یکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

اطلاعات مجموعه روان‌شناسي


 اطلاعات مجموعه روان‌شناسی (کد گروه 1133)

 

آزمون سراسری برای این کد رشته در یک نوبت بعدازظهر انجام می‌شود. داوطلب باید از بین 300 سوال موجود در دفترچه که مربوط به 15 درس هستند، به سوالات دروس گرایش موردنظر خود پاسخ دهد.

 

اکثر داوطلبان به شرکت در گرایش‌های عمومی و بالینی تمایل دارند. دروسی که در جدول زیر با رنگ قرمز مشخص شده‌اند مربوط به این دو گرایش هستند. مطالعه بقیه دروس لازم نیست مگر برای کسانی که قصد شرکت در گرایش روان‌سنجی و روان‌شناسی صنعتی سازمانی دارند.

نام درس

تعداد تست

مدت زمان پاسخگویی

متون روان‌شناسی به زبان انگلیسی

30 تست

 

 

 

 

     

 

120 دقیقه

آمار و روش تحقیق             

20 تست

روان‌شناسی مرضی و کودکان استثنایی

20 تست

روان‌شناسی رشد               

20 تست

علم‌النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی        

15 تست

روان‌شناسی صنعتی و سازمانی

20 تست

روان‌شناسی اجتماعی

20 تست

رفتار سازمانی

20 تست

روان‌شناسی امور استخدامی  

20 تست

روان‌شناسی بالینی                            

20 تست

روان‌شناسی عمومی                           

20 تست

آزمون‌های شناختی هوش و استعداد تحصیلی

20 تست

روان‌سجی           

20 تست

روان‌شناسی انگیزش هیجان و فیزیولوژیک

15 تست

بالندگی سازمانی

20 تست

 

 

1-               متون روان‌شناسی به زبان انگلیسی

اهمیت درس زبان تخصصی از این جهت است که اکثر داوطلبان در این درس، ضعیف هستند بنابراین درصد بسیار پایینی را کسب می‌کنند. داوطلبانی که قصد کنار گذاشتن زبان را دارند باید بدانند که این کار به ضرر آنها تمام خواهد شد زیرا در تمامی گرایش‌ها به خصوص گرایش بالینی اکثر داوطلبان زبان را تا حدی پاسخ می‌دهند و بنابراین نزدن این درس مشکل‌ساز خواهد شد.

 

مهمترین فاکتور در درس زبان تخصصی روان‌شناسی توانایی درک مطلب است که نیازمند خزانه لغات تخصصی بالا و غنی است. از آنجا که سوالات تخصصی، معمولاً در قالب چند متن، داده می‌شود پاسخگویی به این بخش داوطلب باید توانایی بالایی در درک مطلب داشته باشد. این درس شامل 30 سوال می‌شود و در گرایش‌های عمومی و بالینی ضریب دو دارد.

 

در آزمون رشته روان‌شناسی سوالات زبان عمومی وجود ندارد بنابراین داوطلبان باید توجه خود را روی زبان تخصصی معطوف کنند.

 

همانگونه که اشاره شد داوطبان برای زبان باید توانایی درک مطلب بالایی داشته باشند و برای این منظور احتیاجی به ترجمه خط به خط متون نیست. بلکه باید در زمینه لغات تخصصی تسلط کافی را کسب کنند.

 

یادگیری لغات و معانی آنها یک فرآیند طولانی و مستمر است و به همین دلیل این درس تنها درسی است که تقریباً هر روز باید مطالعه شود. در درک مطلب خیلی از مواقع فهمیدن کلیات اساسی متن مشکل داوطلب را حل می‌کند و مفهوم کلی متن را استنباط خواهد کرد به همین دلیل مهمترین بخش از کار هر داوطلب خواندن و حفظ کردن لغات تخصصی است. این فرآیند طولانی است و تا روز آخر ادامه دارد. به همین دلیل درس زبان تخصصی باید هر روز مورد مطالعه قرار بگیرد.

 

2-               آمار و روش تحقیق

 

درس آمار و روش تحقیق در کنار درس زبان تخصصی مهم‌ترین درس‌ها در تعیین رتبه مناسب هستند. اگرچه ضریب این درس «یک» است ولی به دلیل ضعف اغلب داوطلبان در این درس، نقش آن در تعیین رتبه از درس‌هایی مانند روان‌شناسی رشد، روان‌شناسی مرضی، علم‌النفس و فیزیولوژیک بیشتر است. بنابراین داوطلب باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای این درس داشته باشد و اصلا به کنار گذاشتن این درس فکر نکند.

