جمعه ١ تیر ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

عواملي از ناکامي در برنامه ريزي


 یکی از دلایل عدم موفقیت در برنامه ریزی نبود تعادل می باشد. فشار زیاد به خود و انتظار بیش از توان باعث خستگی و عدم توانایی در انجام برنامه می شود. ایجاد تعادل در برنامه با تنبلی فرق می کند. توان شما خیلی زیاد است ولی باید ان را به درستی بشناسید. اگر برنامه خود را به درستی اجرا کنید حتما به توانایی خود پی خواهید برد و می توانید با ایجاد تعادل در برنامه حداکثر استفاده را بکنید.

یکی دیگر از مواردی که در اجرای برنامه باید در نظر داشته باشیم حرکت اولیه با شتاب زیاد است که باعث خستگی زودرس می شود، پس هیچ گاه نباید تعادل را فراموش کرد و سعی کنید با در نظر گرفتن توانایی های خود برنامه خود را پیش ببرید.

تمام مواردی که ذکر شد صرفا جهت اطلاع رسانی دارد ممکن است بعضی از انها در مورد شما صدق نکند و در هر صورت باید با توجه به شرایط خود اگاهانه عمل کنید  و اجازه ندهید مدتی بعد از اجرای برنامه دلسرد شده و ان را کنار بگذارید.

سعی کنید در پایان هر هفته وضعیت پیشرفت خود را بررسی کنید  و نکات ضعف و قدرت خود را در اجرای برنامه بررسی کنید هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی و ببینید که ایا از کار خود راضی هستید یا نه؟ فکر می کنید بهتر می توانستید درس بخوانید؟ ایا روش های مطالعه و یادگیری را درست پیاده کرده اید یا نه؟ اگر در این هفته از خود راضی هستید می توانید چند ساعتی را به کار مورد علاقه خود بپردازید. حتما هفته ای یک روز را استراحت کنید و به کارهای شخصی و یا مورد علاقه خود برسید.

در مبحث یادگیری از درگیری صحبت کردیم بدین صورت که شما درگیر مطالب درسی می شوید. شما باید برنامه ریزی را به صورت هفتگی انجام دهید چون احتمال دارد که در یک روز برنامه شما مطابق دلخواه شما پیش نرود و به علت مشکلات غیر قابل پیش بینی نتوانید ان طور که می خواهید برنامه خود را پیاده کنید.

تعادل را در کار خود حفظ کنید. فشار بیش از حد باعث ایجاد خستگی شده و گاهی باعث می شود که داوطلب از مطالعه گریزان شود و یا با بی علاقگی کار خود را انجام دهد. بعضی از داوطلبان نیز سعی می کنند با بی خوابی ساعات بیشتری را به مطالعه بپردازند. حتی داوطلبانی که انگیزه زیادی دارند فقط می توانند برای مدت کمی کم خوابی را تحمل کنند. به طور کلی نیاز به کم خواب وجود ندارد . می توان گاهی خواب را به کمتر از 6 ساعت تقلیل دهند ولی باز هم "شرطی شدن" در اینجا اهمیت دارد.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up