چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

برنامه بعد از قبولي ارشد


با سلام و عرض تبریک به دوستانی که قبول شده اند

برخی داوطلبان عزیز سوالی داشتند مبنی بر این که چگونه زمان بعد از قبولی در دانشگاه را مدیریت نماییم که حداکثر استفاده را از زمان نموده و به قول خود دوستان حسرت روزهاي از دست رفته رو نخوريم و نگيم که کاش فلان کار و فلان مي کردم؟؟؟

یه مشکلی که متاسفانه در کشور ما وجود دارد این است که زمانی را که برای مطالعه و کنکور می گذاریم به شدت انرژی و توان ما را تحلیل می برد به گونه ای که معمولاً سال اول دانشگاه خسته هستیم و توان و تمایلی برای کار زیاد نداریم و این نباید شما دوستان را نگران کند. اشکالی ندارد. به نظر من شما بعد از قبولی باید حتما خستگی از تن به در کرده و وقتی به آرامش رسیدید حالا باید تلاش کنید که از فضای دانشگاه حداکثر استفاده را بنمایید.

این که چه استفاده ای از فضای دانشگاه کنید بستگی به نیارهای شما دارد. به اعتقاد من شما باید به سراغ برنامه ای بروید که نیاز آن را در خودتون احاساس می کنید. مثلاً کلاس زبان!!! اگر شما صرفاً بر اساس حرف دیگران و این که زبان رو باید خوند به کلاس بروید قطعا زود خسته شده و انگیزه خود را از دست می دهید. باید اول نیاز آن را در خود به وجود آورید. چرا زبان؟ اگر پاسخی قانع کننده یافتید به سراغ کلاس زبان بروید ولی پاسخی مانند این که چند سال آینده زبان جزو واجبات است و همه دارند می خوانند و من هم باید بخوانم نمی تواند باعث انگیزه و تلاش شما برای موفقیت در کلاس زبان باشد.

مورد بعدی این که کارکرد دانشگاه تنها درس و مشق و ... نیست. مثلاً این که ما کی هستیم، دارای چه ویژگی ها و نقاط مثبت و چه نقاط منفی هستیم و اصولاً چه شغلی، چه فردی،  چه سبک زندگی و چه مکانی و چه ..... باعث خوشحالی و خوشبختی ما می شود نیز بسیار حائز اهمیت است. این شناخت چگونه حاصل می شود: از طریق مطالعه، تعامل با سایر افراد، کار، حضور در جامعه، و مهمتر و مهمتر از همه تفکر و تفکر. این جنبه از زندگی دانشجوی نیز باید بر اساس نیاز باشد: مثلا فردی در شناخت خود مشکل دارد، این را هدف قرار می دهد و کتابی را مطالعه می کند که به شناختش کمک می کند. کارگاهی می رود و از مشاوری استفاده می کند که به این موضوع کمک می کند، با افراد و دوستانی ارتباط برقرار می کند که او را در این مسیر همراهی و کمک می کنند.

شاید در این مختصر جملات نتوان برنامه جامعی را برای زندگی دانشجویی تدوین نمود ولی باید تلاش کرد به سوالات زیر در این دوران پاسخ داد. بدون شک پاسخ دادن به این سوالات موفقیت و سعادت شما را تضمین خواهد نمود:

1-     علت به وجود آمدن شما چیست و اصولاً شما چرا به دنیا آمده اید؟

2-     هدف شما در زندگی  چیست و اصولاً به دنبال چه هستید؟ چرا اصلاً درس خوانده اید؟ و آیا علت این کار و هدف شما درست است؟

3-     شما چه کسی هستید و دارای چه نقاط قوت و ضعفی هستید؟

4-     تصمیم گیری در مورد ازدواج: بهترین فرد برای زندگی با شما باید چه مشخصات و ویژگی هایی داشته باشد؟(این مهم بدون شناخت خود حاصل نمی شود)

5-     اصولاً چه شغلی و چه نوع کاری و چه نوع فعالیت هایی با شخصیت و برنامه های زندگی شما سازگار است؟

6-      نقش هایی که در حال حاضر در حال ایفای آن هستیم و یا در آینده به عهده خواهیم گرفت باید چه مختصات و ویژگی هایی داشته باشد؟ پدر خوب، مادر خوب، پسر خوب، دختر خوب، همسر خوب، شهروند خوب، دانشجوی خوب و ... باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

7-     ...............

 

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up