چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

خلاصه نويسي


خلاصه برداری

 

چرا باید خلاصه برداری کرد ؟

1-      خلاصه برداری می­تواند استرس شما را در روزهای پایانی و نزدیک به کنکور کاهش دهد و ترس از فراموش کردن مطالب را بر طرف نماید. شما همواره مطمئن هستید که نکات مهمی را که لازم دارید به سرعت می­توانید برای خود یادآوری کنید.

2-      برگه های خلاصه نویسی کم حجم تر از کتب سنگین درسی بوده و به راحتی قابل حمل بوده و در هر مکان امکان مطالعه نکات مهم را برای شما فراهم میکنند.

3-      با گردآوری نکات مهم در یک برگه خلاصه نویسی از میان کتب حجیم و پر از صحبت­های زائد امکان درک بهتر مفاهیم فراهم می­شود.

4-      به دلیل ساده شدن دسترسی شما به نکات مهم علاقه به مطالعه در شما تقویت شده، شما بر نکات ضعف خود در دروس تمرکز می­کنید و در نتیجه استرس شما کاهش میابد.

بنابراین حتماً از دروسی که می­خوانید خلاصه بردارید.

از چه مطالبی خلاصه برداریم ؟

1-      متاسفانه برخلاف تصور رایج خلاصه برداری از متن درسی کتاب ها چندان مفید نیست بلکه در کنکور مهم­ترین بخشی که شما می­توانید از آن خلاصه بردارید نکات موجود در تست­های سال­های گذشته و کنکورهای آزمایشی است که در آنها شرکت می­کنید چون مشخصاً در این دو مورد شما به موارد و نکاتی که آنها را بلد نیستید پی برده و با یادداشت این موارد در برگه های خلاصه نویسی خود نکات جدیدی را به دایره ی معلومات خود اضافه می­کنید.

2-      هر گز سعی نکنید از مواردی که بلد هستید خلاصه برداری کنید این نحوه­ ی خلاصه برداری حجم خلاصه نویسی را بدون دلیل درستی افزایش داده و به کارکردهای این روش سودمند آسیب جدی می رساند. نکاتی مناسب خلاصه نویسی هستند که شما آنها را تا به حال نمی دانستید.

چطور خلاصه برداری کنیم ؟

مهم ترین نکته ای که باید بدانید این است که خلاصه برداری در چند مرحله انجام می­شود و در هر مرحله باید خلاصه ها را اصلاح کرد که این روند به صورت مراحل زیر است.

مرحله ی 1 ابتدا از مطالبی که میخوانید، نکات مهم و به خصوص نکاتی را که بلد نیستید و یا احتمال می دهید در آینده فراموش می کنید خلاصه ای تهیه کنید.

مرحله ی 2- در بازه های زمانی مشخص ( مثلاً انتهای هر هفته به خلاصه های خود مراجعه کنید و آنها را به طور کامل دوره کنید.)

مرحله ی 3- پس از چند هفته نکاتی را که احساس می کنید به آنها تسلط پیدا کرده­ اید و هرگز فراموشتان نمی شود حذف کنید و در هفته های بعدی بر روی مطالب باقی مانده تمرکز کنید.

توجه : شما در صورتی می توانید مرحله 3 را انجام دهید که بتوانید مرحله 2 را بارها و بارها انجام داده باشید.

                                                                                                                                                      با آرزوی موفقیت شما

                                                                                                                                مازیار فهیمی فرزام

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up