شنبه ١ اردیبهشت ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

شبکه آزمايشگاه هاي علمي


 یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه پژوهش های تجربی، دسترسی به تجهیزات مناسب تجزیه ای است. گرچه این موضوع به طور ظاهری بسیار مرتبط بادانشجویان گرایش های تجزیه است ولی به طور نسبی سایر گرایش ها نیز به نحوی در این موضوع دخیل هستند. مشکلاتی از قبیل عدم امکان آنالیز نمونه ها و یا دسترسی سخت به این ابزار به دلایلی مانند خرابی جزئی دستگاه ها و یا نبود قطعات و همینطور عدم اطلاع از امکان آنالیز در برخی مراکز، همواره موانعی جهت پیشرفت سریع و مناسب پروژه های مرتبط بوده است. در راستای برطرف کردن این نقیصه ایده شبکه سازی توسط بخش خصوصی تحت نظارت مراجع وزارت علوم مطرح گردیده و تحت عنوان شبکه آزمایشگاه های علمی ایران شروع به فعالیت نمود. ایده شبکه‌سازی به منظور افزایش بهره‌وری و سرمایه‌گذاری موثر سالهاست که در نظام آموزش عالی کشور مطرح شده است و در سال 1389 با توجه به سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران شروع به کار کرد و در سال جاری نیز نرم‌افزار مدیریت جامع تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی تهیه شد.

از جمله اهداف شاعا ایجاد بانک اطلاعات تجهیزات کشور، بسترسازی به منظور ایجاد آزمایشگاه‌های مرکزی، تعمیر و نگهداری و بازاریابی تجهیزات با مهندسی معکوس، ایجاد بانک تعمیرکاران خبره در کشور، برقراری نظام اچ.اس.ای در آزمایشگاه‌ها است. همچنین بستر‌سازی لازم برای اخذ گواهینامه بین‌المللی استاندارد در تمام آزمایشگاه‌های عضو، برنامه‌ریزی برای خرید تجهیزات گرانقیمت و دارای فناوری بالا از طریق سرمایه‌گذاری استانی، برنامه‌ریزی برای استفاده بهینه از امکانات موجود در استان و ایجاد همکاری تعامل با آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های آزاد، علوم پزشکی و دستگاه‌های اجرایی از دیگر اهداف شاعا به شمار می‌رود.

همچنین از جمله برنامه‌های آتی شاعا می‌توان به برگزاری دوره‌های آموزشی به منظور ارتقای مهارت کاربران تجهیزات آزمایشگاهی، تکمیل زنجیره تجهیزاتی دانشگاه‌ها، پژوهش‌ها، پارک‌های علمی و فناوری و مراکز آموزشی و پژوهشی، برنامه‌ریزی کنترل و نظارت بر خرید و تامین تجهیزات راهبردی مورد دانشگاه‌ها، پیگیری تامین قطعات یدکی و ارتقای دستگاه‌ها، ظرفیت‌سنجی دانشگاه‌ها در خصوص سفارش دستگاه‌ها و استفاده مشترک و بهینه از این تجهیزات، مشاوره برای راه‌اندازی آزمایشگاه‌های مرکزی، منطقه‌ای و ملی به‌شمار می‌رود.

همچنین تهیه الگوی آمایش سرزمین در زمینه‌ی تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پژوهشی و فناوری، برگزاری نمایشگاه تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی دست دوم و اطلاع‌رسانی تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی به اعضای شبکه شاعا در ارتباط با تجهیزات با کیفیت و استاندارد که از طریق تولید‌کنندگان یا وارد‌کنندگان در کشور عرضه می‌شود از دیگر برنامه‌های آتی شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران به‌شمار می‌رود.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس این شبکه http://www.shaa.ir/ مراجعه نمایند.

 
Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up