چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

گرايش ها


گرایش‌ها

 رشته مهندسي شيمي در مقطع كارشناسي‌ارشد شامل گرايش‌هاي زير است:

 

گرايش محيط‌زيست:

این گرایش در ارتباط با عملكرد مواد شيميايي و زيست‌شناسي و پروسه استفاده از مواد شيميايي در تصفيه فاضلاب شهري و صنعتي و طراحي تصفيه‌خانه‌هاي آب است.گرایش محیط زیست به‌طور كلي به تشريح و طراحي هر فرآيندي می‌پردازد كه در آن از مواد شيميايي براي پاك‌سازي محيط در «آب، هوا و خاك» استفاده مي‌شود.

مسائل محيط زيست صنايع از موضوعاتي است كه اخيرا مورد توجه بيشتري قرار گرفته است. از آنجا كه صنايع مربوط به مهندسي شيمي ازجمله صنايعي هستند كه تأثير فراواني در محيط زيست دارند بنابراین گرايش محيط‌زيست در مهندسي شيمي اهميت ويژه‌اي مي‌يابد.

مباحث تصفيه آب و فاضلاب و مديريت ضايعات جامد، تصفيه بي‌هوازي و كنترل آلودگي هوا از جمله موضوعاتي هستند كه در اين گرايش به‌صورت تخصصي آموزش داده مي‌شوند. طراحي فرآيندهاي سيستم‌هاي تصفيه آب و فاضلاب هم مربوط به همين گرايش است.

مكانيك سيالات پيشرفته، رياضيات عددي پيشرفته و طراحي راكتور پيشرفته دروس مشترك اين گرايش هستند.

 

گرايش صنايع غذايي:

اين گرايش جديد به طراحي دستگاه‌ها، خطوط فرآيند و واحدهاي توليد مواد غذايي می‌پردازد.اين رشته جنبه‌هاي تئوري و عملي طراحي را كه شامل طراحي هر يك از واحدهاي فرآيند، طراحي خطوط مختلف آماده‌سازي، فرآوري و بسته‌بندي مواد غذايي و همچنين طراحي كارخانجات توليدي صنايع غذايي است مورد توجه قرار مي‌دهد.

 هدف از اين دوره تربيت متخصصان، پژوهشگران و مدرسانی است كه بتوانند با توجه به خصوصيات فيزيكي، شيميايي، ميكروبيولوژي، تغذيه‌اي و بهداشتي مواد غذايي به طراحي يا تدريس در ارتباط با ايجاد واحدهاي توليد پرداخته و يا در امر رفع مشكلات خطوط توليدي صنايع غذايي كمك کنند.

 رياضيات عددي پيشرفته، ترموديناميك پيشرفته و انتقال حرارت پيشرفته درس‌های مشترك اين گرايش هستند.

 

گرايش نانو:

رشته نانو شيمي تقريباً در تمامي علوم و فنون به‌كار مي‌رود. به عبارت ديگر در زمينه‌هاي مختلفي ازجمله سوخت، پليمر، رنگ، ساخت و ساز، پوشاك، دارو، غذا و به‌طور كلي هر آن‌چه كه به شيمي و مهندسي شيمي مربوط مي‌شود، مي‌توان از مزاياي اين فناوري بهره جست.

به‌طور كلي در این گرایش به كليه علوم و فناوري‌هاي موجود در مقياس نانو و كار و توليد در اين مقياس براي دست‌يابي به فرآورده‌هاي با كيفيت و كميت بهتر به عبارتي ارزان‌تر، محكم‌تر، سبك‌تر و كاراتر توجه می‌شود.

از ديدگاه مهندسان شيمي، اين گرايش‌ها بسته به نوع نيازهاي جامعه و توانايي برآوردن آن نيازها مي‌تواند به‌طور متفاوت دسته‌بندي شود. در كشور ما پتانسيل‌هاي خوبي در زمينه مطالعه پليمر و رنگ و غيره وجود دارد. دانشجويان فارغ‌التحصيل اين رشته مي‌توانند در صنايع و مراكز به‌خصوص در بخش‌هاي تحقيق و توسعه‌اي كه فارغ‌التحصيلان رشته شيمي و مهندسي شيمي را مي‌پذيرند، مشغول به پژوهش شوند.

