یکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

سخن مشاور 2 زبان تخصصي روان شناسي تابستان 93


 
چنانچه درس زبان شما در هر سطحی باشد، اوایل تابستان بهترین زمان برای شروع مطالعه زبان است. حتی اگر مهارت و اطلاعات  شما در زبان خیلی ضعیف باشد، با مطالعه منظم از ابتدای تابستان به راحتی می توانید 40 تا 50 درصد پاسخگو باشید.
به طور کلی درس زبان تخصصی در رشته روان شناسی بالینی با ضریب دو در قبولی دانشجویان تاثیر به سزایی دارد. بسیار مشاهده شده که دانشجویان با درصد های تخصصی بسیار بالا به دلیل سفید گذاشتن درس زبان رتبه مد نظر را کسب نکرده اند و یا دانشجویان تغییر رشته از رشته های زبان انگلیسی به دلیل درصد بالای زبان تخصصی رتبه بسیار بالایی را کسب کرده اند. پس خذف زبان یکی از اشتباه های عمده بسیاری از دانشجویان کنکوری است که به خودی خود باعث حذف شما از گردونه رقابت برای رتبه های خوب کنکور می شود.
 یکی از مزایای زبان تخصصی روانشناسی این است که خوشبختانه تا کنون زبان عمومی و تخصصی در رشته روانشناسی در کنار هم مطرح نشده است و صرفاً سوالات زبان تخصصی بر اساس متون تخصصی در کنکور وجود دارد. در نتیجه از همین اکنون کتاب 504 و گرامر و زبان عمومی را کنار بگذارید چرا که چندان برای زبان تخصصی به کار نمی آیند.
اگر زبان شما ضعیف است در این حد که حتی نمی توانید فعل و فاعل را به درستی تشخیص دهید و با کمک دیکشنری خودتان ترجمه کنید، پس چاره ای نداریم که با کتاب هایی شروع کنید که ترجمه فارسی دارند (البته حتما تجدید نظر بکنید بعد از کنکور در برنامه تحصیلی تون، چون واقعا در مقاطع تحصیلی بعدی به مشکل بر می خورید)... مثلا می تونید با کتاب زبان تخصصی لیندا لیل یا دکتر طالب زاده و یا هر کتاب زبان تخصصی روانشناسی دیگری که ترجمه فارسی دارد آغازکنید. شبی دو ساعت متون تخصصی را بخوانید و سعی کنید خط به خط ترجمه کنید و لغات جدید رو حفظ کنید و برای خودتون فلش کارت بنویسید
در مرحله بعدی وقتی یک کتاب زبان تخصصی دارای ترجمه فارسی رو تموم کردید، حالا خودتون باید سعی کنید بدون ترجمه فارسی بفهمید که متون در رابطه با چه موضوعی هستند. کتاب متون لیندا لیل رو بخونید و ترجمه کنید و فلش کارت بنویسید. در نظر داشته باشید که لازم نیست مفاهیم روانشناسی رو حفظ کنید. صرفا معنی کلمات در جملات مهم است (البته برای دانشگاه آزاد مفاهیم ضرورت دارند ولی درک مطلب مهم نیست چون سوالات تخصصی مطرح می شوند). بعد از کتاب لیل اگر رسیدید می تونید کتاب های سخت تر مثل کتاب هاشمیان رو هم بخونید.

           پس به طور کلی در سه ماهه اول تابستان هر روز یک ساعت و نیم تا دو ساعت زبان را به همین نحو مطالعه کنید تا وارد فاز بعدی مطالعه زبان شوید. در صورتی که تمایل دارید به صورت ویژه برای درس زبان وقت صرف کنید، می توانید به آدرس ravan.shenasi.arshad@gmail.com ایمیل بزنید تا برنامه ویژه زبان شرکت کنید. 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up