یکشنبه ٤ فروردین ١٣٩٨

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

منابع ساخت و توليد


در باکس ساخت و تولید منابع و مراجع متنوعی وجود دارد، و سازمان سنجش آنها را در 8 درس زیر تقسیم­ بندی کرده است.

1.      ماشین­ ابزار

2.      قالب پرس

3.      علم مواد

4.      کنترل عددی

5.      اندازه­ گیری

6.       تولید مخصوص

7.      هیدرولیک و نیوماتیک

8.      مدیریت تولید

بدلیل متنوع بودن مراجع در این گونه دروس، دست طراحان در طراحی تست­ های کمتر دیده شده بسیار بازتر است. در ادامه به بررسی هر کدام از این دروس خواهیم پرداخت.

 

ماشین­ ابزار

این درس تلفیقی از انیورسال و توانایی ماشینکاری می­ باشد. در بخش انیورسال به تکنولوژی به کار رفته در ماشین­ های ابزار و انواع آن پرداخته شده، و در درس توانایی ماشینکاری فرآیندهای ماشینکاری، مکانیک برش فلزات و پدیده­ های اتفاق افتاده در حین ماشین کاری بررسی می­ شوند.

برای درس انیورسال دو منبع خوب وجود دارد. 1. جزوه دکتر شبگرد (دانشگاه تبریز) 2. جزوه دکتر رازفر (دانشگاه صنعتی امیرکبیر)

در درس توانایی ماشین کاری نیز یک منبع بسیار قوی وجود دارد که جایی برای سایر منابع باقی نمی­گذارد.

1- کتاب توانایی ماشینکاری دکتر رازفر

 

هر ساله در کنکور در حدود 3 یا 4 تست از درس ماشین­ ابزار مطرح می­شود. که بیشتر این سوالات از درس توانایی ماشین کاری می­ باشد.

 

قالب پرس

بطور کلی این درس به سه قسمت اصلی قالب­های برش، قالب­های خم و قالب­های کشش عمیق تقسیم ­بندی می­شود. قالب­ های برش بیشترین درصد سوالات را به خود اختصاص می­ دهد. در این درس، بسیاری از سوالات تکراری و مشابه سالهای پیش می­ باشند.

هر ساله بطور متوسط از این درس، 2 سوال در کنکور مطرح می­ شود. در این درس 2 منبع مهم مطرح است، که مورد اول مفصل­تر و بهتر است.

1- جزوه دکتر ملائی (دانشگاه صنعتی امیرکبیر) 2- جزوه پارسه

 

علم مواد

این درس یکی از دروس بسیار پر حجم و با سوالهای بسیار متنوع می­ باشد. در این درس کتابهای علم مواد، عملیات حرارتی، ریخته­ گری و جوشکاری گنجانده شده­ اند. بیشترین سوالات از کتاب علم مواد طرح می­شود. در کنکور سال 90، 91 و 92 از ریخته­ گری نیز سوال مطرح کرده­ اند. جوشکاری در چندین سال گذشته سوالی به خود اختصاص نداده، اما احتمال طرح سوال از آن نیز وجود دارد.

هر ساله از این درس بطور متوسط 3 تا 4 سوال مطرح می­شود.

در این درس نیز منابع قوی وجود دارند.

علم مواد: 1- علم مواد تویسرکانی 2- جزوه پارسه

عملیات حرارتی:1- عملیات حرارتی گلعذار 2- جزوه پارسه

جوشکاری: 1- جزوه دکتر ستاری­ فر(دانشگاه صنعتی امیرکبیر)

ریخته­گری: 1- جزوه پارسه 2- کتاب ساخت و تولید (انتشارات سپاهان)

 

کنترل عددی

این درس حجم محدود و مشخصی دارد. هر ساله نیز بطور متوسط 2 سوال در کنکور مطرح می­ شود. به همین دلیل وقت کافی گذاشتن برای مطالعه این درس اکیدا توصیه می­شود. در این درس به برنامه نویسی CNC مسلط باشید. مراجع زیر توصیه می­ شوند.

1-  کتاب CNC نشر طراح        2- ماشین­های کنترل عددی (مدرسان شریف)   3- جزوه دکتر رحیمی (دانشگاه صنعتی امیرکبیر)         4- جزوه پارسه

 

 

اندازه­ گیری

بدلیل ماهیت این درس، امکان طراحی سوالات پیچیده و سخت وجود دارد. اما سوالهای تکراری نیز در کنکور سالیان پیش مشاهده شده است، لذا به سوالات کنکورهای سالیان گذشته مسلط باشید. در این درس نیز یک منبع اصلی نیز وجود دارد، که اخیرا به فارسی نیز ترجمه شده­، اما مطالعه کتاب زبان اصلی در صورت امکان توصیه می­ شود.

از این درس بطور متوسط سالیانه 1 سوال مطرح می­شود.

1-  کتاب گالیر(Metrology for engineers)  2- جزوه پارسه 3- کتاب کنکور ساخت و تولید (انتشارات سپاهان)

 

تولید مخصوص

 این درس نیز حجم زیادی داشته و دارای سوالهای مشخص و محدودی نیست. در هر دانشگاه نیز به شیوه­ ی متفاوتی تدریس شده و فرآیند خاصی بیشتر مورد بررسی قرار گرفته می­ شود. سوالهای کنکور نیز اکثر اوقات بنابر سلیقه طراحان بوده و ممکن است از یک فرآیند خاص که طراح در آن مسلط­ تر است، مطرح شود. اما بطور کلی فرآیند EDM در این درس را بطور کامل مسلط باشید.

سالیانه بطور متوسط 1-2 سوال از این درس مطرح می­شود. مرجع مشخصی نیز وجود نداشته و بیشتر از جزوه­ های دانشگاهی بدین منظور استفاده می ­شود، اما می­ توان جزوه دکتر عبدالله از دانشگاه صنعتی امیرکبیر را بدین منظور معرفی کرد.

 

هیدرولیک و نیوماتیک

این درس نیز از درسهایی است که ارزش وقت گذاشتن زیاد را دارد. این درس به دو قسمت هیدرولیک و نیوماتیک تقسیم­ بندی می­شود. دو قسمت نیز معمولاً سهم یکسانی از سوالات دارند. در قسمت نیوماتیک، بخش طراحی منطق مدار به دقت مطالعه شود.

سالیانه از این درس 2 یا 3 سوال مطرح می­شود. این درس یک منبع بسیار قوی دارد.

1- کتاب هیدرولیک و نیوماتیک دکتر رضاعی

 

مدیریت تولید

اخیرا این درس مورد توجه طراحان قرار گرفته و در سالیان اخیر، هر سال 1 سوال از این درس مطرح می ­شود، اما این درس جزو دروسی است که حجم زیادی داشته و منبع مشخصی نیز ندارد. به همین دلیل صرف وقت زیاد برای این درس توصیه نمی­ شود.

1- مدیریت تولید هایده متقی

2- جزوه پارسه

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up