 

گرايش بيوتكنولوژي:

بيوتكنولوژي (زيست فناوري) عبارت است از كاربرد علوم مختلف در استفاده مستقيم يا غيرمستقيم از موجودات زنده، قسمتي از بدن و يا فرآورده‌هاي آن‌ها در اشكال طبيعي يا تغييريافته.

 اساس درس‌های تخصصي اين رشته بر پايه علوم زيستي است؛ كه شامل بيوشيمي، ميكروبيولوژي، ژنتيك، بيوراكتور، پديده‌هاي انتقال در سامانه‌هاي زيستي و جداسازي زيستي هستند.

اين گرايش جز گرايش‌هاي جديد در مهندسي شيمي است به همين دليل علاقه‌مندان زيادي دارد. به‌طور كلي هر گونه فعاليت هوشمندانه بشر در خلق، بهبود و عرضه محصولات گوناگون با استفاده از موجودات زنده مخصوصاً از طريق دستكاري ژنتيكي آن‌ها در سطح مولكولي، در حوزه بيوتكنولوژي قرار مي‌گيرد.

 از ميان گرايش‌هاي ذكر شده نانو و بيوتكنولوژي، جديد و پركاربردند و جاي رشد دارند.

 

مهندسي پليمر:

رشته مهندسي پليمر نسبت به رشته‌هاي مهندسي ديگر تقريبا جوان است. اما به دليل كاربرد روزافزون پليمر در صنايع مختلف، اين رشته به سرعت رشد كرده و امروزه جزء يكي از رشته‌هاي مهم كشورهاي صنعتي پيشرفته است.

هدف رشته مهندسي صنايع پليمر توليد كليه محصولات پليمري از قبيل لاستيك، پلاستيك، الاستومر، چسب‌ها، رزين و ساير مواد مود نياز صنعت است. براي مثال طراحي و توليد تاير ماشين در صنايع لاستيك، لوله‌هاي پلي‌اتيلن در صنايع پلاستيك و انواع فايبرگلاس‌ها در كامپوزيت به ياري متخصصان مهندسي صنايع پليمر انجام مي‌گيرد.

 در اين رشته شكل‌دهي رزين‌ها نيز مطرح است كه براي مثال مي‌توان به ساخت ملامين اشاره كرد. حتي كيسه‌هاي پلاستيكي و روكش ظروف نچسب (تفلون) از مواد پليمري هستند. در واقع در رشته مهندسي صنايع پليمر هر آن‌چه كه به اين مواد برمي‌گردد، مورد مطالعه و بررسي قرار مي‌گيرد. البته پليمرها فقط كاربرد صنعتي ندارند بلكه كاربرد پزشكي نيز دارند.

 

طراحي فرآيند:

فرآيند يعني عملكرد با روش و طريقي كه بتوان به ياري آن ماده‌اي را از حالتي به حالت ديگر تغيير شكل داد.

 مهندس طراحي فرآيندهاي صنايع نفت، فردي است می‌تواند روش اين تغيير و تحول را طراحي كند. براي تبديل يك ماده از حالت اوليه به حالتي خاص لازم است كه دستگاه‌هايي طراحي شده و محاسباتي انجام بگيرد تا بتوان به نتيجه مطلوب دست يافت.

طراحي صنايعي كه به‌طور مستقيم يا غيرمستقيم وابسته به نفت خام يا فرآورده‌هاي پالايشگاه و يا صنايع پتروشيمي است به مهندس شيمي گرايش طراحي فرآيندها مربوط مي‌شود.

گرايش طراحي فرآيندها در كليه امور ازجمله نفت و گاز و مواد پتروشيمي دخالت دارد همچنين تهيه بعضي مواد، به طور انحصاری متعلق به اين گرايش است.

 يك مهندس شيمي گرايش طراحي فرآيندهاي صنايع نفت، واكنش‌هاي خاصي را از شيميست‌ها مي‌گيرد و با توجه به شرايط محيطي، اقتصادي و ... بهترين روش توليد مواد شيميايي و خالص‌سازي آن‌ها را پيدا كرده و پياده مي‌كند. البته در اين باره بايد عوامل مهمي مثل انتقال جرم، انتقال حرارت و روابط ترموديناميكي را محاسبه كرده و به طراحي راكتور و مبدل‌هاي حرارتي بپردازد.

