یکشنبه ٢ اردیبهشت ١٣٩٧

ورود کاربران

 
 
فراموشی رمز عبور | ثبت نام

سخن مشاور 9 مهارت سوال تستي جواب دادن


 سلام

  شرکت در کنکور آزمایشی خیلی می تونه کمک کننده باشه.... چرا که یه بخش زیادی از کنکور به عملکرد شما سر جلسه و مهارت آموختنی تستی جواب دادن بستگی داره و نه صرف میزان مطالعتون.... در نتیجه این نکات رو بخونید و سعی کنید از همین کنکورهای آزمایشی اونها رو پیاده کنید و اثرشون رو ببیند. در رابط با نحوه تست زدن یک سری اصول کلی وجود دارد که عبارتند از :

 

 1) همه سوالات در یک درس با ضریب خاص، امتیاز برابر دارند. در نتیجه با توجه به اینکه در یک درس امتیاز و ضریبی که به یک تست ساده تعلق می گیرد به یک تست در سطح متوسط و مشکل نیز تعلق می گیرد، در نتیجه لزومی ندارد خود را در بدو امر درگیر سوالات مشکل کنیم. در هر درس ابتدا سوالات آسان و متوسط را پاسخ دهید و مثلا از مجموعه 20 سوال، حدود 15 سوال را جواب دهید و بقیه را نزده بگذارید. در انتهای آزمون چنانچه زمان اضافه داشتید دوباره به سوالات برگردید (پیشنهاد من اینه که اول نیم ساعت وقت بذارید و درس زبان 4 تا ریدینگ و در مجموع حدود 20 تا سوال اول رو بخونید و اونهایی رو که بلد بودید جواب بدید و بعد برید سر بقیه دروس و به اونها پاسخ بدید ومعمولا هر درس حدود 8 تا 10 دقیقه تموم میشه و در آخر باز هم حدود 20 تا 30 دقیقه وقت اضافه میارید که می تونید برید و دو تا ریدینگ آخر زبان رو جواب بدید... اما از اول یک ساعت زمان برای زبان نگذارید چون خدای نکرده یه موقع درس های دیگه هم سخت باشه هول می کنید و زمان از دستتون در می ره و یهو یه درس رو سفید میمونه علی رغم اینکه خونده بودیدش...). قبلا دقت داشته باشید که علت جواب ندادن سوال را معلوم کرده باشید. مثلا یک ضربدر نشاندهنده سوالاتی باشند که اصلا بلد نبودید. دو ضربدر نباز به فکر دارید و سه ضربدر سوالاتی که اصلا نتوانستید بخوانید. در نتیجه وقتی که به سوالات برگشتید اول از 3 ضربدر ها شروع می کنید.
 

 

2)زمانی که جهت پاسخگویی به تست تعلق میگیرد کاملا محدود و استاندارد می باشد.
 

 3) هر پاسخ صحیح یک نمره و به هر پاسخ غلط یک سوم نمره منفی تعلق می گیرد و اگر سوالی بدون پاسخ باشد نمره مثبت یا منفی ندارد. فرمول روبرو می تواند تاثیر نمره منفی را بخوبی نشان بدهد.

 

 

 ۱۰۰ × (تعداد پاسخ غلط - ۳ ×تعداد پاسخ صحیح)..... و سپس تقسیم بر تعداد کل سوالات ضربدر 3
 4) هر چی کنکور سخت تر باشه بهتره، اگه کنکور سخت بود خیلی به نفعتونه! پس هل نکنید! چون هر کسی که خوب درس خونده می تونه تا حد متوسطی جواب بده... اگر سوالاتی برای شما مشکل باشد بدانید که برای دیگران نیز مشکل خواهد بود. بنابراین مضطرب نشید.بسیاری از دواطلبان در جلسه آزمون، اگر با چند سوال دشوار مواجه شوند، دستپاچه می شوند و نظم ذهنی خود را از دست می دهند و فکر می کنند که کنکور را از دست داده اند. بنابراین باحالت مضطرب حتی به سوالاتی که بلد نیستند جواب می دهند و نمره منفی می گیرند. در صورتی که حتی نفرات برتر کنکور هم قادر به پاسخگویی به تمام سوالات نخواهند بود.

 6) همه سوالات را جواب ندهید. اگر صد درصد مطالب یک درس را خوانده بودید، باز هم حدود 15 درصد تا 25 درصد سوالات را بدون پاسخ بگذارید. یعنی از مجموع 20 سوال، بی پاسخ گذاشتن 5 سوال کاری کاملا منطقی است.
 

 

7)سوالات را به ترتیبی که در دفترچه کنکور می بینید ، پاسخ بدهید. زمانی که دفترچه ها را پخش کردند چک کنید که چه دروسی در دفترچه وجود دارد و اگر زمان بندی تغییری نسبت به سال گذشته نکرده بود، به نسبت زمانی که توضیح دادم، شروع کنیدو اگر در یک درس تسلط بیشتری دارید ترتیب جواب دادن را تغییر ندهید. فقط یک استثنا در این مورد وجود دارد و آن هم زبان تخصصی است. اگر زبانتان خیلی ضعیف است می توانید ان را به عنوان اخرین درس جواب دهید.

8)حالت ایده ال تقسیم بندی زمانی به این شکل است: درس زبان تخصصی 30 سوالی حدود 30 دقیقه و بعد به ترتیب دفترچه هر درس 20 سوالی حدود 15دقیقه و هر درس 15 سوالی حدود  8 دقیقه و در انتها زمان باقی مانده به سوالات جواب داده نشده دشوار و سوالات باقی مانده از زبان اختصاص داده شود.

