جمعه ٣١ فروردین ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

مصاحبه دپارتمان تخصصي شيمي با اشکان کريمي رتبه يک شيمي در کنکور کارشناسي ارشد ۱۳۹4


  

 • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس کنکور و رتبه هایتان را د ر گرایش های مختلف بیان کنید؟

با سلام و تشکر.

زبان: ۳۳٫۳۳

آلی: ۷۸٫۸۹

معدنی: ۷۰

تجزیه: ۶۱٫۱۱

شیمی فیزیک: ۵۶٫۶۷

رتبه در گرایش های آلی، معدنی، تجزیه و کاربردی ۱ و رتبه در گرایش شیمی فیزیک ۲

پس از برگزاری آزمون، توقع چه رتبه ای را داشتید؟ آیا درصدهای اعلامی در کارنامه به درصدهایی که حدس می زدید نزدیک بود؟

 توقع رتبه تک رقمی داشتم اما حقیقتاً فکر نمی کردم این رتبه را بیاورم. درصدها هم تقریباً بسیار نزدیک بود.

 

 • رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع کارشناسی چه بوده است و با چه معدلی در این مقطع فارغ التحصیل شده اید؟

شیمی محض دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم تهرن) و با معدل ۱۶٫۳۵٫

 

 • به کدام گرایش علاقه دارید؟ و دوست دارید در کدام زمینه تحقیقاتی کار کنید؟

 هر دو گرایش شیمی آلی و شیمی فیزیک (بخش کوانتوم) برای من حقیقتاً جذابند و مایلم در حد مرز این دو مبحث، یعنی شیمی فیزیک آلی کار کنم. همچنین به سنتزهای گزینشی و نامتقارن ترکیبات فعال دارویی و طراحی محاسباتی دارو علاقه مندم.

 

 • آیا در کنکورهای کارشناسی ارشد سالهای قبل نیز شرکت داشتید؟ در صورت شرکت، رتبه شما چند بوده است و سطح کنکور ارشد سال ۹۴ را در مقایسه با سالهای قبل چگونه ارزیابی می کنید؟

بله. در کنکور پارسال به صورت صرفاً آزمایشی شرکت کردم و بهترین رتبه ام ۵۳۴ در گرایش شیمی فیزیک بود.

در مقایسه کنکور امسال با سال پیش، به نظرم سوالات آلی امسال از این جهت آسان تر بود که سوال اشتباه وجود نداشت، در صورتی که در کنکور پارسال چند تست ایراد داشت که باعث اتلاف وقت داوطلبان می شد. البته بحث NMR در کنکور امسال جزء مباحث پرتکرار بود و در کل توازن خیلی مناسبی بین مباحث وجود نداشت.

درس معدنی به نظر من برخلاف آنچه برخی تصور می کنند به هیچ عنوان سخت تر از سال های پیش نبود، بلکه صرفاً نوع بیان سوالات تغییر کرده و سوالات مفهومی شده بودند. اگر کسی معدنی را به درستی فهمیده بود و تحت تاثیر ظاهر سوالات قرار نمی گرفت، می توانست درصد مناسبی بزند.

تجزیه دستگاهی امسال به مراتب از سال پیش آسان تر بود و در عوض تست های تجزیه ۲ مشکل تر شده بودند. سوالات تجزیه ۱ هم از نظر سختی و آسانی مشابه سال پیش بود.

اما به نظر می رسد سوالات شیمی فیزیک، رفته رفته آسان تر می شوند. به خصوص سوالات ترمودینامیک بسیار آسان بود و کسانی که حتی اندکی مطالعه کرده بودند، می توانستند درصد خوبی بزنند.

