جمعه ١ تیر ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

مصاحبه با رتبه 4 شيمي فيزيک آزمون ارشد


  به گزارش وبسایت خبری کمنا،علی رضا بدیعی دانشجوی رشته شیمی در دانشگاه شریف توانست رتبه 4 گرایش شیمی فیزیک را در کنکور کارشناسی ارشد شیمی سال 92 کسب نماید و به همین خاطر مصاحبه ای را با ایشان ترتیب داده است که در ادامه می خوانید.

جناب آقای بدیعیضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس کنکور و رتبه هایتان را در گرایش های مختلف بیان کنید؟

زبان:%۵۵

شیمی آلی:%۵۲

شیمی معدنی:%۳۵

شیمی تجزیه:%۵۵

شیمی فیزیک:%۷۲

رتبه ها  در گرایش های مختلف :شیمی فیزیک:۴    تجزیه:۵    آلی:۶    معدنی:۷

۲پس از برگزاری آزمون، توقع چه رتبه ای را داشتید؟ آیا درصدهای اعلامی در کارنامه به درصدهایی که حدس می زدید نزدیک بود؟

راستش فکر می کردم درصد شیمی فیزیک و زبانم بالاتر باشه. مثلا انتظارم از شیمی فیزیک حدود ۸۵بود اما باز خدا را شکر رتبم در همون حدی شد که فکر می کردم.

 3- رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع کارشناسی  چه بوده است و با چه معدلی در این مقطع فارغ التحصیل شده اید؟

رشته های فیزیک و شیمی رو در دانشگاه صنعتی شریف می گذارنم و یک سال دیگه تا فارغ التحصیلیم در مقطع کارشناسی باقی مونده. معدلمم ۱۸/۳۱هست.

4- به کدام گرایش علاقه دارید؟ و دوست دارید در کدام زمینه تحقیقاتی کار کنید؟

شدیدا به شیمی فیزیک علاقه مندم و دوست دارم در زمینه ترمودینامیک آماری و نیروهای بین مولکولی کار کنم.

 5- آیا در کنکورهای کارشناسی ارشد سالهای قبل نیز شرکت داشتید؟ در صورت شرکت، رتبه شما چند بوده است و سطح کنکور ارشد سال ۹۲را در مقایسه با سالهای قبل چگونه ارزیابی می کنید؟

نه متاسفانه.

6- از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟

از اوایل ترم کنکور شروع کردم و حدودا ۳ماه برای کنکور وقت گذاشتم. روزی به طور متوسط ۳ساعت درس می خوندم و می خونم. البته عقیده دارم که نباید با ساعت مطالعه افراد رو مقایسه کرد و چیزهایی که مهم تره کیفیت و استمرار در درس خوندنه. شاید تو ظاهر کم باشه اما همیشه اینقدر درس می خونم حتی تابستان و یا حتی تعطیلات عید به خاطر همین نه از درس خوندن خسته می شم و نه تمام بار درسیم می افته برای آخر ترم.

7- کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس امتحانی کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟

در مورد تجزیه و آلی کتاب مدرسان شریف رو پیشنهاد می کنم. اما برای شیمی فیزیک خودم قبلا هم اتکینز و هم لواین رو خونده بودم و نکته برداری کرده بودم، بخاطر همین برای کنکور فقط کافی بود یه نگاه سریع به خلاصه هام بیندازم.

Physical Chemistry: Peter Atkins, Julio de Paula

Physical Chemistry: Ira Levine

8- نظرتان در مورد اپلای و تحصیلات خارج از کشور چیست؟

اگر کسی بره و برگرده تا به کشورش خدمت کنه عالیه. اما متأسفانه این طوری جا افتاده که حتما باید رفت. من این حرف رو قبول ندارم و به نظرم تحت شرایطی ممکنه کسی بمونه و بتونه به همون اندازه و یا بیشتر به کشورش خدمت کنه.

9- اگر به زمان انتخاب رشته ورودی کارشناسی برگردید دوباره شیمی را انتخاب می کنید؟

 

حتما. رتبه کنکورم ۱۵۵منطقه ۲بود و خیلی از رشته های مهندسی رو می تونستم انتخاب کنم، اما بخاطر علاقم به شیمی، این رشته رو انتخاب کردم. اگر اون موقع به احتمال ۱۰۰درصد شیمی رو انتخاب کردم، الان برگردم به احتمال ۲۰۰درصد(!) انتخاب می کنم.

 10- از چه موضوعی در شیمی بسیار خوشتان می آید و از چه موضوعی متنفرید؟

از همه جای شیمی خوشم میاد غیر از بیوشیمی (البته قصد جسارت به بیوشیمی کارها رو ندارم، چون حفظیاتم زیاد خوب نیست و بیشتر کارهای تئوری مفهومی رو دوست دارم زیاد دنبال بیوشیمی نبودم.)

همون طور هم که معلومه عاشق شیمی فیزیکم.

 11- به نظرتان وقت گذاشتن بر روی کنکور مهم تر است یا کار کردن روی زمینه های پژوهشی و مقاله دادن؟

۱۰۰درصد کارهای پژوهشی. البته این حرفم به این معنی نیست که نباید به فکر کنکور بود. منظورم اینه که این دو با هم خیلی عالی می شن. کار کنکوری تنها آن طور که شایسته است باعث پیشرفت علمی نمی شه، چون صرفا یک سری معلومات و اطلاعات خام هستند. مهم اینه که دانشجو بتونه از اطلاعاتش استفاده کنه و چیزای جدید پیدا کنه.

12- به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور سراسری کارشناسی ارشد دارید؟

 

توصیه من به همه دوستان اینه که در درس خوندن هیچ وقت یک چیز رو فراموش نکنن. اینکه جوونیشون رو از دست ندهند. شاید خیلیا تصور کنن منظورم از این حرف اینه که مدام باید درس خوند و هیچ وقت تلف شده ای نداشته باشن! نه؛ منظورم اینه که یک جوون فقط به درس نیاز نداره بلکه باید به فکر ورزش و سلامتی و تفریحاتش هم باشه. کسی موفقه که بتونه بین همه این ها یک تعادل برقرار کنه و هرکدام سنگین تر بشه حتی طرف درس در آینده باعث پشیمونی خواهد بود.

 

http://chemna.ir

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up