چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

معرفي گرايش شيمي دارويي


 به نام خدا 

 

در این مطلب بر آن شدیم تا به معرفی گرایش شیمی دارویی بپردازیم که به تازگی به لیست رشته های شیمی در مقطع مارشناسی ارشد اضافه شده است

 

این رشته به طور بسیار خلاصه به طراحی مولکول های دارویی می پردازد. یعنی اینکه شیمیست ها با تغییر ساختار مولکول ها سعی می کنند از آن ها مولکول های دارویی بهتری بسازند. 

 

این مهم با استفاده از دو منطق کلی انجام می شود: 

 

1) استفاده از روش های تجربی: در این مرحله با استفاده از روش های مختلف سنتز شیمیست های آلی گروه های عاملی مختلفی بر روی مولکول های آلی می نشانند و بعد از آن میزان فعالیت دارویی این ترکیبات را تست می کنند. 

در این حالت امید است که به طور مشخصی در هر مرحله از افزایش گروه های عاملی فعالیت دارو بهتر شود اما این حالت همیشه اتفاق نمی افتد و از همین رو شیمی دارویی با استفاده از منطق آزمایش و خطا بسیار طاقت فرسا خواهد بود. 

 

2) استفاده از روش های تئوری: در این روش ها با استفاده از داده های موجود در مورد داروهایی که در اختیار داریم می توان روابط ریاضی را بین ساختار مولکول های شیمیایی و میزان فعالیت دارویی آن ها برقرار کرد و از این روابط ریاضی برای طراحی مولکول های جدید استفاده نمود. این روش ها به شدت در حال رشد و توسعه هستند و امروزه شیمی دارویی بدون استفاده از روش های محاسباتی عملآ بی معنی است. 

 

در کشور ما اساتید زیادی در دانشکده های داروسازی از سال های پیش به این کار مشغول بودند و اخیرآ نیز محققین عرصه ی شیمی نیز وارد این حیطه شده اند. 

اساتیدی چون دکتر بهرام همتی نژاد در دانشگاه شیراز، دکتر جهانبخش قاسمی در دانشگاه خواجه نصیر و دکتر افشین فصیحی در دانشگاه اصفهان به این مهم می پردازند. 

 

در ادامه مطالب بیشتری در مورد شیمی دارویی بر روی وبسایت قرار خواهد گرفت. 

 

موفق باشید 

 

مشاور شیمی 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up