسلط شخص روی دروس پایه هر گرایش که در دوره کارشناسی گذرانده می­ شود را مورد ارزیابی قرار داد. عدم فهم کامل دروس ماشین‌های الکتریکی3 و بررسی سیستم‌های قدرت 1 و 2 در مورد گرایش قدرت سیستم و عدم تسلط بر دروس الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی 1 و 2 در مورد زیرگرایش ­های الکترونیک قدرت و ماشین مشکل ساز خواهد شد. دانشجویانی که از ریاضی قوی برخوردار نبوده و در دروس سیگنال سیستم، آمار واحتمال مشکل دارند بهتر است وارد گرایش مخابرات نشوند. در مورد گرایش­های الکترونیک و مهندسی پزشکی نیز عدم تسلط بر مطالب دروس الکترونیک 1و 2 و 3 مانع موفقیت دانشجو خواهد شد. ضعف در دروس سیستم‌های کنترل خطی، آمار و احتمال و معادلات دیفرانسیل نیز مانع پیشرفت دانشجو در گرایش کنترل است.

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up