جمعه ٣١ خرداد ١٣٩٨

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

چگونه حسابداري مالي بخوانيمداوطلبان عزیز

با سلام

هدف از این نوشتار تسهیل خواندن حسابداری مالی برای شما داوطلب سخت کوش می باشد. لذا از شما دوست عزیز خواهشمندم که قدری وقت گرانبهای خود را به خواندن آن اختصاص دهید. امید است که مفید واقع شود.

در ابتدا باید به این نکته بسیار مهم اشاره کرد که حسابداری مالی از دروس مهم رشته حسابداری است که از بالاترین ضریب یعنی 3 برخوردار می ­باشد و هم چنین 25سوال را در کنکور به خود اختصاص می دهد. علت اهمیت آن این است که بخش عمده ای از دروسی را که دانشجویان حسابداری در مقطع ارشد فرا می گیرند را در بردارد از جمله: اصول حسابداری 1، اصول حسابداری 2، حسابداری میانه 1، حسابداری میانه 2، حسابداری پیشرفته 1، حسابداری پیشرفته 2، حسابداری دولتی و بحث حسابداری پیمانکاری که گاهاً در درس مباحث جاری حسابداری در مقطع کارشناسی ارائه می شود.

 از این جهت به تمامی درس­های فوق اشاره شد که گستردگی مطالب حسابداری مالی مورد توجه قرار گرفته باشد؛ در حالی که هر دانشجوی حسابداری به خوبی می داند که مطالب اصول حسابداری 1 زیربنای رشته است که در تمامی دروس فوق الذکر دیگر بارها تکرار می شود و مطالب اصول حسابداری 2 نیز به نوعی در حسابداری میانه ارائه می گردد. لذا می توان در یک جمع بندی گفت که حسابداری میانه 1، حسابداری میانه 2، حسابداری پیشرفته 1و حسابداری پیشرفته 2، اصلی ترین درس­ های حسابداری مالی را تشکیل داده که شامل مطالب گسترده ای از جمله: حسابداری انواع شرکت ها ( سهامی، تضامنی و مشارکت خاص)، آشنایی با حسابداری تک تک اقلام صورت­های مالی ( مانند موجودی کالا، دارایی­های مشهود و نامشهود، سرمایه گذاری­ها، بدهی­ها و غیره)، تهیه صورت­های مالی تلفیقی و غیره می­باشد.

شاید برای دوستان این سوال پیش بیاید که چرا به درس حسابداری دولتی و بحث حسابداری پیمانکاری اشاره نکردم؟ علت این امر آن است که این دو درس از اهمیت بسیار کمی بر خوردار بوده و پیشنهاد من این است که در صورت داشتن زمان برای آن وقت بگذارید. یعنی در وهله نخست به دروس ذکر شده پرداخته در صورت زمان برای این مباحث نیز زمان اختصاص دهید.

در ادامه به سه مبحث مهم می­پردازم: منابع پیشنهادی، نحوه مطالعه، اولویت رئوس مطالب.

منابع پیشنهادی:  

بر اساس  نظرات رتبه­های برتر، دو منبع زیر پیشنهاد می­گردد:

  • مروری جامع بر حسابداری مالی: دکتر ایرج نوروش، ساسان مهرانی، غلامرضا کرمی و محمد مرادی (2 جلد)؛ انتشارات نگاه دانش
  •  2000 تست حسابداری مالی و استاندارد حسابداری: غلامرضا کرمی ،محمد مرادی، زهره شهیدی، هدی اسکندری، محمد بخشی؛ انتشارات نگاه دانش

مشخص است که از میان موارد فوق، منبع اول جهت یادگیری و تست و منبع دوم برای تست زنی و مرور مطالب مناسب می­باشد.

