چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

آشنايي با کاربرد هاي صنعتي متانول


 متانول به عنوان يكي از محصولات استراتژيك در توليد بسياري از محصولات نهايي مانند حلال‌ها ، رنگ‌ها ،  پلاستيك‌ها و ضديخ‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. تنوع مشتقات متانول و استفاده آن در صنايع مختلف، اين محصول را به عنوان يك كالاي استراتژيك مطرح ساخته است و هم از اين روي نوسان قيمت آن بر بسياري از صنايع توليدي اثر مي گذارد . قسمت اعظم متانول توليدي در جهان صرف توليد فرمالدئيدها و اسيد استيك و MTBE مي‌شود.

استيك اسيد(اتانوئيك اسيد، CH3COOH، C2H4O2:)يا جوهر سركه تاريخچه بسيار قديمي دارد. بشر از گذشته هاي بسيار دور از طريق غيرسنتزي و عمدتا به روش تخمير و تقطير به اين ماده دسترسي داشته و در توليد مواد غذايي، دارويي و صنايعي مانند چرم سازي و تهيه رنگ ها و غيره از آن استفاده مي كرده است. اسيد استيك به صورت صنعتي از روشهاي سنتزي تهيه مي شود. يكي از اين روش ها سنتز اسيد استيك از متانول و مونواكسيدكربن (كربوناسيون) است.اسيد استيك در تهيه موادي چون استانيليد، اتيل استات، ايزو پروپييل استات، بوتيل استات، استيل كلرليد، مونوكلرو استيك اسيد، كتن و ... مورد استفاده قرار مي گيرد.

فرمالدئید: در صنعت از اکسیداسیون كاتاليزوري متانول، تهیه می‌شود. معمولا از نقره فلزي یا مخلوط اکسید آهن و مولیبدن به عنوان کاتالیزور استفاده می‌شود. در صورت استفاده از اکسید آهن و مولیبدن به عنوان کاتالیزور ، متانول با اکسیژن در دمای 400 درجه سانتی‌گراد واکنش ميدهد. از فرمالدئید به علت از بین بردن بیشتر باكتري ها بعنوان محلول ضدعفونی کننده استفاده می‌شود. همچنین برای نگهداری از نمونه‌های بیولوژیکی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمده‌ترین استفاده فرمالدئید در تولید پلیمر و سایر ترکیبات شیمیایی است. رزینهای فرمالدئید ، از واکنش فرمالدئید با فنل ، اوره و ملامین ایجاد می‌شوند. این مواد معمولا بعنوان رزینهای چسبناک در تولید تخته‌های سه‌لایی ، در ساخت اسفنجهای قالب‌گیری شده و تولید اسفنجهای عایق کاربرد دارند.همچنين فرمالدئيد در توليد پلي فرماليد، EDTA ، رزول، نوولاك، فنل فرماليد، پيروليدون،متيل پيروليدون،پلي استال و... نيز كاربرد دارد .

 : MTBE متیل ترشری بوتیل اتر یک بنزین افزودنی است که برای افزایش عدد اکتان اضافه می شود و از متانول و ایزو بوتیلن تولید می شود.MTBE اولین ماده ی اکسیژن داری بود که به عنوان افزودنی به بنزین برای کامل تر شدن فرآیند احتراق در نظر گرفته شد، متانول که خود از اجزای اصلی بوجودآورنده یMTBE است اغلب از گاز طبیعی و دیگر محصولات نفتی بدست می آید. این ماده عمدتاً به عنوان اکسیژن دار کننده ی سوخت بکار می رود. پس از کنار گذاشتن تترا اتیل سرب در کشور از روش اکسیژن دار کردن بنزین از طریق افزودن MTBE استفاده می شود، در واقع در حال حاضر عدد اکتان مورد نظر خود را به جای افزودن تترا اتیل سرب با افزودن MTBE بدست می آوریم.

اتيلن و پروپيلن : یکی از این فرآیندها تبدیل کاتالیستی ترکیبات متوکسی نظیر متانول و یا دي متیل اتر به مخلوط الفینها میباشد. این پروسه یا "متانول به الفین" نام دارد، متانول خام را به اتیلن و پروپیلن تبدیل مینماید. در طی این فرآیند ابتدا در مرحله اول، گاز طبیعی به متانول خام تبدیل میگردد و در مرحله دوم متانول حاصله از طریق یک واکنش کاتالیستی به اتیلن و پروپیلن تبدیل میگردد. از عمده ویژگیهاي این فرآیند تبدیل عمده ترین جزء گاز طبیعی (متان) به الفین میباشد. متان حدود 90 درصد از گاز طبیعی را تشکیل میدهد از اینرو تبدیل آن به الفین بسیار پرصرفه میباشد. اتیلن و پروپیلن تولیدي با خلوص بالاي 97 درصد بوده و میتوان آنرا به راحتی جدا ساخته و به واحد پلیمرسازي فرستاد . اقتصادي بودن این پروسه به عواملی نظیر قیمت و بازار فروش اولفینها، هزینه متانول خوراك، هزینه کاتالیست و پلنت بستگی دارد.بسته به زمان و مکانهاي مختلف بازارهاي متفاوتی براي اتیلن و پروپیلن وجود دارد. در آمریکا و اروپا تقاضا براي اتیلن اغلب بیشتر از پروپیلن میباشد در حالیکه در اقیانوسیه تقاضا براي پروپیلن بیشتر از اتیلن است.

