جمعه ٤ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

نمودار رتبه ها بر اساس درصد هاي زده شده


جهت مشاهده نمودارهای رتبه های هر زیر گروه بر اساس مجموع درصد های زده شده به پیوند های زیر مراجعه کنید:

 

تحلیل نتایج

نمودارهای ارائه شده برخی از رتبه های کسب شده در آزمون سراسری کارشناسی ارشد ناپپیوسته سال 1393 می باشد که صرفا جهت کمک به تخمین درصد های مورد نیاز به طور نسبی برای قبولی در هر گرایش و همچنین تخمین رتبه در هر زیر گروه با دانستن حدودی درصد های هر درس می باشد. گرچه تخمین رتبه با در نظر گرفتن معدل و همچنین میزان سختی آزمون می باشد ولی می توان تخمین نسبی را بدست آورد و پاسخ بسیاری از پرسش ها را از آن استخراج کرد.

نمودار زیر به طور مثال برای شیمی فیزیک ارائه شده است:

محور افقی رتبه در زیر گروه مربوطه را نشان می دهد در نتیجه هر چه به سمت چپ برویم رتبه های بهتر و هر چه به راست بریم با رتبه های پایین تر مواجه می شویم. وجود یک خط بسیار کوچک نشان دهنده این است که آزمون دهنده آن بخش سوالات را سفید باقی گذاشته در نتیجه در نمره نهایی هیچ تاثیری ندارند ولی مقادیر دیگر مثل -5% مشخصا درصدهای منفی را نشان می دهند که بر روی نمره نهایی تاثیر دارند.

هر زیر گروه با رنگ مجزایی نشان داده شده است مثلا درس آلی با رنگ قرمز نشان داده شده است. توجه کنید که نمره ها در نمودار با یکدیگر جمع می شوند تا وضعیت نسبی آزمون دهنده را نشان دهند. اما در برخی موارد آزمون دهنده ای که مجموع نمرات بیشتری دارد رتبه کمتری کسب کرده است که این به دلایلی مثل تفاوت معدل و تفاوت نمره درس ضریب دار است. به طور مثال دو رتبه 218 و 231 را در نمودار ملاحضه کنید. مشخصا رتبه 218 مجموع درصدهای پایین تری دارد ولی به دلیل اینکه درس با ضریب 2 شیمی فیزیک را بهتر از رتبه 231 زده است توانسته رتبه بهتری را کسب کنید. حالت دیگری نیز وجود دارد. به طور مثال دو رتبه 194 و 171 را از روی نمودار پیدا کنید. این دو رتبه کاملا مجموع یکسانی دارند ولی حدود 23 رتبه اختلاف وجود دارد. این اختلاف به دلیل وجود 3 نمره اختلاف در معدل این دو فرد می باشد. موارد زیادی از این دست در نمودار وجود دارد. در نتیجه برای اینکه تخمین مناسبی داشته باشید باید میانگین معدل 15 را برای تخمین رتبه خود در نظر بگیرید و در ازای هر نمره اختلاف رتبه شما می تواند تا 10 نفر جابجا شود. البته این جابجایی در رتبه های بدتر بیشتر است و در رتبه های بهتر کمتر است. 

 

با آرزوی موفقیت 

ابوالفضل ولدخانی

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up