جمعه ١ تیر ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

خلاصه نويسي


خلاصه نویسی:

با توجه به درخواست بسیاری از داوطلبان توضیحاتی در رابطه با خلاصه نویسی در این بخش ارائه می شود.

 خلاصه برداری می­تواند استرس شما را در زمان نزدیک به به کنکور کاهش دهد و خطر فراموش کردن مطالب کلیدی را بر طرف کند. شما همواره اطمینان دارید که نکات مهمی را که فراموش می کنید می‌توانید در کمترین زمان با مراجعه به خلاصه ها یاداوری کنید.از دیگر فواید خلاصه نویسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- با توجه به اینکه خلاصه ها حجم کمی دارا می باشند، به راحتی قابل حمل بوده و بنابراین شما می توانید از زمان های مرده خود مثلا در اتوبوس، مترو استفاده کرده و آنها را مطالعه کنید.

- خلاصه ها به نوعی چکیده مهمترین مطالب مورد توجه برای آزمون می باشند. نوشتن نکات مهم و مرور چندین باره آنها قطعا شما را در درک حداکثری مفاهیم کمک می کنند.

- در زمان نزدیک به کنکور که زمان مطالعه شما به سرعت رو به اتمام هست. مرور خلاصه ها بهینه ترین روش برای مرور مطالب است. طبیعتا داوطلبینی که خلاصه های جامع و در عین حال کم حجم داشته باشند، زمان بیشتری برای تست زنی خواهند داشت.

مهمترین نکاتی که در خلاصه نویسی باید رعایت شود:

1- خلاصه نویسی با کپی برداری محض از کتب درسی تفاوت دارد. در خلاصه نویسی تنها مطالب مهمی که فکر می کنید امکان فراموش کردن آن را دارید باید نوشته شوند. برای مثال در خلاصه نویسی درسی مثل دینامیک نوشتن قانون نیوتون که مسلما بلد هستید نیازی نیست. در صورتی که بخواهید تمامی مطالب مهم را بنویسید خلاصه شما حجیم شده و کارایی خود را از دست می دهد.

2- خلاصه نویسی تا حد زیادی شخصی است. هر چند خواندن خلاصه های دوستان شما و یا کسانی که رتبه های خوب کسب کردند می تواند برای شما مفید باشد. اما بهتر است شما بسته به توانایی خود در هر درس در حین فراگیری آن خلاصه برداری کنید. طبیعتا فهمیدن آنها برای شما راحت تر است.

3- خلاصه نویسی لزوما تهیه یک دفترچه جداگانه برای مطالب مهم نیست. خصوصا برای داوطلبینی که زمان کافی برای مطالعه تمام مطالب و مرور مجدد آنها را ندارند، خط کشیدن زیر مطالب مهم در کتب کمک آموزشی و جزوات و یا حاشیه نویسی می تواند نقش خلاصه نویسی را ایفا کند.

4- خلاصه نویسی در تمامی درس ها لازم نیست.برخی از دروس مانند دروس باکس سیالات و یا درس معادلات و مقاومت، روابط و مفاهیمی دارند که باید همواره بخاطر داشت مثل انواع معادلات درجه اول و دوم در درس معادلات. این دروس شدیدا نیاز به خلاصه نویسی دارند. اما برخی دیگر از دروس مثل دینامیک هستند که بیشتر به مهارت حل مسئله بر میگردد تا حجم بالای روابط. برای این دروس خلاصه نویسی ممکن است چندان ضروری نباشد.

5- بهتر است قبل از تهیه خلاصه به سوالات کنکور چند سال نگاه بیندازید و آنها را تمرین کنید تا بدانید کدام نکات مهم تر هستند.خلاصه های شما تا زمان کنکور می توانند کم و یا زیاد شوند. شما برخی مطالب مهم را به آن اضافه می کنید و برخی را حذف می کنید.بنابراین سعی شود مطالب در حجم کم و مرتب نوشته شود.

6- مطالعه مستمر خلاصه ها خصوصا قبل از آزمون های آزمایشی و در فواصل زمانی مشخص می تواند در نتیجه گیری بهتر شما و افزایش اعتماد به نفس شما تاثیر زیادی داشته باشد.

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up