دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

برنامه ريزي 2هفته آخر تا کنکور ارشد


 برنامه ريزي 2هفته آخر تا كنكور ارشد

 

برنامه اين دوهفته آخر شديداً وابسته به شرايط خاص هر داوطلب در درسهاش داره. اما سعي كنيد بيشتر زمان خود را  به مرور و تست اختصاص بديد. اگه مطالب قبلي مرور نشوند و مطلب جديد اضافه كنيد تهديد فراموشي و عدم كارآيي در آزمون بسيار جدي ميشه.

كل زمان باقيمانده تا كنكور را به تفكيك هفته هاي مختلف روي برگه هاي جداگانه بنويسيد و سهم هر درس (مرور + تست) را از اين زمان مشخص كنيدمثلاً پنج هفته هر هفته 60 ساعت و جمعاً 300 ساعت كه ممكن است 100 ساعت آنرا به تئوري اختصاص داده باشيد.

سعي كنيد مباحثي را كه در ابتداي كار مشخص كرده بوديد را در اين برنامه بگنجانيد. شايد لازم باشه يه تغييراتي در زمانهاي اوليه كه مشخص كرده بوديد اعمال كنيد.


استرس و استرس  چه كنم؟

داشتن مقداري استرس در روز هاي قبل از آزمون طبيعي است ولي استرس بيش از حد به نحوي كه ميزان خواب شما را به شدت كاهش دهد بسيار مخرب و باعث از بين بردن تمركز شما خواهد شد و علت فراموش كردن برخي از فرمول ها نيز به احتمال زياد همين استرس زياد شما مي باشد. شما اگر امسال به ميزان كافي مطالعه داشته ايد و در آزمون هاي آزمايشي درصد هاي مناسب كسب كرده باشيد، پس از شرايط خوبي برخوردار هستيد. استرس زياد شما به اين علت است كه به طور مداوم در طول روز به اين فكر مي كنيد كه " اگر امسال هم نتيجه نگيرم چي؟ " " اين همه وقت گذاشتم و اگه دوباره قبول نشم چي؟" و ... و در طول روز اين افكار مداوم شما را آزار مي دهد و تمركز شما را به طور كامل از بين مي برد. پيشنهاد مي كنم كه حتما ورزش را در برنامه خود قرار دهيد. اگر به شدت استرس گرفتيد ، سريعا محيط خود را تغيير دهيد و به عنوان مثال شروع به قدم زدن كنيد. همچنين مي توانيد افكار خود را روي كاغذ بنويسيد و با اينكار متوجه خواهيد شد كه برخي از استرس هاي شما اونقدر ها هم بزرگ نيستند. در زير به برخي نكاتي اشاره مي‌شود كه توجه به آن‌ها به تقويت مديريت زمان و كاهش استرس شما در حين آزمون كمك خواهد كرد. 

 

 

1) دقت كنيد كه امتياز سوالات ساده و دشوار در آزمون يكسان مي‌باشد! لذا پيشنهاد مي‌شود كه در هر درس ابتدا سوالات ساده را حل كنيد و سپس سوالات دشوارتر را مورد بررسي قرار دهيد.

 

 

 2) برخي از داوطلبان به منظور كسب درصد بالا در يك درس ، بدون توجه به زمان اصرار به حل تمامي سوالات آن درس مي‌ورزند. اينكار باعث خواهد شد كه زمان حل سوالات درس‌هاي ديگر را از دست بدهند.

 

 

 3) در هر درس در كنار هر سوالي كه مشكل داشتيد علامتي بزنيد و خيلي سريع از كنار سوال عبور كنيد. با اينكار ابتدا شما سوالات ساده تر را پاسخ مي‌دهيد و سپس با خيالي آسوده تر و با زمان كافي به بررسي سوالاتي كه علامت زده‌ايد مي‌پردازيد. 

 

4) اگر در درسي احساس كرديد كه مطالب آن مبحث را فراموش كرديد و تمركز خود را از دست داده‌ايد، سريع آن درس را رها كنيد و به حل سوالات يك درس ديگر كه تسلط بيشتري در آن داريد بپردازيد و مجددا به درس قبلي بازگرديد و با تمركز بيشتر سوالات را حل كنيد


چند پيشنهاد :
* پيشنهاد مي كنم چندين آزمون جامع (علاوه بر آزمون جامع موسسه اي كه ثبت نام كرده ايد) تهيه كنيد. مثلاً دفترچه آزمون سراسري سال 90 و 91 و92 و دفترچه آزمون جامع ساير موسسه هايي كه آزمونهاي استاندارد برگزار ميكنند. سعي كنيد شرايط كنكور را براي خودتان شبيه سازي كنيد و در ساعت و زمان مشخص چندين آزمون (بين 5 تا 15) بصورت خودسنجي برگزار كنيد. اين موضوع خيلي ميتونه در مديريت زمان، مواجهه با سوالات متفاوت، كنترل استرس، قدرت تصميم گيري سر آزمون و خيلي مسائل آموزشي ديگه بهتون كمك كنه.

