پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

اهميت تمرکز در مطالعه


 در اکثر مواقع داوطلبی که مطالعه خود را اغاز می کند نمی تواند تمرکز خود را ادامه دهد و این موضوع باعث نارضایتی او می شود. در ابتدا باید این موضوع را روشن کنیم که تمرکز حواس در افراد مختلف فرق می کند. در بعضی، چند ثانیه طول می کشد و در بعضی چند دقیقه ولی موضوع مهم این است که بعد حواس پرتی و عدم تمرکز فرد بتواند مطالعه خود را ادامه دهد و باید سعی کنید با تمرین مدت زمانی را که می توانید بر روی موضوعی تمرکز کنید افزایش دهید .

چه عواملی بر روی تمرکز تاثیر می گذارد؟

عوامل بیرونی و درونی می توانند بر روی تمرکز تاثیر بگذارند. معمولا عوال بیرونی را می توان کنترل کرد به طور مثال زنگ تلفن. اگر عوامل بیرونی در ارتباط با شما نیست سریعا ان را فراموش کنید و به مطالعه خود ادامه دهید.

از جمله عوامل درونی را می توان به نگرانی، بی حوصلگی و اضطراب اشاره کرد. قبل از مطالعه باید به عوامل درونی فکر کنید و ان را به بعد موکول کنید و یا در مورد ان کاری انجام دهید و یا اگر بی حوصله هستید سعی کنید انگیزه لازم را در خود ایجاد کنید.

یکی از عواملی که به کنترل عوامل درونی عدم تمرکز کمک می کند یادداشت انها در یک دفترچه است تا بعدا به انها رسیدگی کنید و حتما در روز خاص به بررسی دفترچه یادداشت خود اختصاص دهید تا عوامل نگرانی شما برطرف شود.

بعضی از عوامل درونی از جمله وسواس راهی جز مراجعه به یک متخصص ندارد. ولی اکثریت خیلی زیادی از عوامل درونی عدم تمرکز را می توان با مذاکره با یک دوست و یا یک مشاور برطرف کرد.

اگر عدم تمرکز شما تنها در زمان مطالعه می باشد عواملی از جمله نبود انگیزه، بی برنامه گی و یا اضطراب را اشاره کرد. باید این موضوع را بدانید که هیچ کس جز خود شما نمی تواند در تشخیص دلیل عدم تمرکز و رفع ان اقدام کند.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up