پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

چک کردن يادگرفته ها


 چک کردن یادگرفته ها عبارت است از اگاهی داشتن از ان چه اموخته ایم، تشخیص نقاط ضعف و قدرت مطالب اموخته شده، چه مقدار  و چه زمانی را باید در نظر بگیریم تا به حد مطلوب برسیم و برنامه ریزی برای مطالعه مجدد در اینده.

اکثر داوطلبان به مطالعه یک فصل از کتاب و و حل تمرینات ان کفایت می کنند و پس از انجام دادن این مراحل به مطالعه فصل بعد می پردازند بدون ان که بدانند در واقع به چه توانایی هایی در ان فصل رسیده اند؟ اگر به دلایلی نمی توانند وقت بیشتری در این فصل بگذارند ایا در اینده فرصت ان را دارند تا به مطالعه ان بپردازند؟ معمولا داوطلبان عادت ندارند این گونه ارزیابی کنند و گاهی بعد از برگزاری کنکور متوجه می شوند که چه اشکالاتی دارند که متاسفانه خیلی دیر است.

ارزیابی این امکان را به شما می دهد که خودتان بتوانید از خود ارزیابی کنید. بدانید که چه می دانید و چه نمی دانید.

فرض کنید امتحانی را گذرانیده اید و نمره خوبی کسب نکرده اید ممکن است به این بسنده کنید که یک یا چند سوال را نتوانستم جواب کامل بدهم. ارزیابی به شما می اموزد که به بررسی سوالاتی که درست حل نکرده اید بپردازید و دلایل ان را جویا شوید شاید هنگام مطالعه ان ها خوب متوجه نشده اید. شاید در زمان مطالعه این فصل وقت کافی نداشتید و با ان که می دانستید خوب یاد نگرفته اید ولی نمی توانستید وقت بیشتری بگذارید.

اگر کمی در ارزیابی استمرار داشته باشید به زودی متوجه خواهید شد همراه با مطالعه، حل مسائل و یا جواب به سوالات، با صرف کمی وقت "خود ارزیابی" را هم به صورت عادت انجام می دهید و در می یابید که چه اثرات شگرفی بر نتیجه ازمون شما دارد.

ارزیابی ازمون تستی را باید با وقت و حوصله بیشتری انجام داد. دلایل مختلفی برای جواب صحیح ندادن به یک تست وجود دارد که یکی از این عوامل بی دقتی است.

سرعت  در این ازمون بسیار مهم است و ممکن است منجر به بی دقتی شود. داوطلب پس از بازبینی سوال متوجه جواب ان می شود ولی در حین ازمون و به دلیل زمان کوتاه و سرعت تست زدن امکان اشتباه وجود دارد.

از عوامل دیگری که باعث اشتباه می شود می توان به اشتباه محاسباتی اشاره کرد. با وجود اینکه داوطلب جواب را می داند اما به دلیل سرعت زیاد دچار اشتباهات ساده محاسباتی می شود. در اینجا باید بررسی جامعی از دلیل ندانستن جواب انجام دهیم. سوال می تواند دارای دشواری بالایی باشد و از حد و اندازه توانایی داوطلب خارج باشد و یا همانند سوالات غیر تستی، مبحث مطرح شده را خوب نفهمیده  و یا زمان کافی برای مطالعه ان صرف نکرده باشد.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up