پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

مسلط شدن بر يادگرفته ها


 در این مرحله داوطلب باید تسلط خود را بررسی کند منظور از تسلط این است که ایا اطمینان دارم که به اندازه کافی مطلب را بلدم و با خیال راحت می توانم سوال ها را جواب دهم و یا هنوز مطمئن نیستم و نیاز به تمرین بیشتر دارم.

از اولین باری که با یک مطلب درسی اشنا می شوید تا کنون بارها ان را مطالعه کردید و مسایل و تست حل کردید و اشراف بیشتری را به مطالب درسی پیدا می کنید. این همان درگیر بودن با مطالب درسی است ذهن شما درگیر شده و شما همانند یک خوداموز عمل می کنید، خودتان را وقف یادگیری می کنید و چون اگاهانه درگیر هستید پس اشتیاق بیشتری برای یادگیری پیدا می کنید.

چه موقع به درستی تسلط پیدا کرده اید، بستگی به نوع درس دارد. خودتان یاد می گیرید کی به مطالب تسلط پیدا کرده اید. مسلما شرکت در ازمون های گوناگون جواب به تست ها و ارزیابی عملکرد خود، شما را نسبت به تسلط خود اگاه می کند.

یکی از عوامل تاثیر گذار و بسیار مهم در یادگیری این است که تا چه مرحله ای باید یاد بگیریم. برای دانشجو خوداموزی که اگاهانه خود را درگیر مطالب درسی می کند و خود را تا مرحله تسلط ارتقا می دهد او می داند که کی و چگونه به مطالب تسلط پیدا کرده است.

قبل از اینکه مرحله تسلط را به پایان برسانیم خوب است راجع به یادداشت برداری و خلاصه نویسی صحبت کنیم. نوشتن در یادگیری و تسلط درس بسیار مهم است. اگر نوشتن همراه با تفکر و تمرکز باشد در یادگیری بسیار موثر است. و برای بعضی از داوطلبان این نوع خلاصه نویسی است که بتواند به عنوان مرجع در اینده استفاده شود.

نوع دیگر یادداشت برداری بدون استفاده از کتاب وجود دارد که داوطلب در مراحل یادگیری خودش سعی دارد انچه را که یاد گرفته بنویسد و سپس ان نوشته را با کتاب یا جزوه مقایسه کند. این نوع نوشتن محک خوبی برای ارزیابی از کیفیت یادگیری شما می باشد.

خلاصه نویسی هم نوع دیگری از یادداشت برداری است که می توان با استفاده از کتاب و یا بدون استفاده از ان باشد.

استفاده از یادداشت برداری  و خلاصه نویسی را می توانید پس از چندین بار انجام دادن تمرین کردن مطابق سلیقه خود انجام دهید و به صورتی در اورید که برای شخص شما مفید باشد. به زودی عادت می کنید که در کمترین زمان ان را بنویسید.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up