دغدغه هایی که دوستان در خصوص مورد اول اشاره می کنند شامل دشواری مطالب یا غیرقابل فهم بودن، کلی گویی، کم بودن تعداد تمرینهای اشاره شده در هر مطلب و غیره می­باشد. خدمت این دوستان عزیز باید عرض کنم که این کتاب یک مروری جامع از کل مباحث بوده و تلاش شده است که به اصلی ترین نکات هر سرفصل با اشاره به استانداردهای حسابداری ایران توجه کند و از مطالب پیش پا افتاده وغیر ضروری اجتناب نماید؛ لذا می توانم به تمامی دوستان این اطمینان را بدهم که این منبع واقعاً قابل اعتماد می باشد. اما باز هم باید تاکید کنم که گاها دغدغه های دوستان به جا می باشد و لازم است برای دلگرمی ایشان و یادگیری بهتر به منابع بیشتری اشاره شود. ولی نکته اصلی صحبت من این است که حتماً حتماً این منبع جز منابع مورد مطالعه قرار گیرد.

برای آن دسته از دوستانی که می خواهند غیر از منبع شماره یک منبع دیگری بخوانند، منابع ذیل پیشنهاد می گردد:

  •      حسابداری مالی، دکتر یدالله تاری وردی، انتشارات فروزش
  •      حسابداری میانه و پیشرفته دکتر حسن همتی، انتشارات ترمه
  •     حسابداری میانه 1 و 2 دکتر شکرالله خواجوی، انتشارات ترمه
  • مروری جامع بر حسابداری مالی، جمشید اسکندری، انتشارات کتاب فرشید

همانطور که از عناوین کتب فوق بر می آید، این منابع تنها پاسخ گوی برخی نیازهای داوطلبان می باشد لذا ممکن است لازم باشد که به صورت مکمل در کنار سایر منابع مرور شود.

نحوه مطالعه:

همانطور که شما عزیزان می­ دانید یادگیری، مرور و تست زنی از جوانب مطالعه صحیح و مناسب برای کنکور می­باشد. لذا بهتر است بگوییم که باید با سه دیدگاه به مطالعه این درس پرداخت. در وهله نخست باید درس حسابداری مالی را به خوبی فراگرفت. ابزاهای مناسب برای یادگیری این درس شامل کلاس های کنکور و مطالعه منابع پیشنهادی فوق می باشد. تاکید من براین است که دانشجویانی که به هر دلیلی در یادگیری این درس مشکل دارند، فصل تابستان را به یادگیری اختصاص دهند. به عبارت دیگر دانشجو می بایست در تابستان وقت خود را به کلاس رفتن ( در صورت تمایل و نیاز) و خواندن منابع متفرقه غیر از منابع جامع اختصاص دهد. لذا دوستانی که به کلاس های آموزشی می روند باید در نظر داشته باشند که همراه کلاس­ها، موارد ارائه شده، مطالعه و خلاصه برداری شود و تست های لازمه نیز مطالعه گردد. آنهایی که به کلاس نمی روند نیز سعی کنند که هر منبعی که به آنها کمک می کند تا خوب یاد بگیرند را به تعداد دفعات لازمه برای یادگیری مطالعه کرده و خلاصه برداری کنند و تا حدی نیز تست بزنند. از مهر ماه تا زمان کنکور نیز باید به مرور و تست زنی پرداخت.  

برای یادگیری این درس شما نباید مطالب را حفظ کنید بلکه باید مطالب را درک کنید. برای درک صحیح این درس مراحل ذیل را بپیمایید:

1.       شرح درس را با دقت خوانده و نکات مهم را مشخص نمایید: لازم نیست پاراگراف به پاراگراف بخوانید بعد فکر کنید که آیا فهمیدید یا نه. گاهی لازم است کل مطلب خوانده شده سپس برای بار دوم مرور شود. هیچ وقت زمان را فقط برای فهمیدن یک پاراگراف یا جزئیات به تنهایی و بدون آگاهی از کل مطلب تلف نکنید. پس تاکید می کنم یک بار شرح مطلب به صورت کلی و مروری مطالعه شود، سپس در صورت نیاز با دقت و تمرکز بیشتر به جزئیات پرداخته شود.