 

 • آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و کلاسها را تا چه حد در موفقیت خود موثر می دانید؟اگر در آزمونها شرکت داشتید معمولا چه رتبه ای کسب می نمودید؟

 

در مورد شرکت در کلاس ها، من به نظر دکتر خدابخشی عمل کردم و در کلاس معدنی دکتر محمدنژاد، کلاس تجزیه دکتر معصومی و کلاس آلی استاد بخشا شرکت کردم و واقعاً ممنون دکتر خدابخشی هستم برای پیشنهادشان.

دلیل من برای شرکت در کلاس معدنی این بود که در درس معدنی نمی توان صرفاً یک کتاب مرجع مطالعه کرد و توقع درصد بالا داشت چون کتاب های مختلف معدنی در اصل مکمل یدیگرند. دکتر محمدنژاد با تدریس مفهومی واقعاً به من کمک کردند.

پایه ی تجزیه ی من ضعیف بود و من برای رفع این نقطه ضعف در کلاس های دکتر معصومی شرکت کردم و حقیقتاً درصد تجزیه ام را فقط مدیون ایشانم.

آلی درسی بود که من در دانشگاه با یکی از بهترین اساتید آلی، دکتر تیموری، گذراندم. کلاس استاد بخشا در اصل تسلط و سرعت من را در حل تست بالا برد.

در کنکورهای آزمایشی شرکت کردم و در اغلب آزمون ها رتبه ۱ را کسب کردم.

 • از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟

به نظر من این سوال نمی تواند معیار مناسبی برای همه ارائه دهد چون خودم شخصاً از کسانی هستم که به زمان بیشتری برای مطالعه نیاز دارم.

من ابتدا در بهار سال گذشته روزی ۲ ساعت گذاشتم و برای بار دوم کتاب آلی ولهارد را تماماً خواندم. البته اگر الان به آن دوران برگردم به جای آن کار، یک بار دیگر کتاب لواین را می خواندم.

تابستان و پاییز متوسط روزی ۵ تا ۶ ساعت و دو هفته آخر هم روزی نزدیک به ۱۲ ساعت خواندم. البته من تا دو هفته قبل از کنکور، در کلاس کنکور شرکت می کردم که کلاً حدود ۸۰۰ ساعت کلاس بود (از تیر تا ابتدای بهمن)

 

 • کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس امتحانی کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟

برای درس زبان عمومی توصیه می کنم که داوطلبان هیچ کاری نکنند!! چون سطح زبان انگلیسی شما در طول این مدت کم، بسیار سخت بهبود می یابد و افزایش زیادی در درصد شما ندارد. پس بهتر است هرکس با همان سطحی که از قبل دارد در جلسه کنکور بنشیند.

برای زبان تخصصی کتاب مدرسان شریف مناسب است. سعی کنید هر شب یک متن را بخوانید تا سرعت خواندن و تحلیلتان بالا برود.

برای درس آلی مطالعه کتاب ولهارد، موریسون، کاربرد طیف پاویا و بخش هایی از شیمی فیزیک آلی دکتر موثق را پیشنهاد می کنم. کسانی که می خواهند درصد بالایی در این درس کسب کنند، مطالعه بعضی بخش های کتاب سنتز نورمن و سنتز وارن هم توصیه می شود. من جزوه استاد بخشا را به کسانی که در کلاس ایشان شرکت نمی کنند به هیچ وجه توصیه نمی کنم زیرا این جزوه خودآموز نیست. برای تست آلی هم کتاب راهیان ارشد و تست های تالیفی دکتر اسلامی (انتشاران پوران پژوهش) خوب است.

برای درس معدنی کتاب های خوب زیادی وجود دارد (هاوس کرافت، اتکینز، هیویی، میسلر و …) و به نظر من مطالعه صرفاً یک کتاب از منابع بالا برای کنکور ناکافی ست. کتاب درس معدنی انتشارات پوران پژوهش گردآوری مناسبی از مطالب مهم است. معدنی پردازش هم کتاب خوبیه اما به تنهایی کافی نیست. برای بخش آلی فلزی هم کتاب آلی فلزی دکتر عابدینی کتاب خوبیست.