 

این درس از دو مبحث آمار و روش تحقیق تشکیل می‌شود. در حال حاضر طراحان سوال بیشتر به سمت روش تحقیق گرایش دارند. این مساله به نفع داوطلبانی است که با فرمول و حل مساله مشکل دارند. این دسته از داوطلبان می‌توانند تمرکز خود را روی مباحث روش تحقیق بگذارند که شامل مباحث تئوریک و نظری می‌شود و احتیاجی به حل مسأله ندارد.

 

3-               روان‌شناسی مرضی و کودکان استثنایی

 

این درس شامل دو دسته سوال می‌شود؛ دسته اول سوالات به مباحث آسیب شناسی‌روانی اختصاص دارند و دسته دوم به مباحث مربوط به کودکان استثنایی مربوط می‌شوند.

 

این درس جز دروسی است که داوطلبان برای مسلط شدن بر مباحث آن باید منابع زیادی را مطالعه کنند. سوالات مربوط به آسیب‌شناسی و کودکان استثنایی تقریبا مساوی است و بنابراین می‌توان وقت خود را بیشتر روی مباحث استثنایی قرار داد که حجم مطالب کمتری را دارد.

 

ضریب این درس در دو گرایش بالینی و عمومی دو است.

 

4-               روان‌شناسی رشد

 

روان‌شناسی رشد در هر دو گرایش ضریب 2 را دارد. در این درس نیز داوطلبان باید منابع زیادی را مطالعه کنند.

 

نکته مهم در این درس این است که مباحث را باید به خوبی فهمید و درک کرد و با نظریه‌های رشد کاملاً آشنا بود.

 

5-               علم‌النفس

 

درس علم‌النفس برای اکثر داوطلبان تا حدی سخت به نظر می‌رسد ولی با توجه به محدود بودن منابع آن می‌توان با کمی تلاش درصد خوبی را از آن کسب کرد.

 

این درس از جمله درس‌های حفظی است و احتیاج به درک مفهومی چندانی ندارد. ضریب آن 1 است.

 

6-               روان‌شناسی بالینی

 

روان‌شناسی بالینی در گرایش بالینی بالاترین ضریب را دارد و ضریب آن 3 است در حالی که در گرایش عمومی ضریب صفر دارد. بنابراین در گرایش بالینی به همراه زبان تخصصی و آمار و روش تحقیق از جمله مهمترین و تعیین‌کننده‌ترین درس‌ها محسوب می‌شود.

 

برای آمادگی در این درس باید منابع زیادی را مطالعه کرد. البته داوطلبان در صورت آشنایی به مباحث مهم و مورد سوال می‌توانند بهره‌وری خود را درپاسخگویی به سوالات بیشتر کنند.

 

7-               روان‌شناسی عمومی

 

درس عمومی در گرایش عمومی همانند درس بالینی است در گرایش بالینی. بنابراین در گرایش عمومی به همراه زبان تخصصی و آمار و روش تحقیق از جمله مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین دروس محسوب می‌شود. ضریب آن در گرایش عمومی 2 است.

 

مطالعه این درس ساده است چرا که از نظر محتوایی خلاصه و چکیده درس‌های دیگر محسوب می‌شود.

 

آشنایی کامل با این درس به شما در پاسخگویی به سوالات درس زبان نیز کمک می‌کند.

 

8- روان‌شناسی فیزیولوژیک

 

این درس یک درس حفظی است که سرشار نکته است به گونه‌ای که اکثر داوطلبان با آن مشکل دارند. بهترین راه مطالعه آن از طریق مرور و تست‌زنی است به خصوص در زمان‌های نزدیک به کنکور.

 

حدود 15 تا 20 درصد سوالات این درس هر ساله تکرار می‌شوند پس تست‌های سال‌های قبل را (10 سال) چندین بار بزنید.

 

نکته دیگر اینکه دقیقاً مشخص نیست درصد سوالات فیزیولوژیک بیشتر است یا سوالات انگیزش و هیجان؛ هر ساله تعداد سوال‌های این دو مبحث نوسان داشته‌اند پس هر دو درس را باید به خوبی مطالعه کنید.

 

ضریب این درس 1 است.

 

 

همگام سنجش

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up