جمعه ١ تیر ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

شيمي کوانتومي


شیمی کوانتومی

شیمی کوانتومی (Quantum Chemistry) شاخه‌ای از گرایش شیمی‌فیزیک است که تمرکز اولیه آن بر روی کاربرد مکانیک کوانتومی در مدلهای فیزیکی و شیمیایی است. اما مکانیک کوانتومی چیست؟

 در اواخر قرن هفدهم میلادی، نیوتن قوانین مکانیک کلاسیک را برای حرکت اجسام ماکروسکوپی کشف کرد. در اوایل قرن بیستم میلادی فیزیک‌دانان دریافتند که حرکت ذرات کوچک مثل نظیر اتم‌ها و الکترون‌ها را نمی‌توان با قوانین مکانیک کلاسیک توجیه کرد و از این رو توجیه حرکت این ذرات با مجموعه‌ای از قوانین به نام مکانیک کوانتوم انجام پذیرفت.

شیمی کوانتومی قوانین مکانیک کوانتوم را در مسایل مربوط به شیمی مورد استفاده قرار می‌دهد. این شاخه مبتنی بر دو شیوه تجربی (Experimental) و نظری (Theoretical) است:

1- شیمی کوانتومی تجربی: این شیوه بیشتر متکی بر طیف‌سنجی است که در آن می‌توان درباره سطوح انرژی اتمی و مولکولی اطلاعات کسب کرد. معمول‌ترین شیوه‌ها، طیف‌سنجی IR و طیف‌سنجی NMR است.

2- شیمی کوانتومی نظری: این شیوه به نام یکی از شاخه‌های شیمی محاسباتی (Chemistry Computational) نیز به شمار می‌رود. در این شیوه ویژگی‌های اتم‌ها و مولکول‌ها با استفاده از محاسبات مکانیک کوانتومی بدست می‌آید. امروزه این شیوه‌ها بیشتر بر اساس نرم‌افزارهای محاسباتی نظیر گوسین (Gaussian) انجام می‌شود.

 

برای اطلاعات بیشتر درباره شیمی محاسباتی (Chemistry Computational) به نوشته شیمی محاسباتی در همین سایت مراجعه کنید.

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up