جمعه ١ تیر ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

تحليل کنکور 94


تحلیل کنکور 94

کنکور مکانیک 94 بدون تغییر نسبت به سال های پیش،  در زمان 180 دقیقه و با تعداد سوالات مشابه شامل 30 سوال زبان و 20 سوال برای هر یک از مجموعه دروس تخصصی برگزار شد. از مهمترین نکات مربوط به این آزمون به تفکیک دروس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

زبان تخصصی:

سوالات زبان تخصصی در این آزمون به نسبت ساده بود. تمامی متن های انتخاب شده در عین حال که چندان طولانی نبودند از متون پایه ای مهندسی مکانیک انتخاب شده بود، به طوری که بدون نیاز به خواندن متون داوطلب می توانست با آشنایی مختصر نسبت به لغات تخصصی به سوالات پاسخ دهد. همچینین تعدادی از سوالات در انتها خارج از متن ها و به صورت مستقل مطرح شده بود که به نوعی سبک متفاوتی داشت.

ریاضیات:

در کنکور امسال سوالات ریاضی به صورت متوازن از دروس ریاضی 1 و 2، معادلات و ریاضی مهندسی انتخاب شده بود و از هر درس 5 سوال مطرح شده بود. از دیگر نکات قابل توجه توزیع سوالات مناسب بین مباحث مختلف در تمامی دروس بود که به نسبت سال های گذشته بسیار جامع تر بود.

سطح سوالات درس ریاضی همانند سوالات چند سال اخیر بالا بود و می توان آن را سخت ترین باکس امسال در نظر گرفت. بنابراین موفقیت در این درس تاثیر کلیدی در نتیجه داوطلبان خواهد داشت.

سوالات ریاضی 1 به نسبت دشوار بود و از 5 سوال 3 سوال متوسط رو به بالا داشت. همچنین اکثر سوالات ریاضی 2 وقت گیر بودند. سوالات درس معادلات تا حدودی متوازن بود و سوال ها به نسبت روتین طراحی شده بود. در مورد درس ریاضی مهندسی il می توان گفت که سوالات به نسبت روتین اما وقت گیر بود.به طور کلی درصد 50 برای این درس را می توان درصد بسیار قابل قبول برای کسب رتبه تک رقمی در نظر گرفت.

حرارت و سیالات:
در درس سیالات نیز همانند سال های گذشته توزیع سوالات شامل 7 سوال برای دروس ترمودینامیک و 6 سوال برای درس انتقال بود. در درس ترمودینامیک اکثر سوالات برخلاف روال سال های قبل از مباحث ترمو 1 انتخاب شده بود.سبک سوالات هم تقریبا تکراری بود و خلاقیت خاصی در سوالات مشاهده نمی شد. تنها دشواری موجود در سوالات ترمو، وقت گیر بودن 2 سوال از 7 سوال این بخش بوده است.

در مورد درس سیالات می توان گفت که توزیع سوالات کاملا نامتوازن و عجیب بود.تقریبا تمامی سوالات از مباحث سیالات 1 و بخصوص بخش های اولیه آن انتخاب شده بود. همچنین سبک سوالات هم کاملا تکراری بدون نیاز به بکار بردن ایده خاص بود.

درس انتقال تا حد زیادی توزیع سوالات از مباحث مختلف متوازن بود. هر چند در این درس نیز سوالات کاملا روتین بود و سوالات با سبک جدید و یا دشوار به ندرت دیده شد.

در کل می توان گفت سوالات حرارت و سیالات امسال همانند سوالات سال های گذشته بود، مفهومی و البته ساده، و  همچنان این باکس درسی هنوز هم راحت ترین مجموعه درس برای اکثر داوطلبین محسوب می شود. درصد بالای 60 درصد را برای رتبه های بالا می توان کاملا انتظار داشت.

جامدات:

باکس جامدات نیز با 7 سوال برای دروس استاتیک و مقاومت و 6 سوال برای درس طراحی از نکات مثبت این آزمون بود. تنوع سوالات در این باکس و همچنین تنوع میزان سختی سوالات از ویژگی های مثبتی است که باعث افزایش کیفیت کلی آزمون شده است.

سوالات درس استاتیک تقریبا متوازن و متنوع بود. بعضی سوالات به نسبت ساده و برخی با حجم محاسبات بالاتر بودند. بنابراین سوالات این درس را می توان در کل متوسط درنظر گرفت.

سوالات درس مقاومت تا حدود زیادی خلاقانه تر طرح شده بود و البته سطح دشواری نداشت. از نکات ضعف آن سوالات تقریبا مشابه از مبحث تنش کرنش بود.

در درس طراحی اجزا ساختار سوالات متفاوت تر از سال های گذشته بود و اکثر سوالات سبک جدیدی داشتند. هر چند مفاهیم سوال شده به نسبت ساده بودند اما پرداختن به مباحثی که در سال های قبل کمتر به آنها پرداخته شده و طراحی مناسب گزینه ها باعث دشوار شدن سوالات این بخش بود. البته برخی سوالات نیز همانند سال های قبل حجم محاسبات فراتر از زمان اختصاص داده شده در کنکور را داشته اند.

بطور کلی کیفیت سوالات جامدات امسال بهتر از پارسال و سطح سوالات متوسط و تا حدودی مفهومی تر بود. سبک سوالات و برخی مفاهیم سوال شده متفاوت بود. هرچند می توان درصد های حدود 60 و حتی بالاتر را از نفرات برترانتظار داشت.

دینامیک و ارتعاشات:

سوالات این بخش خصوصا درس دینامیک به نسبت سال های گذشته ساده تر بود. تقریبا تمامی 6 سوال دینامیک قبلا به شکل های مختلف مطرح شده بودند. سوالات درس ارتعاشات هم شامل دو سوال با حجم محاسبات بالا و سه سوال ساده و متداول بود. درس دینامیک ماشین شامل 4 سوال با سطح متوسط بود و سوال ابتکاری و یا دشواری نداشت. در درس کنترل هم 5 سوال طرح شده بود که تا حدی متفاوت بود. البته سوالات چندان دشوار و یا با حجم محاسبات بالا وجود نداشت. بنابراین در مجموع درصدهای بالای 60 را از داوطلبان با رتبه های بالا می توان انتظار داشت.

در مجموع می توان گفت که تنها باکس ریاضیات تا حدودی دشوار بود و سطح بقیه سوالات متوسط بود. همچنین اکثر سوالات با ساختاری مشابه قبل و بدون خلاقیت خاص بود. از نکات مثبت این آزمون برخلاف سال های اخیر، عدم وجود ایراد فاحش در سوالات می باشد.

 

 

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up