 متيل استات: متيل استات عمدتاً براي توليد استات سلولز استفاده مي شود و به همين دليل توليد متيل استات تقريباً برابر با مصرف آن مي باشد. بيشترين ميزان استات سلولز در توليد فيلتر سيگار و صنايع الياف استفاده مي شود. ميزان تقاضا براي متيل استات بستگي به ميزان توليد استات سلولز دارد . مصرف جهاني استات سلولز براي توليد فيلتر سيگار همچنان در حال رشد است و به همين دليل پيش بيني مي شود مصرف متيل استات که جهت توليد استات سلولز مصرف ميشود تا سال ۲۰۱۱ رشد متوسطي داشته باشد.

متيل آمين : مونومتیل آمین یا متیل آمین با نام هاي متان آمین یا آمینومتان، دي متیل آمین با نام متیل متان آمین شناخته می شود.این مواد در دماي محیط به شکل گازي با بوي آمونیاکی که در آب، الکل و اتر محلول هستند ، همچنین به صورت خالص بسیار قابل اشتعال و سمی می باشند.

مونومتیل آمین در تولید ماده اي به نام متیل ایزوسیانات بکار می رود که این ماده خود ماده اولیه تولید سمومی مانند کارباریل سوین تمیک، بروت، کر بوفوران و کربوسولفان می باشد، همچنین با مونومتیل آمین فسژن شده سموم متومیل و اگزامیل تولید می شود .

حلال نرمال متیل پیرولیدون از مصارف عمده این حلال استخراج مواد از روغن هاي روان کننده می باشد . در این فرایند از متیل پیرولیدون براي جداسازي بنزن، تولوئن و زایلن استفاده می شود . همچنین این ترکیب به دلیل سمیت کم می تواندجایگزین حلال متیل کلراید در تولید رنگبرها شود و در پوشش هاي پلی آمیديسیم و کابل نیز مصرف دارد.

آلکیل آلکانول آمین ها در نتیجه واکنش مونومتیل آمین با اکسید اتیلن آلکیل آلکانول آمین تولید مي شود و از این مواد در داروسازي ، جذب و جداسازي ترکیبات  CO2و  H2S از گازطبیعی استفاده مي شود.

سایر کاربردهاي مونومتیل آمین تولید ماده فعال سطحی متیل تائورات که در صنایع نساجی و شوینده ، تولید موادي چون دي متیل اوره،کافئین و در ساخت مواد منفجره به صورت مونو متیل آمین نیترات مصرف می شود.

 دي متيل اتر(DME): دی‌متيل ­اتر مولكول ساده اتر به فرمول CH3-O-CH3 می­باشد. اين ماده را می­توان مانندLPG به كار برد.اشتعال اين ماده نيز مانند گاز طبيعی است. در اين ماده مقدار NO2 و مشتقات سولفور بسيار پايين مي‌باشد و كمتر از ppm 15 است. اين نشانگر مزيت‌های زيست­ محيطی DMEاست و به‌عبارتی حالت دوستی با محيط زيست دارد و با H2O و CO2 واكنش نشان مي‌دهد. متانول از فرايند سنتز متانول و آب‌زدايي متانول تهيه مي شود. فرايند آب‌زدايي متانول، يك فرايند ساده است. در اين روش با استفاده از يك رآكتور ثابت خوابيده (افقي)، بدون اينكه وسيلة خاصي در داخل آن براي انتقال گرما نياز باشد، مي­توان DME توليد نمود. كاتاليست مورد استفاده براي آب‌زدايي نيز يك كاتاليست با پايه آلومينا (Alumina) است كه در بازار كاتاليستي يك ماده شناخته شده است.يكی از مهم ترين بازارهای مصرفDME سوخت نيروگاه‌ها می­باشند.

 برمور متيل ( متيل برميد ) : مايعي است از هوا سنگين تر و سمي كه در درجه حرارت معمولي به حالت گاز در مي آيد با بوي شيرين كه بنام پرومتان ناميده ميشود . متيل برميد CH3Br ، كه به عنوان ضد عفوني كننده براي كشتن حشرات در خاك و ميوه هاي انبار شده به كار مي رود.

از ديگر صنايع پايين دستي متانول مي توان به ،دي متيل سولفيد، دي متيل سولفات، دي متيل كربنات، نيتروانيزول، متيل اكريلات، دي متيل آنيلين، متيل فرمات، دي متيل ترفتالات، متيل كلرايد، و ضد يخ اشاره كرد كه هر كدام از اين مشتقات نيز توليد كننده مواد و مشتقات ديگري مي باشند.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up