 9)تمام سوالات دفترچه را حداقل یک بار مطالعه کنید. کسانی که یک درس را بطور کامل کنار می گذارند خواه به این دلیل که آن درس ضریب کمتری دارد یا این که آن درس را بلد نیستند تا حد زیادی اشتباه می کنند. برخی از سوالات را بلد نیستید ولی تشخیص می دهید وقت گیر هستند، این گونه سوالات را با علامت ضربدر مشخص کنید و با قاطعیت و خونسردی بطور موقت از آنها عبور کنید تا درموقع دوره دقت خود را به آنها اختصاص بدهید. ممکن است سوالاتی را اصلا بلد نباشید، این گونه سوالات را با علامت منفی مشخص کنید و فورا آنها را رها کنید. از هیج سوالی نخوانده رد نشوید زیرا ممکن است پس از چند سوال دشوار چند سوال آسان پیدا کنید.

 10)  پس از اتمام هر درس در دفترچه، جواب ها را به پاسخنامه منتقل کنید. تک به تک وارد کردن در پاسخنامه وقت گیر است و در انتها انتقال دادن نیز خطرناک! لذا بعد از اتمام هر درس آن را وارد کنید. شماره تست ها را با شماره آنها در پاسخ نامه مرتب مطابقت بدهید، اگر سوالی را اشتباهی در پاسخ نامه با شماره اشتباه علامت بزنید ممکن است که این اشتباه به ترتیب شماره تا آخر ادامه پیدا کند.

 نکات بسیار مهم درباره هر تک درس

 به طور کلی شانسی زدن در کنکور بی معنی است. اگر سوالی را بیشتر از دو گزینه شک داشتید قطعا باید پاسخ نداده بگذارید اما اگر بین دو گزینه یعنی احتمال 50-50 مانده بودید، آنگاه به نوع سوال توجه کنید. سوالاتی که مفهومی و تحلیلی هستند را ممکن است بتوانید منطقی استنتاج کنید و جواب درست را حدس بزنید، اما سوالات حفظی را ترجیحا سفید بگذارید.

  1) درس زبان تخصصی:

   در این درس سوالات معمولا به صورت متن هستند از مجموع 5 سوالی که برای هر متن طراحی می شود معمولا 3 سوال را پاسخ دهید و2سوال را نزده بگذارید اگر زبان شما قوی است می توانید هر 5 سوال را پاسخ دهید اما چنانچه زبان شما در حد متوسط است زدن 3 سوال منطقی تر است به ویژه ان هایی که درباره ی عنوان کلی پاراگراف سوال می کنند معمولا  این سوالات دشوار هستند و نظر شما با نظر طراح متفاوت ممکن است تفاوت داشته لاشد، در نتیجه ریسک نکنید و زمانتان را ذخیره کنید.
 

    2) روانشناسی بالینی:

 

 
در این درس سوالاتی را که بلدید جواب بدهید اما چون درس حساس و ضریب بالایی است خیلی دقت کنید. اولا از سفید گذاشتن نترسید ... اگر سطح سوالات دشوار بود حتی اگر 60 درصد سوالات (مثلا 10 سوال از 15 سوال) را با اطمینان جواب دهید و درصدی بین 50 تا 60 بیاورید بهتر از منفی زدن و حدسی جواب دادن است. در بین سوالاتی که 50-50 شک دارید، اگر سوال مفهومب بود برای مثال از نظریه ها و یا مفاهیم درمانی و تشخیصی و می شد به صورت منطقی استنتاج کرد جواب بدهید. اگر از مباحثی نظیر آزمون ها، اسامی، خرده مقیاس ها و ... سوال آمده بود که حفظی هستند، تجربه نشون داده سفید گذاشتن همیشه بهتر از شانسی زدن است

3)در مورد بقیه دروس و شک بین دو گزینه (سوالات 50-50)
 

  هر زمان که سوال قابل تحلیل و استنتاج و بر اساس مقایسه رویکردها بود، و بین دو گزینه شک داشتید، می توانید در صورت شک، و خوش شانس بودنتان جواب دهید ولی حفظی ها رو اصلا اصلا اصلا جواب ندهید.

 

 

  البته من به شخصه معتقدم فقط در صورتی که 70 به 30 شک داشتید، جواب بدهید. در غیر این صورت سفید بگذارید.
 

 

نکته آخر اینکه اگر برای مثال شما برای گرایش بالینی درس خوانده بودید، و برای عمومی زیاد تسلط نداشتید ولی تمایل داشتید که سوالات آن را جواب دهید هیچ اشکالی ندارد. فقط دقت کنید که اول همه دروس ضریب دار خودتان را جواب داده باشید و در صورتی که زمان زیاد داشتید، سراغ بقیه گرایش ها بروید. اینجا هم دقت کنید که خیلی شانسی جوال ندهید و شک بیشتر از 50-50 یعنی بیش از دو گزینه رو بی جواب بگذارید. البته نگران منفی زذن نباشید چون در گرایش اصلی مد نظر شما بی تاثیر است، اما باز هم 20-30 درصد عمومی و یا دیگر دروس بهتر از منفی است و ممکن است باعث کسب رتبه در آن گرایش دوم شود.

 

    توجه کنید که تمام نکاتی را که گفتم در آزمون های آزمایشی و شبیه سازی کنکوری که قرار بود در منزل انجام بدید اجرا کنید و سر جلسه این نکات به صورت خودکار باید پیاده شوند نه اینکه زمان گیر باشند.

 

 

 با آرزوی موفقیت
Copyright © 2012: SanjeshServ.ir , all rights reserved
This website was optimized for display sizes 1024 by 768 pixles and up