یکشنبه ٢ اردیبهشت ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

تکنيک‌هاي تندخواني


با تمرین روشهای زیرسرعت وکیفیت مطالعه خود را افزایش دهید:

1- مكثها و توقفهاي چشمان خود را با افزایش حوزه ی دیدتان حين مطالعه ی هرسطرکاهش دهید و سعی کنید هنگام خواندن یک کلمه به کلمه ی بعد از آن نگاه کنید. به هنگام خواندن هر يك از سطرهاي يك متن چشمان خود را بصورت جهشي بسمت جلو حركت دهید. هر ميزان كه اين مكثـها و جهشها را كـاهش دهيـد، سـرعـت خـواندنتان افزايش مي يابد. برای تمرین میتوانید مثلا تصاویر واقع درگوشه چشمان خود را بدون نگاه کردن به آنها، ببینید. البته مراقب باشید که حین مطالعه دیدتان دچارسرگردانی نگردد با این تمرین شما ميتوانيد تعداد مكث را به ۳ بار در هر سطر كاهش دهيد. هنگام مطالعه چشمان خودرابرروی سطرحرکت دهید نه سرتان را چون درطولانی مدت باعث خستگی زودرس میشود.

2- سعی کنیم ابتدا یک پاراگراف را بطورکامل مطالعه کنیم و در آخر مفهموم را برداشت کنیم. برای اینکار میتوانیم هنگام مطالعه پاراگراف نکات کلیدی و حتی کلمات کلیدی را برای برداشت مفهوم کلی به خاطر بسپاریم.

3-به هنگام مطالعهی یک پاراگراف سعی کنید به طورکامل و بدون اینکه به عقب برگردید، جملات را مطالعه کنید و به یاد داشته باشید که هدف ازمطالعهی یک پاراگراف دریافت مفهوم کلی و ثبت کلمات کلیدی است نه حفظ مو به مو جملات پاراگراف است. اما در صورتیکه پس از مطالعهی پاراگراف مفهوم کلی را در نیافتید، می توانید مجددا همان پاراگراف رامطالعه کنید و از اینکه حین مطالعه مدام به عقب برگردید و جملات قبل را نگاه کنید بپرهیزید.

4- هدف خودرا از مطالعه هر مطلبی از پیش معین کنید تا از مطالعه مطالب حاشیه ای و زائد دوری کنید.

5- فقط كلمات و جملات كليدي را مطالعه كنيد. زیرا براي نگاشتن یک متن  پرداختن به  دستورات نوشتاري و ساختار صحيح جملات باعث اضافه شدن کلمات و حروف زائد مانند حروف ربط،"و" و "يا" میشود که به هنگام خواندن می توانیم این کلمات وحروف را نادیده گرفته و به سرعت از روی آنها بگذریم. حدود 40 درصد يك متن از کلمات و حروف بي اهميت و غير ضروري (البته براي درك مطلب ورعایت دستورات نوشتاری) تشكيل يافته است که باید ازاین میان تنها اسمها و افعال را بخوانيد و نكات و مفاهيم اصلي يك پاراگراف را يافته و آن را در ذهن بسپاريد و از پرداختن به جزئيات خارج از موضوع اصلي بپرهیزید.

6- سعی کنید هنگام مطالعه خودتان صدای خود را نشنوید و با صداي بلند مطالعه نكنيد، زیرا سرعت ادا كردن جملات با صدای بلند و صحبت كردن بسيار كمتر از ظرفيت يادگيري و مطالعه است. هنگام مطالعه بهتر است تنها چشمان و مغز درگیر باشند. زیرا سرعت قوه بينايي بسيار بيشتر از سرعت تكلم است. بنابراين از تلفظ حروف و واژه ها حين مطالعه خودداري كنيد. البته نکات دیگری درمورد اصوات نیز وجود دارد مثلاً ما حين خواندن در ذهن خود نيز اصوات مرتبط با حروف و کلمات را بيان ميكنيم. همان نداي درونی شما زماني كه به اصطلاح در دلتان مطلبي را ميخوانيد. يعني ما پس از ديدن يك كلمه صبر ميكنيم تا صداي مرتبط با آن كلمه (تلفظ آن کلمه) در ذهنمان كامل شود، سپس به سراغ  كلمه بعدي ميرويم. اين عادت نيز سرعت مطالعه شما را كاهش ميدهد. به ياد داشته باشيد كه حذف كامل اين صداها در مغز و ذهن غير ممكن است اما ميتوان آنها را به حداقل رساند که باعث سرعت بخشدن به خواندن است.

 7- در محيط مطالعه خود هر عاملي كه موجب پرت شدن حواس شما ميگردد مثل یک تابلو نقاشی یا قاب عکسی که از آن خاطرهای دارید را حذف كنيد.

8-هر ميزان كه شما با واژگان و اصطلاحات يك زبان آشناتر و مأنوستر باشيد درك بهتري نيز از متون نگاشته شده به آن زبان خواهيد داشت. بنابراين سعی کنید با مطالعهی واژه‎های بیشتر و اصطلاحات جديد زبان را بياموزيد تا بتوانید سرعت خواندنتان را بیشترکنید.

9- تند خواني نيز همچون ساير مهارتها نياز به تمرین فراوان دارد. پس تمرین کردن را فراموش نکنید.

10- تمركز خود را حين مطالعه حفظ كنيد. بدين مفهوم كه در حين خواندن مطلبي در آن واحد به چيز ديگري فكر نكنيد که برای اینکه بتوانید برروی یک مطلب به طور کامل تمرکز کنید و با بیشترین سرعت مفهوم را دریابید مثلاً می توانید اینگونه تمرین کنید که قبل از خواندن یک صفحه تصمیم بگیرید که باید این صفحه را  در مدت معینی خوانده و مفهوم را دریابید و اگر حین خواندن حواستان پرت شد، خود را جریمه کنید. مثلاً برگردید و از اول پاراگراف، شروع به خواندن کنید.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up