چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

استرس آري يا نه ؟


استرس مفید است یا مخرب ؟

دوستان عزیز من، استرس محرکی قوی است مشروط بر اینکه شما بر آن کنترل داشته باشید و اجازه ندهید استرس کنترل شما را به دست گیرد.

استرس می­تواند تا حدی تمرکز شما را افزایش داده  و تلاش شما را افزایش دهد اما نباید به آن اجازه دهید بر کارایی شما و بر عملکرد شما تاثیر نامطلوب بگذارد، شاید این جمله برای خیلی از شما کمی عجیب باشد اما افراد موفق به صورت کنترل شده و با میزان مشخص به زندگی خود استرس را اعمال می کنند تا تلاش خود را افزایش دهند. این قسمت را به این خاطر عنوان کردم که بدانید استرس به خودی خود بد نیست و نباید آن را مانند هیولایی دانست که باید حتماً از شرش خلاص شد بلکه باید به مانند چاقویی در دست خود بدانید که هم می تواند مفید و هم می تواند مخرب باشد

اما ما معمولا برای تولید آن مشکلی نداریم و به راحتی ایجاد می شود مسئله ی اصلی یادگیری توانایی در کنترل استرس است. ( به کلمات من به دقت توجه کنید !! من به شما نمی گویم آن را حذف کنید بلکه از شما می خواهم آن را کنترل کنید. )

 راهکارهای کنترل استرس

توکل به خدا

همواره در زندگی به این جمله زیبا و دلنشین از قران کریم فکر کنید : الذین آمنوا وتطمئن قلوبهم بذکر الله ألا بذکر الله تطمئن القلوب. نیروی شما چندین برابر خواهد شد. در لحظات سخت زندگی این جمله شما را آرام کرده و به شما اعتماد به نفس می دهد.

باور به خود ( خود را دست کم نگیرید )

خود را دست کم نگیرد. انسان موجودی توانمند است به شرطی که به توانایی های خود آگاه باشد. من همواره به کسانی که اعتمادی به توانایی های خود ندارند توصیه می کنم این بیت زیبا از حافظ را در بازه های کوتاه برای خود زمزمه کنند یا بر روی کتاب های خود بنویسند که به راستی به مراتب بهتر از هر جمله ای حق مطلب را ادا می کند.

                   چرخ برهم زنم ارغیر مرادم گردد           من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک

شما چنین انسانی هستید. این را همواره به خاطر داشته باشید. با دست کم گرفتن خود تمام راه های موفقیت را به روی خود می بندید پس با باور به خود، اولین قدم در راه پیروزی را محکم و استوار بردارید.

تعریف هدف های کوتاه مدت

هدف های کوتاه و کوچک برای خود تعریف کنید و با رسیدن به هر هدف کوچک با اعتماد به نفس بیشتر هدفی جدید را برای خود قرار دهید این کار باور شما را به اینکه شما هم می توانید افزایش داده و راه رسیدن به آن را برای شما هموار می کند شما با این کار موفق شدن را تمرین می کنید و کم کم به موفق شدن عادت می کنید. این نکته ظریفی است که متاسفانه خیلی به آن توجه نمی شود اما تمام کردن 20 صفحه یا یک فصل از یک کتاب به مراتب راحت تر از تمام کردن یک کتاب 300 صفحه ای است شاید تجربه مشترک من و شما این باشد که ما تمایل بیشتری به خواندن کتاب ها و مقالات کم حجم داریم و زودتر به سراغ آنها می رویم تا کتاب های سنگین و .... یکی از دلایلی که من بارها به شما عزیزان توصیه می کنم خود را با آزمون ها هماهنگ کنید همین است تا بتوانید با تعریف هدف های کوچک از پس هدف نهایی برایید.

افزایش تلاش

تا حد ممکن تلاش خود را افزایش دهید با تلاش، شما به هر چه که می خواهید خواهید رسید. البته راه درست تلاش کردن را باید آموخت و از تجربیات دیگران باید استفاده کرد تا زمان رسیدن به موفقیت را کاهش داد.