2.       تمرین شرح داده شده پس از هر شرح درس را مطالعه کنید: برای این کار ابتدا سعی کنید که با توجه به آنچه که فراگرفته اید حتی نادرست تمرین را خودتان شخصاً حل کنید، سپس به راه حل توجه کرده و اشکالات حل خود را دریابید. پس از مجدداً تمرین را حل نمایید.

3.       پس از خواندن هر فصل یا هر نیم فصل تست های مربوطه در همان روز یا نهایتا با فاصله یک روز مطالعه شود: برای این کار نیز مانند مرحله قبل سعی کنید هر تست را خودتان حل کنید. هر چه قدر که می خواهید وقت صرف کنید، هر چه قدر که میخواهید به مطلب برگردید و از روی تمرین یا نکات مطرح شده تست مورد نظر را حل کنید اما به جواب نهایی نگاه نکنید. هر زمان که احساس کردید وقت گذاشتن بیشتر، شما را به نتیجه نهایی نمی رساند، جواب نهایی تست را مطالعه کرده و آن را مجدد برای خود حل نمایید.  

یک نکته بسیار حائز اهمیت این است که مسائل و تستهایی که مطالعه می کنید به سه دسته تقسیم می­شوند:

  •      تستها و مسائلی که آسان هستند و برای بار اول بدون نگاه کردن به پاسخ تشریحی قادر به حل آن خواهید بود،
  •      تستها و مسائلی که نکات جالب توجهی دارند و شما به دلیل حضور ذهن و مطالعه دقیق توانسته اید در همان بار اول آن را حل کنید
  •      تستها و مسائلی که دشوار هستند و شما بدون مطالعه پاسخ تشریحی قادر به حل آن نبوده اید.

پیشنهاد می شود که هر یک از تستها و مسائل دسته دوم و سوم را با علامتی خاص مشخص نمایید. این علامت گذاری به شما کمک می کند که در هنگام مرور مطالب ابتدا تست های دشوار و سپس تست های دارای نکات جالب مورد مطالعه قرار گیرد. لازم به ذکر است که این روش را می توان در مورد تست­های دروس توصیفی نیز به کار برید.

جهت مرور و تست زنی می توان دو راهکار پیش گرفت:

1.       برای آن دست از مطالبی که گمان می کنید آن ها را به خاطر دارید، بدون مرور مطلب به سراغ تست زدن بروید.

2.       برای آن دست از مطالب که هیچ چیز به خاطر نمی آورید ابتدا به صورت کلی مطالب به خصوص نکات مهم و مشخص شده را مطالعه کرده و پس از آن تست زدن بروید.

اولویت رئوس مطالب:

این اولویت بندی تنها با توجه به تست­های کنکورهای گذشته و نظر شخصی اینجانب صورت گرفته است و به دوستانی که وقت کمتری برای مطالعه دارند پیشنهاد می­گردد. هم چنین از دوستانی که به کلاس­های کنکور می­روند پیشنهاد می­گردد این بخش را نادیده گرفته و طبق برنامه کلاسی مطالعه خود را انجام دهند. ( سر فصل­های ارائه شده طبق کتاب مروری جامع بر حسابداری مالی می­ باشد).

ù        تلفیق

ù        صورت­های مالی اساسی

ù        دارایی­های ثابت مشهود و دارایی­های نامشهود

ù        حسابداری سرمایه­ گذاری ها

ù        شناسایی درآمد

ù        موجودی مواد و کالا

ù        شرکت­ های تضامنی و مشارکت خاص

ù        شرکت­ های سهامی

ù        سایر مطالب

و همواره به خاطر داشته باشید:

انسان برای پیروزی آفریده شده است، او را میتوان نابود کرد ولی نمیتوان شکست داد.

موفق و پیروز باشید

عالمه یزدانیان

  

 

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up