پنج شنبه ٦ اردیبهشت ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

انواع پذيرش دانشگاهها


انواع پذیرش دانشگاهها

 

 

روش تحصیل روزانه: کد رشته­هایی که تحصیل در آن رایگان است. و در بالاترین سطح اعتباری قرار دارند.

نوبت دوم(شبانه): تنها تفاوت این دوره­ها با دوره­های روزانه لزوم پرداخت مبلغی به عنوان شهریه به دانشگاه مربوطه خواهد بود. در مدرک ارایه شده به فارغ­التحصیلان هیچ­گاه عنوان نوبت دوم یا شبانه تحصیلی درج نمی­شود. هزینه­ها بسته به دانشگاه­ها متفاوت خواهد بود و باید در این مورد جداگانه تحقیقات به عمل آید. اما آنچه که تا به امروز معمول بوده است در حدود 70% شهریه به شکل وام در اختیار دانشجویان قرار داده شده است. ان­شاالله امسال هم اجرا شود.

تذکر: معمولا در ترم اول تسهیلاتی ارایه نمی­شود. و شما باید مبلغی را به عنوان ثبت نام در ترم یک در جیب داشته باشید.

از نظر اعتبار مدرکی باید گفت که بدون شک بعد از شرایط روزانه دارای بالاترین سطح تحصیل خواهد بود.

آموزش محور: برای تعریف این شکل از آموزش لازم است تا سه نوع تحصیل در مقاطع تحصیلات عالیه تعریف شده است:

آموزش و پژوهش محور: دانشجو هم واحد درسی را باید بگذراند و هم در پایان دوره، از پایان­نامه(تز) تحصیلی خود دفاع کند.

پژوهش محور: شما تنها باید در طول دوران تحصیل پایان­نامه­ای نوشته و از آن در پایان دوره دفاع کنید.

آموزش محور: شما تنها باید در طول دوران تحصیل خود واحدهای درسی مشخص شده را گذرانده و به جای پایان نامه 4 واحد درسی سمینار که در آن در برخی دانشگاه­ها شرط گذاشته شده است که باید از آن مقاله علمی تهیه شود، بگذرانید.

در مقطع ارشد شکل پژوهش محور تعریف نشده است. و آن دسته از کد رشته­ها که در آن از عنوان آموزش محور یاد نشده همگی «آموزش و پژوهش محور» خواهند بود.

مزایای آموزش محور: تنها ویژگی مثبت شیوه آموزش محور رها شدن دانشجویان از (غول) پایان­نامه است. که بطور حتم برای بسیاری از دانشجویان تغییر رشته می­تواند مشکل گریبان­ گیری باشد.

معایب آموزش محور: در این دوره به علت نداشتن تجربه پایان نامه شما نمی­توانید در خارج از کشور در مقطع دکتری در یکی از شیوه­های «آموزش و پژوهش محور» و یا «پژوهش محور» تحصیل کنید. (از نظر قانون تحصیلی منع وجود دارد) اما در ایران هیچ منعی فعلا وجود نداشته و افراد به راحتی امکان شرکت در کنکور دکتری را دارند اما باید قبول کرد که نسبت به فارغ­التحصیلان «آموزش و پژوهش محور» در سطح پایین­تری در هنگام مصاحبه­ی پذیرش دکتری قرار می­گیرند.

از طرفی با اینکه شرایط نوشتن پایان­نامه مشکل خواهد بود اما تجربه­ی گرانبهایی است که فارغ­التحصیلان این گروه از آن بی­بهره می­شوند.

نیمه حضوری: در برخی از موارد دوره تحصیلی نیمه­ حضوری عنوان می­شود. این دوره­های عموما به شکل یک هفته در میان برگزار شده و روزهای تشکیل کلاس هم در روزهای پایان هفته می­باشد. مانند چهارشنبه و پنجشنبه. یعنی تعداد کلاس­ها اگر 16 هفته در حالت عادی باشد در این دوره 8 هفته خواهد بود. دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه به دانشگاه می­باشند که هزینه­ی آن به مراتب پایین­تر از هزینه­های نوبت دوم خواهد بود. در مدرک تحصیلی عنوان نیمه حضوری نیز درج خواهد شد و شما جهت شرکت در مقطع دکتری هیچ مشکلی نخواهید داشت.  

مجازی: در این نوع دوره­ها شما از طریق کامپیوتر شخص خود در منزل و با اتصال به اینترنت حداقل پرسرعت ADSL می­توانید از طریق فضای مجازی وارد کلاس درسی شده، صدای استاد را شنیده، بعضا در صورت داشتن سوال از وی سوالات را بپرسید. اما همه موارد به شکل مجازی خواهد بود. تنها در پایان ترم شما ملزم به حضور فیزیکی در محل دانشگاه خواهید بود. و امتحانات پایان ترم به شکل معمول برگزار خواهد شد.

پردیس خودگردان: برخی از دانشگاه­ها اقدام به تاسیس شعبه­هایی در خارج از شهر خود کرده­اند که نام آن را پردیس­ خودگردان گذاشته­اند. این دانشگاه­ها شهریه­ای بعضا بسیار سنگین­تر از شهریه­های نوبت دوم دریافت می­کنند. اما مدرسین این دانشگاه­ها معمولا از همان اعضای هیات علمی دانشگاه خواهند بود. در نهایت از عنوان پردیس در مدرک استفاده می­شود. از آنجاییکه افراد قبول شده در این دوره­ها با رتبه­های بالا هستند شاید بتوان نتیجه گرفت که سطح دوره نمی­تواند در حد بالایی باشد. اما می­توان امیدوار بود با رتبه­ی بالا نیز همچنان می­توان به نوعی مدرک برخی از دانشگاه­های معتبر ایران را بدست آورد.

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up