توصيه مي كنم تا نصف زمان ماههاي آخر به تست زني تك درس و آزموني اختصاص داده بشه و مابقي آن به مرور مطالب و ترجيحاً نت ها و يادداشتهاتون و تست هايي كه قبلاً علامت گذاري كرده ايد اختصاص داده بشود . سعي كنيد سهم بيشتر زمان را به درسهايي بديد كه بيشتر ارزش دارند و ميتونيد درصدش بالا ببريد (نه توصيه براي همه)

*در هر روز به جاي تك درس چند درس بخونيد و رويكرد مطالعه تون صرفاً مرور مباحثي باشه كه تا حالا خونديد نه مطلب جديد يا درگيري با مطالبي كه بالكل فراموش كرده ايد. همه داوطلبان بخشي از مطالبي را كه خواندند فراموش ميكنند. اين بخش ممكن است تا 50 درصد هم برسد اما در مواجهه با اين موضوع اصلاً نبايد روحيه خود را از دست بدهيد. اين يك موضوع كاملاً طبيعي است و براي همه صادق است.


چند نكته بسيار مهم :
 
 

1-     سعي نماييد در مكان هاي عمومي مانند اتوبوس، مترو و .... تردد ننمايد تا از ابتلا به بيماري هاي مسري در امان باشيد. حتما در حالت قرنطينه قرار بگيرد و حد الامكان از افراد بيمار، حتي اعضاي خانواده فاصله بگيريد. خانم ها نيز بايد در جلسه آزمون هيچ مشكلي نداشته باشند و از برخي مواردي كه حالات طبيعي آنها را بر هم مي زند اجتناب نمايند؛ راهكارهايي نيز براي اين امر وجود دارد.

 

 

2-    حتما تا چند روز باقيمانده صبح زود از خواب بيدار شويد و مانند كنكور تست زدن را آغاز نماييد.

 

 

3-     تست هاي سال هاي اخير را با در نظر گرفتن شرايط كنكور مرور نماييد. در اين مرحله به زمان بندي، ترتيب دروس، تغذيه در بين تست زدن، سردي و گرمي هوا، نشستن و ... توجه نماييد.

 

 

4-    در تست زدن در اين روزها اين نكته بسيار مهم را به ياد داشته باشيد كه شما ممكن است كه تست بعضي سال ها را بسيار خوب و برخي ديگر را بسيار بد بزنيد در حالت اول مغرور نشويد و باعث نشود كه شما كنكور را دست كم بگيريد و در حالت دوم نا اميد نشويد و باعث نشود كه اعتماد به نفس و اميد خود را از دست بدهيد . اين خاصيت كنكور است.

 

 

5-    ضميمه هاي الواني را مرور نماييد. اكثر مواقع از اين بخش سوال طراحي مي شود.

 

 

6-     در روز كنكور حتما لباس گرم بپوشيد. دو حالت رخ خواهد داد يا محل امتحاني شما سرد خواهد بود كه مشكلي نخواهيد داشت ولي در صورت گرم بودن شما لباس خود را از تن درمي آوريد(بديهي است حتما بايد لباس هايي باشد كه پوشيدن و درآوردن آن راحت باشد و همچنين حتما داراي شئونات بوده كه منعي نداشته باشد) 

 

7-     وسايلي نظير مداد و تراش و پاك كن و ...... كه مورد نياز كنكور است را همراه داشته باشيد.

زمانبندي سرجلسه:
 
حتما تكنيك هاي زمان نقصاني و تكنيك تست زني   * و-  انجام بديد يعني اول تست هاي كه بلد هستيد و مطمين هستيد بزنيد و تا انتها بريد.  (اين تكنيك ها درقسمن منوي مشاوره سمت راست سايت ميبينيد)
بعدش برگرديد تست هايي كه شك داريد و با دقت بيشتر بزنيد.
با روشي كه بالا گفتم و اينكه زمانبندي دقيق كنيد. يعني مثلا زيان 30 دقيقه و جي مت 1 ساعت و مديريت و دانش هركدوم 20 دقيقه و فارسي 25 دقيقه اينجوري كلا ميشه 165 دقيقه ميشه  و يعني 15 دقيقه وقت اضافه مياريد كه برگرديد و تست هاي ديگه بزنيد.
اين كار باعث مي شود همه تست ها را بزنيد و هم اينكه استرس وقت كم آوردن هم از بين برود

برخی مطالب استفاده شده از صفحه مدیریت و صفحه مدیریت اجرایی مشاوره همگام سنجش شرکت تعاونی سازمان سنجش می باشد

براي همتون آرزوي موفقيت و شادي داریم
 مشاوران مدیریت اجرایی و MBA
Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up