پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

معرفي گرايش مکاترونيک


 

رشته تحصيلي مكاترونيك براي پاسخ‌گويي به صنايع روز دنيا طراحي شده است و فلسفه آن طراحي سيستم‌هاي هوشمند تجميع شده از رشته‌هاي مختلف مهندسي است. مهندسي مكاترونيك يك مفهوم توسعه يافته جديد است كه بر ضرورت مجتمع كردن و تقابل شديد ميان رشته‌هاي مهندسي مكانيك، مهندسي برق، مهندسي كامپيوتر و فناوري اطلاعات تأكيد داشته و آنها را در مرحله طراحي يك سيستم، مجتمع مي‌كند.

 

فعاليت طراحي مكاترونيكي مستلزم راهبري و برقراري ارتباطات طراحي‌هاي مهندسي از رشته‌هاي مختلف است. اين رشته مجتمع شده از فناوري‌هاي مكانيك، الكترونيك، كنترل سخت‌افزار، نرم‌افزار و اطلاعات بهمراه تفكر سيستمي براي ايجاد محصولات، فرآيندها و سيستم‌هاي برتر است.

 

عامل مهم در فلسفه مكاترونيك، مجتمع‌سازي ميكروالكترونيك، فناوري اطلاعات، كامپيوتر و كنترل با سيستم‌هاي مكانيكي است. تا بهترين راه‌حل ممكن حاصل شود و محصولي با هوشمندي و انعطاف‌پذيري بالا ايجاد شود. طراحي چنين سيستم‌هايي بايد نتيجه فعاليت چند رشته‌اي به جاي فعاليت‌هاي ميان رشته‌اي باشد.

 

روباتها، هارديسك رايانه، اسكنر، پرينتر، دوربين‌هاي ديجيتال و خودروهاي برقي هيبريد از جمله تجهيزات مكاترونيكي مي‌باشند. صنايع امروزي به مهندسين با عمق و پهناي كافي معلومات نياز دارند و يك مهندس مكاترونيك مي‌تواند معلومات وسيع‌تري در يك رشته مثلاً مهندسي مكانيك داشته و از اطلاعات مفيد و توانايي‌هاي كاري در زمينه‌هاي ميكروپروسسور، ميكروكنترلر، سخت‌افزاري، نرم‌افزار، الكترونيك و كنترل برخوردار باشد.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up