شنبه ١ اردیبهشت ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

گفتگو با دکتر شمسي پور


 مجتبی شمسی پور ، شیمیدان ایرانی، رئیس انجمن شیمی ایران، استاد تمام (پروفسور) شیمی و عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه، برنده جایزه شیمی سال ۲۰۰۶ آیسسکو، و چهره ماندگار شیمی در دومین همایش چهره‌های ماندگار (۱۳۸۱) است.

پروفسور مجتبی شمسی پور در سال ۱۳۲۸ در کرمانشاه متولد گردید تحصیلات خود را تا پایان دیپلم در کرمانشاه به پایان برد وی ازدانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۵۲ موفق به دریافت لیسانس شیمی شد. سپس گرایش شیمی تجزیه را انتخاب کرد و در سال ۱۳۵۴ فوق لیسانس خود را از دانشگاه صنعتی شریف گرفت. او برای دریافت دکترای شیمی تجزیه به آمریکا عزیمت کرد و در سال ۱۳۵۸ موفق به دریافت دکترا از دانشگاه ایالتی میشیگان شد. در سال ۱۳۷۱ به رتبه استادی در ایران نایل گردید. برنده جایزه کتاب سال ۱۳۶۸ ایران، برنده جایزه جشنواره خوارزمی در سال ۱۳۷۰ در علوم محض، شیمیست برگزیده انجمن شیمی ایران در سال ۱۳۷۴، برنده جایزه کامستک (سازمان کشورهای اسلامی) در سال ۱۳۶۷، محقق برگزیده و خاص وزارت علوم در سال ۱۳۷۹، برنده جایزه شیمی همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۱ و دریافت نشان لیاقت در پژوهش از رییس جمهور در سال ۱۳۸۱ و ... بخشی از موفقیتهای پروفسور شمسی پور است.

با هدف تقدير از تلاش‌هاي علمي نخبگان، ايجاد انگيزه براي محققين و پژوهشگران، ارائه الگوهاي علمي به منظور افزايش كيفيت طرح‌ها، ايجاد شور و نشاط علمي و اشاعه فرهنگ علم دوستي در جامعه، معرفي آخرين يافته‌هاي فناوري و ارزشيابي آنها، معرفي پروفسور شمسي‌پور به عنوان چهره ماندگار بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران و برقراري ارتباط نزديك بين علم و جامعه با تبادل نيازها، توانايي‌ها و مشاركت موثر آنان اولین  و دومین جشنواره علمي، پژوهشي پروفسور مجتبي شمسي‌پور با حضور استان‌هاي كرمانشاه، همدان، لرستان، كردستان و ايلام در كرمانشاه برگزار شد.

زادروز پروفسور مجتبی شمسی‌پور، برترین دانشمند جهان اسلام،بهانه ای بود تا 24 اذر ماه امسال خبرنگار ایسنا پای صحبت های ایشان بنشیند و از آرزوها و اهدافش بپرسد.

پروفسور مجتبی شمسی‌پور در این گفت و گو بیان میکند: در 24 آذر ماه سال 1328 در خانواده ای به دنیا آمدم که پدرم کارگر ساده نجاری بود و مادرم هم زنی خانه دار از خانواده ای روحانی.

شمسی پور می افزاید تحصیلاتش را در مدارس کرمانشاه انجام داده و در زمان تحصیل هم جزء دانش آموزان معمولی بوده است.

شمسی پور می گوید: قدیم ها مثل الان نبوده که بچه ها از کلاس اول بخواهند دکتر و مهندس و معلم بشوند و اصلا درس خواندن رقابتی نبوده است. آن روزها اینگونه نبود که پدر و مادرها دغدغه درس خواندن بچه هایشان را داشته باشند و معلم های خصوصی برایشان بگیرند و به این کلاس و آن کلاس بفرستندشان تا در آزمون فلان مدرسه ها شرکت کنند و در مدرسه خوب درس بخوانند.

او ادامه می دهد: معلم های شیمی خوبی داشتم که در انتخاب ادامه مسیر زندگی ام بی تاثیر نبوده اند.