پديده‌هاي انتقال و فرآيندهاي جداسازي: در اين گرايش، دانشجويان دروس مربوط به پديده‌هاي انتقال يعني انتقال حرارت پيشرفته، انتقال جرم پيشرفته و انتقال مومنتوم (مكانيك سيالات پيشرفته) را مي‌گذرانند.

آشنايي با انواع فرآيندهاي جداسازي مانند تقطير، استخراج، تبلور و شبيه‌سازي و مدل‌سازي فرآيندها ازجمله مباحثي است كه به‌صورت تخصصي در اين گرايش مورد بررسي قرار مي‌گيرند.

اين گرايش با توجه به درس‌های مربوطه زمينه‌اي مناسب را براي ادامه تحصيل در دوره دكتري فراهم مي‌سازد. درس‌های مشترك اين گرايش عبارتند از: رياضيات عددي پيشرفته، طراحي راكتور پيشرفته و ترموديناميك پيشرفته.

 

گرايش ترموسينيتيك و كاتاليست:

همان‌گونه كه از نام اين گرايش برمي‌آيد، مبحث تخصصي آن ترموديناميك و واكنش‌هاي شيميايي است.مباني كاتاليست‌ها در مهندسي شيمي، فرايندهاي الكتروشيميايي، ترموديناميك محلول‌ها و ترموديناميك آماري از درس‌های تخصصي اين گرايش هستند.

دانشجويان علاقه‌مند به مباحث ترموديناميكي با انتخاب اين گرايش مي‌توانند زمينه‌اي مناسب براي ادامه اين مبحث را در دوره دكتري براي خود فراهم آورند.

درس‌های مشترك اين گرايش عبارتند از رياضيات عددي پيشرفته، مكانيك سيالات پيشرفته، انتقال جرم پيشرفته و طراحي راكتور پيشرفته.

 

گرايش شبيه‌سازي و كنترل:

متخصصان این رشته در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند از جمله:

- طراحي و تنظيم سيستم‌هاي كنترلي «فرآيند شيميايي»: این سیستم‌ها به منظور رفع عيوب احتمالي که در هنگام طراحي فرآيندها و دستگاه‌هاي مهندسي شيمي توسط مهندسان فرآيند رخ می‌دهد طراحی می‌شوند. از جمله می‌توان به برج‌ها و راكتورها اشاره کرد.

- بهينه‌سازي فرآيندها

 اين گرايش نيازمند پايه‌ رياضي قوي و برنامه‌نويسي كامپيوتر بسيار قوي است. آشنايي با سيستم‌هاي كنترلي حاكم بر فرآيندها موضوع اصلي اين گرايش است. درس رياضيات مهندسي نقش مهمي را در فهم درس‌های اين گرايش ايفا مي‌كند.

 كنترل مدرن و بهينه، كنترل ديجيتالي، كنترل غيرخطي و كاربرد هوش مصنوعي در مهندسي شيمي از جمله درس‌های تخصصي اين گرايش هستند.

 درس‌های مشترك اين گرايش عبارتند از طراحي راكتور پيشرفته، رياضيات مهندسي پيشرفته و مكانيك سيالات پيشرفته.

 

صنايع گاز: مهندسي شيمي، گرايش گاز شامل تمام فرآيندهايي است كه بر روي گاز انجام مي‌شود تا اين ماده قابل مصرف شود.

          مباحث و فعالیت‌های زیر در حيطه فعاليت يك مهندس شيمي گرايش گاز قرار دارد:

 

    -  عمق چاهي كه براي استخراج گاز زده مي‌شود

    - قطر لوله‌هايی كه گاز را از چاه به پالايشگاه و يا از پالايشگاه به شبكه‌هاي شهري منتقل مي‌كند

    - نحوه انتقال گاز از چاه به پالايشگاه

    - نحوه گرفتن گاز دي‌اكسيدكربن از اين ماده (براي جلوگيري از خورده شدن لوله‌ها)

   - نحوه شيرين كردن گاز (به گاز اوليه كه از چاه استخراج مي‌شود، گاز ترش مي‌گويند كه قابل مصرف نيست و بايد طي فرآيندهايي آن را به گاز شيرين كه قابل استفاده در مصارف شهري و ... است تبديل كرد.

همگام سنجش

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up