جمعه ٣١ فروردین ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

فرصت هاي شغلي


 

بيشتر اساتید دانشگاهی معتقدند که يک فارغ التحصيل مقطع ليسانس، دانش و  توانايي لازم را براي انجام کار تخصصي در رشته تحصيلي خود ندارد از همين رو نبايد انتظار شغلي ايده آل و مطابق ميل خود را داشته باشد. اصولا در مقطع ليسانس رشته هاي علوم انساني، بيشتر اطلاعات، کلي بوده و اطلاعات تخصصي و کاربردي در مقاطع فوق ليسانس و دکتري ارائه مي گردد. اما رشته حقوق از جمله رشته هايي است که از اين قاعده مستثني است و يک ليسانس حقوق مي تواند کار مشخصي را که تخصص او است، انجام دهد و در این زمینه فرقی میان لیسانس و فوق لیسانس یا دکتری نیست.

در کل اگر بخواهيم به فرصت هاي شغلي حقوقدان ها اشاره کنيم، بايد بگوييم که حقوقدان ها به دو دسته تقسيم مي شوند؛ يک دسته افرادي هستند که با مقررات آشنا هستند و قوانين را به صورت يک فرمانبر کامل عمل مي کنند اما قدرت استنباط احکام تازه را از قوانين ندارند. اينها کساني هستند که معمولاً تا مقطع ليسانس درس خوانده اند و در واقع حقوقدان هاي عملي هستند که مي توانند کارهاي معمولي اين حرفه را انجام دهند. دسته دوم افرادي هستند که اين مرحله را پشت سر گذاشته اند و قدرت استنباط از قوانين و دست يافتن به قوانين جديد را دارند که در واقع مهندسين حقوق هستند و قادرند در مورد بنيان هاي علم حقوق اظهار نظر کنند و در صورت لزوم آنها را تغيير دهند. متخصصاني که مي توان به آنها معماران حقوق گفت.

اما در كل يك حقوقدان مستعد می تواند پس از اخذ مدرک ليسانس و با تكيه بر معلومات خود در شغل‏هاي متنوعي مثل وكالت دعاوي دادگستري ، قضاوت، مشاور حقوقي بانك‏ها ، شهرداري‏ها، شركت‏ها و وزارتخانه‏ها و سردفتري دفاتر اسناد رسمي و کارشناس حقوقی و... اشتغال یابد.

لازم به ذکر است که اکثر فرصت هاي شغلي موجود براي فارغ التحصيلان حقوق، از جمله قضاوت، وکالت، تصدي دفاتر اسناد رسمي و تصدي دفتر ازدواج و طلاق امتحان ورودي دارد و فارغ التحصيلان حقوق پس از پذيرش در امتحان ورودي و گذراندن يک دوره کارآموزي، مي توانند در مشاغل موردنظر فعاليت نمايند.

از سوی دیگر در برخی مشاغل مانند وکالت، تنها به افرادی اجازه شرکت در آزمون داده می شود که دارای دانشنامه لیسانس باشند به عنوان مثال اگر شخصی که لیسانس روانشناسی دارد  و کارشناسی ارشد و  دکتری خود را در رشته حقوق پشت سر گذاشته است متقاضی شرکت در آزمون وکالت باشد، از شرکت او در این آزمون ممانعت به عمل می آید زیرا اساس کارهای حقوقی لیسانس حقوق است.

بنابراین، اگر افراد، بدون بررسي استعداد و توانايي خود، رشته تحصیلی خود را فقط براساس معروفیت رشته، مد روز بودن آن و یا دلایل غیر منطقی دیگر انتخاب نمایند بعد از گذشت يك يا دو سال دچار سرخوردگي مي‌شوند و حتي ممکن است از تحصیل در رشته مورد نظر انصراف مي‌دهند و اگر هم ادامه تحصيل دهند بعد از فارغ‌ التحصيلي نمي‌توانند كار مناسبي در ارتباط با رشته تحصيلي خود پيدا نمايند چون اشتیاقی به آن ندارند و دچار روزمرگی می شوند.

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up