چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

گرايش‌ها


 گرايش‌ها

 

این رشته در مقطع کارشناسی‌ارشد گرایش‌های زیر را دارد:

 

روانشناسی و آموزش و پرورش کودکان استثنایی: آموزش و پرورش کودکان استثنایی به مطالعه کودکانی می‌پردازد که برخلاف اکثریت افراد همسن خود در شرایط عادی قادر به سازگاری با محیط نباشند. آنها از نظر فکری، جسمانی، رفتاری، عاطفی با همسالان خود فرق داشته و احتیاج به روشهای خاص تربیتی و آموزشـی و درمـانی دارند. درکل این رشته به مـطالعه کودکان سرآمـد و عقب‌مانـده می‌پردازد‌.

 كودكان ودانش‌آموزان استثنايي به پنج گروه عقب‌مانده ذهني و معلول جسمي، ناشنوا و نيمه‌شنوا، نابينا و نيمه‌بينا، ناسازگار و تيزهوش تقسيم مي‌شوند.

 تعليم و تربيت هر گروه از این کودکان شرايط خاص خود را دارد. هدف از آموزش و پرورش كودكان استثنايي فراهم آوردن فرصت‌هاي مناسب و امكانات آموزشي ويژه براي اين دسته از كودكان است.

در اين گرايش به كودكان داراي مشكلات ذهني و جسمي بيشتر پرداخته مي‌شود. متخصصان كودكان استثنايي تلاش مي‌كنند با توجه به ويژگي‌هاي عقلاني و جسماني آنان، توانايي‌هاي ذهني و جسمي این کودکان را به حداكثر برسانند.

دانشجوي اين رشته بايد صبر و حوصله بسيار داشته و عشق و علاقه وافري به تعليم و تربيت كودكان استثنايي داشته باشد. در اين رشته خلاقيت و تسلط بر فنون و روش‌هاي آموزش، حرف اول را مي‌زند.

 

روان شناسی تربیتی: شاخه‌ای از علم روان‌شناسی است که هدف آن کمک به پرورشکاران در برخورد درست با مسائل پرورشی است‌. روان‌شناسی پرورشی عمدتاً به مطالعه ویژگی‌های یادگیرندگان، ‌یادگیری و آموزش می‌پردازد‌.

 

مشاوره: مشاوره رشته‌ای است که در آن به تربیت مشاوران می‌پردازد. این مشاوران با مشکلات و مسائل خفیف روانی سر و کار دارند؛ مسائلی چون مشکلات تحصیلی، ‌شغلی، ازدواج و ...

مشاوره رابطه‌اي‌ ‌پويا و با هدف‌ است. این رابطه ‌بر اساس ‌مشاركت ‌مشاور و مراجع شکل می‌گیرد و در طی آن از روش‌هايي استفاده می‌شود که بر نیازمندی‌های مراجع ‌منطبق باشند. در مشاوره بر «خود تصميم‌گيري» ‌از طرف‌مراجع‌ تاکید می‌شود.

توانایی‌های ‌لازم يك مشاور عبارت است از خوب ‌گوش ‌دادن ‌و خوب‌ سخن ‌گفتن. این موارد ‌دو ویژگی ‌مهم و  ضروری ‌برای ‌دانشجوی ‌رشته ‌مشاوره‌ است‌.

یك ‌مشاور باید بتواند با صبر و بردباری ‌و آرامش‌ درونی‌ خود،  فضای‌ مناسبی ‌برای‌ مراجعه‌كننده ‌ایجاد  كند و به‌ او اجازه‌ دهد كه‌ خود را تخلیه ‌كرده ‌و دغدغه‌های‌ ذهنی‌ خویش‌ را  بیان‌ كند. یك‌ مشاور خوب ‌باید از مسائل‌اقتصادی‌، سیاسی‌، اجتماعی ‌و مذهبی ‌جامعه ‌نیز اطلاع ‌داشته‌ باشد.

 

مشاوره و راهنمايي‌: بخشي‌از تعليم‌ و تربيت ‌است ‌كه ‌نقش دانش‌آموز را در تمام‌ سنين ‌به ‌طريق ‌منظم ‌و سازمان‌يافته‌ در تصميم‌گيري‌ مناسب‌ و سازگاري‌ تحصيلي ‌و موفقيت‌، بررسي ‌مي‌كند.

همگام سنجش

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up