دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

موفقيت و مديريت زمان قسمت دوم


به نام خدا

موفقیت و مدیریت زمان

با همکاری حامد نظردنیوی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران

بخش دوم : مشخص کردن مهمترین کارهای روزانه

برای رسیدن به موفقیت در گام نخست باید مشخص کنیم که در هر مرحله از زندگی دقیقا میخواهیم به چه چیز دست پیدا کنیم. مشخص بودن هدف مهمترین عامل برای بالا بردن کارایی فردی است.

هدف ما هر چه قدر بیشتر مشخص باشد و راه دستیابی به آن برایمان واضحتر باشد ، آنگاه راحتتر میتوانیم بر تنبلی خود غلبه کنیم و با شتاب بیشتری کارهایمان را انجام دهیم.

یک روش خوب برای کسب موفقیت این است که افکار خود را روی کاغذ بیاوریم. مطالعات نشان داده است که این کار حدودا 10 برابر کارآیی فردی را بالا میبرد. با انجام این کار میتوانیم مهمترین و اثرگذارترین کارهایی را که میتوانیم در طی یک شبانه روز انجام میدهیم مشخص کنیم.

یکی از بدترین راههای استفاده از زمان آن است که کاری را که اصلا نیازی به انجام آن نیست ، به بهترین وجه ممکن انجام دهیم.

بعد از اینکه افکار و اهداف خود را روی کاغذ آوردیم میبایست برای دستیابی به آنها مهلت تعیین کنیم. تا وقتی که برای انجام کارها و مسوولیت هایمان زمان تعیین نمیکنیم ، طبیعتا آنها را به تعویق می اندازیم ! یا در بهترین حالت فقط بخش ناچیزی از آن را انجام میدهیم.

در گام بعدی این افکار و اهداف روی کاغذ باید تبدیل به برنامه بشوند ؛ که این برنامه باید سالانه ، ماهانه ، هفتگی و یا روزانه باشد.

سپس باید هر چه سریعتر عمل به برنامه را آغاز کنیم . یک برنامه متوسط که اجرای آن آغاز شده است خیلی بهتر از یک برنامه عالی خواهد بود که فقط روی کاغذ است.

باید هر روز گامی برای رسیدن به اهداف و موفقیت ها برداریم و حرکت رو به جلو را متوقف نکنیم.

مطلب این هفته را با سخنی گهر بار از امیرالمومنین حضرت علی بن ابیطالب (ع) به پایان میبرم که فرمودند :

هر کس دوروزش مثل هم باشد ، زیانکار است.

 

Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up