شمسی پور می گوید: در سال 1348 در رشته شیمی دانشگاه صنعتی شریف قبول شده و با وجود همه سختی های که خانواده برای  تامین مخارج دانشگاه او تحمل می کردند، سرانجام توانسته با موفقیت دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در این دانشگاه به پایان برساند و با بورسیه ای که از طرف دانشگاه داشت راهی آمریکا شود و در دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا ادامه تحصیل دهد.با اتمام دوره دکتری در سال 1358 راهی وطن شدم و در دانشگاه رازی کرمانشاه مشغول شدم.

این دانشمند برجسته جهان اسلام می گوید: تاکنون 700 مقاله در حوزه شیمی نوشته است و 98 نفر از دانشجویانش در مقطع دکتری فارغ التحصیل شده اند و امروز در دانشگاه های این مرزو بوم فعالیت می کنند.

وی این افتخار را دارد که هیچ یک از شاگردانش به خارج از کشور نرفته اند و همگی آنها در داخل و در سمت های مختلف مشغول خدمت رسانی هستند.

 

شمسی پور به دانشجویانش افتخار می کند و می گوید: نزدیک به 30 نفر از آنها به درجه استاد تمامی رسیده اند و قریب 30 نفرشان هم دانشیار شده اند.

این دانشمند برجسته جهان اسلام که خودش سه فرزند دارد و دو تای آنها همین امسال دکترایشان را گرفته اند همه شاگردانش را همچون فرزندان خودش می داند و آرزویش را سربلندی و موفقیت همه فرزندان ایران زمین می داند.

شمسی پور ایرانیان را در فهرست با استعدادترین افراد قرار می دهد و از مسئولین می خواهد تا با برنامه ریزی درست و حساب شده از این سرمایه ها استفاده کرده و نگذارند پدیده فرار مغزها این استعدادها را از سرزمینمان دور کند.

 وی همچنین به عنوان یک تحصیل کرده قدیمی دانشگاه شریف، معتقد است این شرایط است که دانشجویان نخبه را وادار به مهاجرت می کند.شمسی پور که از دانش آموختگان دوره چهارم در دانشگاه صنعتی شریف است در گفتگو با خبرگزاری دانا می گوید: مهم ترین فعالیت ما در دوره لیسانس درس خواندن و خوب درس خواندن بوده است. از روز اول تا آخرین روز دانشگاه برایم همه خاطره هستند. آن روزها و خاطراتش مخلوط سختی و شیرینی است.

وی می افزاید: آن روزها در شرکت واحد اعتراض عمومی حکومت شاه بود. یک روز که به دانشگاه ها حمله کردند؛ چون تا به حال وارد دانشگاه ها نشده بودند، اساتید به ما گفتند فردا نیایید چون معلوم نیست چه می شود. همان روز بود که بچه ها کنار درب ورودی جمع شدند و شعار می داند و پلیس هم حمله کرد و در آن روز من به دوستان گفتم که رکورد 100 متر را شکستم. درب بالای انتهای شمالی دانشگاه در باغ ها باز می شد. آن ها با ماشین به دنبال ما می آمدند و ما با پای پیاده می دویدیم. از آن طرف هم رفتیم و فکر کردیم جریان تمام شده است. سوار بر اتوبوس واحد شدیم و آنها کنار در دانشگاه اتوبوس واحد ها را گرفتند و می خواستند بچه هایی را که دستگیر کردند، سوار کنند. سوار اتوبوس واحد بودم، گفتم خدایا ما را هم دستگیر می کنند.

وی از فعالیت های پس از دوره فارغ التحصیلی خود گفت: پس از فارغ التحصیلی در دوره کارشناسی، در این دانشکده به دوره فوق لیسانس رفتم. سپس برای خارج از کشور در آمریکا، بورسیه شدم و دکترا گرفتم. البته در سال 58 به کشور بازگشتم. در دوره کارشناسی ارشد، در دانشگاه های کشور تدریس کردم. مهم ترین فعالیت های من پس از پایان تحصیلات، تدریس در دانشگاه شیراز، تدریس در دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه رازی کرمانشاه، عضویت در انجمن‌های شیمی آمریکا، ایران و پاکستان، عضویت در هیئت تحریریه چندین نشریه، عضویت در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران بود.