برای تجزیه من کتاب هریس را بیشتر از اسکوگ می پسندم اما به هر حال اسکوگ (هم تجزیه ۱ و ۲ و هم دو جلد دستگاهی) بیشتر مورد توجه طراحان سوال است. کتاب مدرسان هم خوب است اما چند مشکل دارد: برخی تست ها و مسائل آن اشتباه حل شده اند و برخی راه حل ها بسیار طولانی است. دقت کنید که باید حل مسأله خود را تقویت کنید و برای مهارت در کنکور نیازی به راه های کاملاً علمی اما طولانی اسکوگ نیست و از راه های کمکی و تستی استفاده کنید.

در درس شیمی فیزیک، کتاب لواین بسیار زیبا و جذاب است. اما برای داوطلبانی که تا به حال این کتاب را مطاله نکرده اند، توصیه نمی کنم به سراغ آن بروند. کتاب شیمی فیزیک پارسه در دو جلد کتاب ارزشمندی است اما فقط برای دانشجویی که می خواهد درصد بسیار بالا بزند. این کتاب مطالبی دارد که برای کنکور نیاز نیست و مطالب پیچیده تر از حد مورد نیاز در کنکور ارایه شده اند. بنابراین من کتاب درس پوران پژوهش را بیشتر توصیه می کنم.

 

 • نظرتان در مورد اپلای و تحصیلات خارج از کشور چیست؟

من کاملاً موافق اپلای هستم زیرا دانشگاه های خارجی به صورت کلی از امکانات بالاتری برخوردار می باشند و فعالیت پژوهشی شما به دلیل عدم وجود امکانات مناسب محدود نمی شود. عقیده دارم حق هر دانشجوی شیمی است که با فرهنگ علمی کشورهای خارجی آشنا شود و بتواند در تجربیات مختلف، به بینشی عمیق تر از علم دست پیدا کند. من خودم احساس کردم با مدرک کارشناسی ارشد شانس بیشتری برای یک اپلای خوب دارم و هدفم پس از مقطع ارشد، اپلای است.

 

 • اگر به زمان انتخاب رشته ورودی کارشناسی برگردید دوباره شیمی را انتخاب می کنید؟

صد در صد!! من از سن چهارده سالگی به شیمی علاقه مند بودم و شانزده سالگی کتاب های سال اول و دوم دانشگاه را برای المپیاد مطالعه می کردم و کاملاً آگاه بودم که چه رشته ای را انتخاب می کنم (البته من نتوانستم تا آخرین مرحله المپیاد پیش بروم).

 

 • به نظرتان وقت گذاشتن بر روی کنکور مهم تر است یا کار کردن روی زمینه های پژوهشی و مقاله دادن؟

 هر دو کار کاملاً مکمل یکدیگر هستند. من خودم در زمان مطالعه برای کنکور همزمان مقاله کار پژوهشی دوره ی لیسانسم را هم می نوشتم. به هر حال کنکور واسطه دو دوره ی تحصیلی است که باید پیموده شود. البته کنکور هدف نیست بلکه وسیله ای است برای رسیدن به آن هدف بلندمدت که همان تحقیق و پژوهش می باشد. متأسفانه در ایران گاهی اوقات تعداد مقالات عامل مهم تری از کیفیت مقاله است و این مسئله گاهی باعث ایجاد انحراف هایی شده که نه علمی اند و نه اخلاقی. به هر حال صداقت علمی حرف اول را می زند.

 

 • به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور سراسری کارشناسی ارشد دارید؟

یادگیری مفهومی، مرور مباحث و تسلط با حل مسأله.

وقتی هر جمله ای از کتاب را می خوانید به آن مشکوک شوید. فکر کنید که شما استاد داور هستید و نویسنده کتاب دارد از نظرش دفاع می کند. شما باید مطلب را به چالش بکشید، سعی کنید آن را نقض کنید و به زیر و بم مطالب با دید انتقادی نگاه کنید. و زمانی که آن مطالب را از ته دل قبول کردید بروید مبحث بعد.