آزموده را دوباره آزمودن خطاست. من سعی می کنم تجربیات خودم را در کمال حسن نیت در اختیار شما دوستان و همکاران عزیزم قرار دهم و در لذت رشد و بالندگی با شما سهیم شوم . امیدوارم در این مسیر هر دو به هم بیاموزیم و از هم بیاموزیم.

تمرکز بر اهداف

بر اهداف خود تمرکز کنید و تا می توانید از حاشیه بپرهیزید. زمان کوتاهی که در اختیار دارید را صرف نگرانی در مورد شایعات یا صحبت های افراد غیر مسئول و دوستان بی اطلاع نکنید. به دیگران اجازه ندهید شما را دلسرد کنند همراهان خود را در این مسیر هوشمندانه انتخاب کنید و بیشتر به دنبال بحث های علمی باشید تا مسائل جانبی.

تجسم موفقیت

موفقیتی را که برای خود هدف قرار داده اید تجسم کنید. امروز به شما کارنامه ای داده شده است که دقیقا همان رتبه ای که می خواستید بر روی آن درج شده است. موفقیت را با تمام وجود احساس کنید در آن صورت شما آن را بدست خواهید آورد.

مطالعه ی عملکرد

عملکرد خود را در انتهای هر هفته بررسی و تحلیل کنید این هفته چند ساعت مطالعه داشتید، مهم تر از تعداد ساعت های مطالعه، چه نکات جدیدی یاد گرفتید. شاید به جرات بتوان گفت این یکی از مهم ترین قسمت های حرکت هوشمندانه به سمت موفقیت است که متاسفانه به دو دلیل عمده اکثر دانشجویان به آن توجهی ندارند.

دلیل اول ترس از رسیدن به این پاسخ است که من هفته خوبی را سپری نکردم و دلیل دوم عدم آگاهی به نتایج بی نظیر این بررسی است. عملکرد خود را در کنکورهای آزمایشی به دقت بررسی کنید. هرگز فراموش نکنید که شما بهترین مشاور برای خود هستید چون از هر کسی بیشتر در مورد خصوصیات و توانایی ها و ضعف های خود اطلاع دارید.

اصلاح کمبود ها و رفع ایرادات

با نتایج بدست آمده از مرحله قبل عملکرد خود را اصلاح کنید و دوباره و با شتاب بیشتر خود را به مسیر اصلی برگردانید . فراموش نکنید که شما انسانی خلاق هستید برای رفع ایرادات خود راهکار ارائه داده و آن ها را مورد آزمایش قرار دهید. کنکور های آزمایش فرصتی را برای شما فراهم می کند که راهکارهای خود را برای دستیابی به بهترین نتیجه در امتحان کنکور اصلی در این آزمون ها مورد بررسی قرار دهید.

واقع گرایی و داشتن درک درستی از زندگی

از سرزنش مداوم خود بپرهیزید. اگر می خواهید خود را مورد انتقاد قرار دهید با درک درستی از داشته ها و نداشته های خود و به صورت منطقی این کار را انجام دهید. بی رحمانه هویت خود را زیر سوال نبرید. مهم این است که شما بهترین تلاش خود را در زمانی که در اختیار دارید انجام دهید و با امید بیشتر به اینده فکر کنید تمام تلاش های شما برای شما ذخیره شده و به مانند سرمایه شما می باشد و هیچ تلاشی در نهایت بی پاسخ نمی ماند.  کنکور هدف زندگی نیست بلکه وسیله ای برای داشتن احساس بهتر به زندگی است لطفا آن را به کابوس زندگی  خود بدل نکنید. موفقیت و یا عدم موفقیت در کنکور به معنای موفقیت یا عدم موفقیت شما در زندگی نیست. خود زندگی بزرگترین آزمون است که امیدوارم همگی از آن سربلند و پیروز بیرون بیاییم.

تعریف درست موفقیت

 از موفقیت تعریف درستی داشته باشید به عقیده من موفقیت رسیدن به هدف نیست بلکه حرکت در مسیر هدف است.

 

                             با آرزوی موفقیت در زندگی برای همه ی شما عزیزان

                                                        مازیار فهیمی فرزام

                                                              آذر 91

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up