جمعه ١ تیر ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

اسامي پنج محقق ايراني داراي بيشترين توليدات علمي در ISI


 مهراد به ايسنا خبر داد: ثبت هفت هزار و 354 مورد مدرك از دانشمند‌ان ايراني از ابتداي 2010  

بررسي پايگاه WOS نشان مي‌دهد كه دانشمند‌ان ايراني در سال 2010 كه پنج ماه از آن مي‌گذرد، توانسته‌اند هفت هزار و 354 مورد مدرك در اين پايگاه به ثبت برسانند كه به طور متوسط در هر ماه يكهزار و 470 مقاله از دانشمند‌ان ايراني در ISI نمايه شده است، اين در حاليست كه محققان ايراني در سال 2006 كمتر از اين تعداد مدرك در اين پايگاه يعني 6 هزار و 842 داشته اند.

دكتر جعفر مهراد سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) در گفت وگو با خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين مطلب، اظهار كرد: توليدات علمي محققان ايراني در سال‌هاي 2007 تا 2009 به ترتيب 9 هزار و 196 ، 13 هزار و 588 و 16 هزار و 977 مورد بوده است.

وي تصريح كرد: بررسي اين ارقام نشان مي‌دهد كه محققان ايراني به طور بالقوه امكان توليد سه هزار تا چهار هزار مدرك را در هر سال بيش از سال قبل دارند. به عبارت ديگر با كمي تامل مي‌توان به طور بالقوه توليد حدودا 21 هزار مدرك را براي دانشمند‌ان ايراني تا پايان سال 2010 پيش‌بيني كرد.

به گفته سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)، البته بايد توجه داشت كه ارقام ارائه شده صرفا مربوط به مقالات علمي مجلات معتبر است و آمار مجموعه مقالات كنفرانس‌ها در اين آمار گنجانده نشده است و اين خود نشان دهنده توان علمي بيشتر پژوهشگران ايراني است، كه هر سال بيش از سال قبل به نشر مقالات علمي مي‌پردازند .

وي ادامه داد: نتايج بررسي اين پايگاه در سال 2010 نشان مي‌دهد كه دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي (كل واحدها) تهران و علوم پزشكي تهران با 818 ، 780 و 607 مدرك رتبه‌هاي اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند.

 اسامي 5 محقق ايراني داراي بيشترين توليدات علمي در ISI

به گفته سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)، «محمدي. م» با 32 مقاله، «گنجعلي م . ر» و محمد باقر لاريجاني هر يك با 31 مقاله و «دهقاني. م» با 30 مدرك پرتوليدترين محققان ايراني در پنج ماه به شمار مي‌آيند. همچنين دانشمند‌ان ايراني در توليد علم با دانشمند‌ان كشورهاي آمريكا، انگلستان و كانادا بيشترين همكاري علمي را در نگارش مقالات داشته اند.

وي افزود: حوزه‌هاي موضوعي شيمي، ميان رشته اي شيمي 445 مدرك، علم مواد و ميان رشته‌اي علم مواد 400 مدرك و مهندسي برق و الكترونيك 376 مدرك پر توليد ترين حوزه‌هاي موضوعي در ميان ساير موضوع‌ها به شمار مي آيند.

وي اظهاركرد: بررسي‌هاي سال‌هاي گذشته هم نشان مي‌دهد كه دانشمند‌ان حوزه‌هاي موضوعي فوق پتانسيل زيادي براي توليد علم بيشتر دارند و نيز مجلات ANNALS OF NUTRITION AND METABOLISM و ASIAN JOURNAL OF CHEMISTRY، AFRICAN JOURNAL OF BIOTECHNOLOGY با 166 ، 80 و 78 مدرك نمايه شده در WOS بيشترين مقاله‌ها را در اين پايگاه

منتشر كرده اند.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up