درس آلی کاملاً مفهومی است! با حفظ کردن واکنش ها و مکانیسم ها نمی توان موفق شد چون تعداد واکنش ها به قدری زیاد است که حفظ کردن تمام آنها به درستی امکان پذیر نیست. در عوض اگر سعی کنید آلی را بفهمید و جز به جز مکانیسم های آن را درک کنید، سپس حتی قادرید محصول واکنش هایی را که تا به حال جایی ندیدید، پیش بینی کنید. واقعیت این است که در دنیای آلی، قوانین پایه ای بسیار ساده ای وجود دارد و مولکول ها از آن قوانین تبعیت می کند. با درک این قوانین در می یابید که تمام واکنش ها، تکرارهای مشابهی از یک الگوی ذهنی هستند و فقط کافی است خودتان با شهود به آن الگوی ذهنی پی ببرید.

در تجزیه کلاسیک حرف اول و آخر را حل مسأله می زند بنابراین سعی کنید مسأله زیاد حل کنید چون این مسائل به طور کاملاً مشابه ، هر سال در کنکور تکرار می شوند. برای تجزیه دستگاهی تکرار بسیار مهم است. من وقتی در خیابان راه می رفتم در ذهنم، به خودم دستگاهی درس می دادم و این کمک کرد که مطالب آن در ذهنم بیشتر بماند.

در شیمی فیزیک اثبات ها بسیار مهم هستند، درست است که در کنکور اثبات کنید نداریم! اما وقتی اثبات یک فرمول را بلد باشید، می توانید آن فرمول را در جاهای مختلف به کار ببرید و به صورت مورد نیاز تبدیلش کنید.

داوطلب موفق کسی است که در درجه اول مدیریت ذهنی و سپس پشتکار و قوه تحلیل داشته باشد. مدیریت ذهنی یعنی نگذارید افکار ناامید کننده به ذهن شما راه پیدا کنند. من به این باور رسیدم که هرکس اجر زحمتش را می گیرد. پس نگران نباشید و سعی کنید خودتان رقیب خودتان باشید (با دیگران کار نداشته باشید).

تکرار زیاد تستهای سال های گذشته بسیار مناسب است. من برای درس آلی تقریباً هر تست کنکور سال های گذشته را ۱۰ بار زدم و برای بقیه درس ها حدوداً ۴ یا ۵ بار. تست های تألیفی هرچقدر هم که استاندارد باشند، باز هم در اولویت دوم قرار می گیرند. توصیه می کنم برای هر درس فقط یک منبع درس و یک منبع تست داشته باشید چون منابع بیشتر فقط پرش ذهنی ایجاد می کنند.

دو درس شیمی آلی و شیمی فیزیک خطرناک ترین دروس برای حذف کردن هستند. حذف کردن شیمی آلی رتبه ی شما را خراب می کند و جبران آن با بقیه درس ها سخت است. حذف شیمی فیزیک هم مانع از کسب رتبه ی خیلی خوب می شود.

 

 • چه مدت است که با دپارتمان تخصصی شیمی آشنا هستید و این مجموعه را تا چه حد در موفقیت خود تاثیرگذار می دانید؟

من از حدود ۳ سال پیش با دپارتمان شیمی آشنا شدم. این دپارتمان را اعضایی اداره می کنند که دلسوز دانشجویان اند و خالصانه در تلاش اند تا کمبودهایی که در سال های گذشته برای دانشجویان در زمینه مشاوره وجود داشت را برطرف کنند. من خودم بارها در زمینه های مختلف از مشاوره ی اعضای محترم دپارتمان استفاده کردم و موفقیت خودم در کنکور را به ویژه مدیون دکتر خدابخشی و دکتر بکتاش هستم.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up