شمسی پور درباره تفاوت های بین دانشجویان جدید و قدیم بیان می کند: امروز دانشجویان خیلی راحت تر و با اطلاع تر از زمان ما هستند. چرا که زمانی که من دانشجو بودم، خبر نداشتم آن طرف دنیا چه خبر است. ولی در حال حاضر یک بچه دبیرستانی با وجود اینترنت همه دنیا را می چرخد و می داند دانشگاه چیست. این دانشجویان همه چیز را می دانند و آموزش های جدید طوری شده است که انگار بچه های جدید توانایی و استعدادهای بیشتری دارند. یعنی اطلاعات بیشتری دارند و این امر به بروز استعداد هایشان کمک می کند.

وی در ادامه سخنان خود تاکید می کند: به همه دانشجویان توصیه می کنم اجازه ندهند که زمان زندگی شان از دست برود. چرا که هر کدام از ما تنها یک بار به دنیا می آییم. تا به امروز  ( تا زمان انجام مصاحبه) 93دانشجوی پی اچ دی تربیت کردم و طوری تربیتشان کردم که قصد ندارند از ایران بروند. توصیه کردم در هر شرایطی بمانند و تلاش کنند و از ایران نروند. البته کسانی که از ایران می روند، مقصر نیستند، چرا که کسانی که نتوانند از توانایی هایشان در جامعه خود استفاده کنند، به دنبال جایی می روند که بتوانند از آن توانایی هایی که دارند استفاده کنند. هر کسی حق دارد به جامعه خود و جامعه بشری خدمت کند. این وظیفه دولت است که این نخبگان را در ایران نگه دارد.

او در پایان با اشاره به این که بهترین نیروهای خود را رایگان از دست می دهیم، توضیح می دهد: نفت و منابع طبیعی که داریم در مقابل از دست دادن این افراد هیچ است. این ها بیشتر از هر منبع دیگری به درد ما می خورند. چون این ها را تربیت می کنیم و رایگان هم از دست می دهیم. بعد می گوییم رسیدگی به ایران نمی کنیم. این بچه ها می خواهند در جهتی که توانایی دارند کار کنند و واقعا نمی خواهند که بروند پس باید نگه شان داریم و شرایط را برایشان فراهم کنیم. طوری باید نظام عمل کند که شرایط کار و تحصیل فراهم باشد که این عزیز ترین نیروهای ما به راحتی از دست نروند.

 

با هدف تقدير از تلاش‌هاي علمي نخبگان، ايجاد انگيزه براي محققين و پژوهشگران، ارائه الگوهاي علمي به منظور افزايش كيفيت طرح‌ها، ايجاد شور و نشاط علمي و اشاعه فرهنگ علم دوستي در جامعه، معرفي آخرين يافته‌هاي فناوري و ارزشيابي آنها، معرفي پروفسور شمسي‌پور به عنوان چهره ماندگار بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران و برقراري ارتباط نزديك بين علم و جامعه با تبادل نيازها، توانايي‌ها و مشاركت موثر آنان اولین  و دومین جشنواره علمي، پژوهشي پروفسور مجتبي شمسي‌پور با حضور استان‌هاي كرمانشاه، همدان، لرستان، كردستان و ايلام در كرمانشاه برگزار شد.

 بخشی از فعالیت ها وافتخارات

برنده جایزه شیمی سال ۲۰۰۶ آیسسکو و انتخاب به عنوان برترین دانشمند جهان

چهره ماندگار عرصه شیمی در دومین همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۱

 محقق برجسته وزارت علوم و دریافت جوایز کتاب سال جمهوری اسلامی و کتاب برگزیده دانشگاه‌های ایران

 عضو  "یک درصد" اول فهرست پژوهشگران جهان در سال 2005

 تدریس در دانشگاه شیراز و برگزیده شدن به عنوان استاد نمونه دانشگاه‌های ایران در سال ۱۳۷۳

 تدریس در دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه رازی کرمانشاه

 عضویت در انجمن‌های شیمی آمریکا، ایران و پاکستان

 عضویت در هیئت تحریریه چندین نشریه معتبر علمی

 عضویت در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران

عضویت در اندیشکده علوم مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

 

 نگارش کتب علمی و ارائه مقالات فراوان در نشریات معتبر بین‌المللی

 

http://chemna.ir

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up